Landskronabarock i nygammal form
Huset på Norra kyrkogränden i Landskrona smälter väl in mot grannhusen samtidigt som det sticker ut. Vi har tittat in bakom Mandrup gårds robusta gröna port av trä.
Mandrup gård, ett stenkast från Landskrona museum, är ett luftigt och funktionellt boende på nästan 300 kvadratmeter. Huset ritades och byggdes av den kände Landskronaarkitekten Peter Broberg för 47 år sedan. Sedan sju år tillbaka bor hans dotter Sinna Broberg och hennes man Dan Nicander i huset med sina två barn Else och Finn.
– I husen som låg här i början på 1900-talet bodde 56 personer, i olika lägenheter visserligen, men ändå, säger Sanna Broberg.
Peter Broberg renoverade den inre byggnaden och rev gathuset där han sedan lätt bygga sitt eget Mandrup gård som stod klart 1965. Huset är typiskt för Peter Brobergs stil. Stommen är limträbjälkar, innerväggar i siporexblock, luftspalt och tegel på utsidan. Alla mellanväggar i huset kan lätt flyttas, vilket man också gjort många gånger genom åren. Byggnaden är uppförd i två och en halv våningar och är på 280 kvadratmeter, plus portgången på tjugo till. Formgivningen har sin grund i stadens gamla danska köpstadshus och i 1700-talets strama Landskronabarock.
När Sanna och hennes man Dan flyttade in ersatte man korkoplastgolvet i köket med lutad ek.
– Köksinredningen är vitoljad ek, men vi har lagt in lite tjockare bänkskivor än de som var original. Spiskåpan skulle egentligen vara perforerad med massor av små hål med belysning, men jag lyckades övertala tillverkaren att slippa den detaljen och det är vi glada för.
Alla tak i huset är i samma utförande, svartbetsade limträbjälkar med råspontad gran.
Det finns en kamin i hallen. Med hjälp av en fläkt blåstes varmluften runt i rummen, men sedan man lagt in fjärrvärme används den inte längre.
Trappan är inte helt barnsäker men har en lite spännande båtkänsla. Det raka smala formspråket, med dekorationer som ser ut som övermålade bultar, för tankarna till en fartygskonstruktion.
– Den är naturligtvis det enklast möjliga, om man inte är bra på att bygga trappor alltså, säger Sanna och skrattar lite och fortsätter:
– Min pappa var ung när han byggde huset så det är lite av ett budgetprojekt. Men ändå är vissa ting av lite bättre kvalité, alla fönster till exempel och golven i Norrlandsfuru på de övre planen.
I anslutning till gästrummet finns ett nyrenoverat badrum.
– Det är det enda badrummet som vi renoverat och som vi sällan själva använder. Här finns golvvärme, men annars är det ganska enkelt. Badkarsfronten är i målat trä för att matcha takbjälkarna.
Vardagsrummet med en stor tv-hörna är i det närmaste på 70 kvadratmeter.
– Det är ett härligt rum med en skön känsla, här kan man alltid vara tillsammans utan att störa varandra.
I rummet finns också en danskinspirerad spis med en ansenlig spiskåpa i mörkblå plåt. Peter Brobergs morfar, Peter Axelsen, finns med, inom en elegant guldram, vid soffan och eldstaden.
– Han hade en cigarr-, en smör- och en snapsfabrik i Slagelse på Själland, berättar Sinna Broberg.
Högst upp, på våningsplan tre, finns den mer privata sfären med familjens tre sovrum, badrum och ett allrum. Rummen mot gatan har snedtak, medan väggarna mot trädgården står raka.
– Vi har planer på att byta till större fönster här för att få in mera ljus från trädgårdssidan. När man har ett sådant här hus blir det lite av ett pågående projekt. Det känns som att min far var bäst som husarkitekt i början, sen gick han över till att ägna sig åt stadsbyggnadplanering.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


