Penséer med lång historia
Under 1800-talet utvecklades hybrider mellan styvmorsviol Viola tricolor och gulviol, Viola lutea och de fick namnet penséer, Viola x wittrockiana. Senare, på 1860-talet lyckades den skotske växtföräldlaren James Grieve korsa penséer med hornviolen, Viola cornuta och de första bukettviolerna dök upp.
Detta och mycket annat kan man läsa i boken ” Flora, trädgårdväxternas kulturhistoria” av Brent Elliot. Han är bibliotekarie och antikvarie hos Royal Horticultural Society som grundades 1804. Ett sällskap som tidigt började skicka ut samlare till världens alla hörn för att hitta nya växter.
Jag tycker det är ganska intressant att läsa historik om olika växter och detta är en bok som det går att få kunskap om olika växters ursprung och historia. Det behövs dock inte för att fixa en kruka med penséer på trappan. Jag planterade mina första penséer i helgen och de har klarat de senaste nätternas minusgrader bra. Tomten, kan man tycka vad man vill om, jag tycker den är lite häftig.
Imorgon blir det mer vårkänning, hoppas jag. Då ska jag gå och lyssna på ”Trädgårdsvisioner” av Hannu Sarenström i Tivolihuset i Höganäs, klockan 19.30









