Fyra NV-skånska bad döms ut
Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer
Dagens datum: Torsdag 24 maj 2012
redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 internet@hd.se (Tove Hansson) Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00
5000 kronor för
bästa nyhetstips
Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!
Nu sätter vi punkt för diskussionerna här och stänger möjligheten att posta inlägg i detta forum som hängt med ända sedan 2001 och som bygger på gammal teknik.
Vi hoppas att ni vill fortsätta göra era röster hörda i kommentarstrådarna till våra artiklar i stället. Tack alla som bidragit med inlägg!
hd.se-redaktionen, oktober 2010
Vansinniga utökningar av böterna. Alla vet hur lätt det är att komma 7-8 km över tillåtna när man kör längre sträckor. Sedan läser man hur lite resurser polisen lägger ner på alkohol langningen. Så skulle man bli tagen för fortkörning så är det ju tydligen bara åka ner till Tyskland bunkra upp och sälja till ungdomarna för få in bötespengarna. Verkar nästan tillåtet ju.
Och när du är i Tyskland och bunkrar upp och kanske begår ett trafikbrott, lär du bli varse om att det är ännu dyrare där!
Och de böterna kan du bli tvungen att betala på plats ute på vägen. Och de kan klossa din bil o be dig ringa när du ordnat ekonomin!
Och det hjälper inte att bjuda dem på din last...
Är du dum i huvudet? eller försöker du vara ironisk? eller handlar det om humor?
man kan undra hur mycket av Polisens resurser som man använder pa att jaga en svensson som kör 7 till 10 km för fort. Här kan polisen vara ute i tusentals och jaga syndare. Men är det andra brott så har man inte resurser. Det vi ska göra är att vägra skriva på att vi kört för fort. Tag allt till en domstol. Det ar din rätt och du kan inte få ett hårdare straff.
Klart man skall betala böter om man bryter mot lagen. Är man inte beredd att göra det finns ju alltid möjligheten att inte köra så fort.
Jag blir så trött över att folk tycker att de ska ha rätt att bryta mot lagen. Om ni nu envisas med att göra det så ta böterna och var tysta, ni kan ju alltid tänka på hur mycket pengar ni tjänat på alla de gånger ni inte åkt fast.
Som yrkesförare ser jag många skräckexempel varje dag när det gäller fortkörning.
Jag skulle önska att böterna sattes ännu högre.
Det kan väl inte vara så svårt att hålla på hastighetsbegränsningarna. Nästan alla bilar har farthållare!
Synd inte så många fattar att detta inte är ett försvar för fortkörningar utan ett sätta försöka påverka så att langningen till minderåriga prioriteras högre hos polisen. Försöka vara ironisk är tydligen inte inte så lyckat bland en del av allmänheten....
Inte alla har råd med en så pass ny bil så farthållare finns.
Vare sig du eller jag är dumma i huvudet, men kanske jag skulle varit tydligare med det humoristiska. Fast då försvinner det subtila.
Men i detta fallet har du överreagerat.
Luddes inlägg var spetsat med humor o ironi, likaså mitt.
Icke desto mindre stämmer det jag skrivit om att betala direkt.
Jag är förvånad över ditt inlägg och ditt vokabulär.
Det är inte Svensson som kör 7 till 10 km för fort som polisen jagar. Det är alla de som i princip inte alls bryr sig om hastighetsbestämelserna. Trots detta så får ju gränsen sättas någon stans. Detta är inget att oja sig för, vi vet ju hur fort vi får köra det är bara att rätta sig efter detta, konstigare är det inte.
Du skrev "huvudet". Kan man vara dum på något annat ställe i kroppen?. Om inte, så var det ordet onödigt.
.. o trafiksäkerheten för en gemensam nämnare? Som jag ser det så är fortkörningsböterna ren skatt som drabbar de som har det sämst ställt. Det kan innebära 25-30 % av deras levebröd. Hade vi en ärlig statistik så skulle vi med stor sannolikhet se att det är de s.k. försiktiga förarna som har större orsaks andel än fortkörarna, till olyckorna.
Därmed inte sagt att jag försvarar för höga farter. Men vad är för höga farter? För mej kan 50 km vara en alldeles för hög fart. Det kan vara minst lika farligt att köra för sakta. Se på motorvägspåfarterna där det ständigt finns orsaker till olyckor på grund av dem som kör försiktigt i stället för smidigt och trafikvänligt. De, som ständigt öser galla över dem som kör lite fortare, är kanske de sämsta trafikanterna. De är oftast inte ens medvetna om att de kanske dagligen kör fel.
Tyvärr är det alldeles för lätt att hötta med näven i stället för att vara smidig och hjälpsam i trafiken.
Böterna är för att man inte följt gällande regelverk och försämrat trafiksäkerheten med sitt agerande.
Man väljer själv om man kör för fort, eller hur?
Jag har aldrig påstått att de som för försakta inte ska ha böter, det borde finnas en lägre gräns i alla fall vid tort väglag.
Jag öser galla över de som kör som idioter och riskerar andras liv, inte bara de i andra bilar utan även de i sin egen. Hur många gånger har jag inte sett föräldrar köra alldeles för fort med barn i bilen.
Någon sämre bilförare ser jag mig inte heller som trots att jag öser galla. Kör ca 30 mil om dagen i mitt jobb och har under åren roat mig med att ta körskole lektion en gång om året för att få bort dumheter som man lägger till i sin körning.
Kör man fort ska man ta konsekvensen av det! Hur man blir en bra förare bara för att man kör fort kan jag inte förstå!
Det är att han tydligen tror att om det är skyltat 50 så måste man hålla denna hastighet. Tycker man att denna fart är för hög så är det tillåtet och föreskrivs att man skall hålla den fart som man anser är lämpligt för rådande förutsättning. Detta innebär att det är tillåtet att köra långsammare än rådande skyltning.
Skyltningen visar gällande MAX-hastighet. Visste du inte detta Sten-Åke?
Om man på motorvägen kör på en medtrafikant som kör långsammare än 110 km/h, så är det väl den som kör på som inte varit tillräckligt uppmärksam och hållt hastighet efter rådande förutsättning. Det är inte den som kör långsammare som brustit i trafikvett!
Jag visste väl att vi skulle få det bättre ställt med en ny regering.
Vissa bilister fullkomligt skänker bort sina pengar.
http://www.metro.se/se/article/2006/10/18/06/2144-23/index.xml
Visst väljer man själv om man kör för fort. Det är jag och ingen annan som väljer det nu behöver man ju inte vara livsfarlig för att man kör för fort. Man vet ju att konsekvenserna blir större om man skulle krocka så man är ju betydligt mer skärpt bakom ratten ju fortare det går. Det är många gånger förare som du som öser galla över alla som kör fortare än du som är farliga.
För några veckor sedan var jag och barnen på väg mellan Ystad-Sjöbo som vanligt gick det lite fort 140km/h på 90 väg och jag kom i fatt en kö på 8-9 bilar. Jag kunde konstatera att där var en rejäl lucka mellan 2och tredje bilen så när det blev raksträcka så körde jag om . Jag såg att det kom en lastbil långt fram så jag planerade att glida in i luckan mellan 2 och tredje bilen då ökar bil nummer 3 drastiskt för att hindra mig och täppa till luckan förmodligen för att statuera ett exempel för att jag körde fortare än tillåtet. Men jag undrar om han var medveten om vilken risk han utsatte oss för genom sitt agerande.
Det verkar inte som du själv är medveten om vilken risk du själv utsatte dig, dina barn och dina medtrafikanter för i ditt exempel på sk bilkörning. Som du själv skriver så finns det ju folk som vill agera polis, denna risk måste du ju ta med i dina kalkyler vid bilkörning. Smäller det sedan kanske du kan säga i sjuksängen (om du har tur) "jag hade i allafall rätt". Vilken tillfredställelse!
Sedan kan du ju försöka räkna ut hur mycket tid du tjäna på omkörningarna och värdera denna "tidsvinst" mot riskerna du utsatte dig själv och din omgivning för. Att du skiter i dina barn har vi sedan tidigare lagt märke till.
Vi andra trafikanter kan bara hoppas på att du inom en snar framtid fastnar i polisens kontroller så du blir förbjuden att köra bil.
En mer korkad och kriminell inställning till samarbetet i trafiken som du framför och står för får man anstränga sig för att hitta.
Jag får inte riktigt ihop hans resonomang. Han skriver att: "För mej kan 50 km vara en alldeles för hög fart." vilket väl innebär att han anser att på vissa 50-sträckor så kan han tänka sig köra långsammare än 50 km/h för det kan kännas säkrare för honom. I nästa mening så anser han sig ha svårt att acceptera att det finns andra trafikanter som tycker att dom inte vill köra i 110 km/h i på och avfartena till motorvägen för att det inte känns säkert för dom.
Alltså det är bara hans egen känsla som skall få råda. Det kallar jag för trångsynthet!
Kunde inte svarat Maria bättre själv!
De nya fortkörningsböterna har inget med trafiksäkerhet att göra. De är en ren skatt under falskt namn. Sådant är ingen nyhet i de förljugna politikernas värld. Den nya skatten på bilförsäkringar är en skatt på skatt.
Jag ber om ursäkt om jag var otydlig. För mej är trafiksäkerhet viktigare än max tänkande. De 50 som jag menade, kan vara alldeles för högt även om den tillåtna farten är 70, 90. I dessa fall skulle det inte förvåna om de mindre flexibla syndar mest.
Ur trafiksäkerhet så är vaksamhet flexibilitet och hjälpsamhet oerhört mycket viktigare än stelbenta paragrafryttare som leker poliser och på så sätt är livsfarliga för sina medtrafikanter. Frågan är om du själv klarar av att köra enligt alla lagar? I så fall är du ett unikum. Ni som skriker mest skall nog vara försiktiga då det är dumt att kasta sten i glashus.
Själv är jag glad för alla dessa vakna och flexibla bilförare som hjälper i ställer för stjälper, typ paragrafryttarna. Glöm inte att det är stor skillnad på orsak och verkan och blanda inte ihop de begreppen. Farten är sällan i sej självt orsak till olyckor. Däremot så har farten en enorm betydelse för följderna. En stilla bön: Hjälp varandra i trafiken och känn glädjen av att spara liv. Själv är jag glad för all hjälp jag får av vaksamma medtrafikanter. Jag är inte perfekt själv. På några sekunder kan en trafikbild förändras och det är inte säkert att man ser allt.
Helsingborg Bussarna mellan Höganäs och Helsingborg ska hålla tidtabellen med separata buss- och bilfiler. Ett år för tidigt breddas väg 111 mellan trafikplatserna Mariastaden och Brohult. En investering på 31 miljoner kronor som samfinansieras av kommunen och Trafikverket. Läs mer
Malmö Ett mord begånget för snart nio år sedan, den 13 juni 2003, står i centrum i dag, den fjärde dagen av rättegången i Malmö mot den misstänkte seriemördaren Peter Mangs. Läs mer
Landskrona
Den brand som bröt ut i ett flerfamiljhus i Landskrona på onsdagskvällen kan ha varit anlagd. "Vi har rubricerat ärendet som mordbrand", säger Patrik Prahl, inre befäl vid polisen i Helsingborg.
Läs mer
Stockholm
Bara 37 minuter efter att Anders Behring Breivik låtit bomben detonera i Oslo gav svensk polis order om att spärra av utsatta byggnader i Stockholm.
Läs mer
Schlagerbloggen
Tisdagens semifinal gav en hint om vad som krävs för att knipa en finalplats. I kväll gör Loreen bäst i att skippa misstagen.
Till Schlagerbloggen
HELSINGBORG I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där och kommunens parkeringsövervakare håller koll på området. Läs mer
ÄNGELHOLM En 51-årig ängelholmare som tidigare dömts för att ha våldtagit sin sambo, har nu friats av hovrätten. Däremot döms mannen till åtta månaders fängelse för att vid upprepade tillfällen ha misshandlat kvinnan. Läs mer
Kiruna En lärare som misshandlades av en elev får inget skadestånd eftersom tingsrätten i Gällivare menar att yrket kan jämföras med att vara polis. Läs mer
Eslöv
En 68-årig Eslövsbo tutade åt polisen. Nu åtalas han för det.
Läs mer
Stockholm
Den som tvingar någon att gifta sig ska kunna straffas, enligt ett lagförslag som presenteras i dag.
Läs mer
LANDSKRONA
En hund ströps till döds i en hissolycka i Landskrona vid halvfemtiden på onsdagseftermiddagen.
Läs mer
Fotboll Han fick bollen precis där han ville. När han sedan fick se den gå i mål var han mer än nöjd, men det var han inte med slutresultatet. Läs mer
ÄNGELHOLM Det går inte att hålla god handhygien, ventilationen är bristfällig och instrumenten steriliseras inte ordentligt. Nyligen tvingade miljökontoret tatueraren att stänga sin verksamhet. Läs mer
Helsingborg
Sedan Saltkristallerna skrotades har kommunen jobbat fram ett nytt förslag på hur Ångfärjetomten ska se ut. På onsdagen visades det för första gången upp för allmänheten, som har chansen att lämna sina synpunkter.
Läs mer
LANDSKRONA En månad efter mordet på Maria arrangerade föreningen Glöm aldrig Pela och Fadime en manifestation på Rådhustorget. Men det var glest mellan åhörarna. Läs mer
Stockholm En mätning visar att andelen sjukhuspatienter som drabbats av vårdrelaterade infektioner har sjunkit från 9,3 procent andra halvan av fjolåret till 8,9 procent i år. Läs mer
Rom Sent på onsdagskvällen inträffade flera kraftiga efterskalv i det redan hårt jordbävningsdrabbade delarna av nordöstra Italien. Läs mer
Stockholm Försvarsminister Karin Enström (M) besökte Afghanistan på torsdagen, för att som ny på sin post ytterligare informera sig om de svenska insatserna i landet. Läs mer
Åstorp I vallarna växer en miljöskandal Stinkande hantering. Läs mer
London Storbritanniens bruttonationalprodukt (BNP) minskade under årets första kvartal med 0,3 procent jämfört med kvartalet före, enligt reviderad statistik från landets statistikbyrå. Läs mer
Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer
Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer
Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer
Välkomna till Statens fastighetsverks "Hemliga rum".Läs mer och se inslaget
I veckans Blåljus tar vi upp ett så kallat Cold Case. Vi dyker ner i turerna kring mordet på vapenhandlaren Sven-Erik Svärd i Åstorp.Se programmet på 24HD Play
Läkargårdens läkarpraktik är nu mörk och tömd. Men avtalet med Region Skåne löper på fast det inte går att få någon vård där.Läs mer
Det har tagit flera decennier för filmatiseringen av Jack Kerouacs kultbok "På drift" att bli film. Men nu är det gjort - med en stjärnspäckad rollista.
Läs mer
Den långa kravlista på saker Britney Spears vill ha i logen i tv-programmet "X factor" är falsk.Läs mer
Förra året slutade 23 388 svenska äktenskap i skilsmässa. Läkemedel som håller kärleken vid liv kan vara lösningen.Läs mer
Årets kock bangar inte för en picknick. I dag bjuder Klas Lindberg på sin bästa utflyktsmat.Till recepten
I dag, torsdag, invigs årets upplaga av Ängelholms jazzfestival. Dagens festivalprogram börjar redan klockan 19 med elvamanna bandet Big Fat Brass från Göteborg. Festivaltält vid Parkskolan.Läs mer
Har du Hemnet-appen? Följer du budgivningen på grannens lägenhet? Kanske är det så att du lider du av borelaterad ångest?Läs mediekrönikan här
Trots att det var vardag och mitt på dagen så bänkade sig en miljonpublik för att se prinsessan Estelle döpas.Läs mer
Regissören Tomas Alfredson har köpt rättigheterna till Astrid Lindgrens äventyrsroman från 1973.Läs mer
Allt fler bor i stan, men naturen är den stora trendbubblaren inom heminredning.Läs mer
En kvinna i Australien har betalat 3000 pund, cirka 34 000 svenska kronor, för en ryggradsoperation på sin älskade iller, det skriver The Sun.
Läs mer
När alla hade skrattat klart åt (alternativt: med) de ryska gummorna i Buranovskije Babusjki var det Irland som stal showen.
Läs krönikan här
Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen
Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer
20 år går fort här på jorden. Tog mig en titt i backspegeln häromdan och ställde mig frågan – vad hände 1992?Läs Kenny Lindquists krönika
I 24Fotboll möter ni en HIF-spelare som rasar mot förbundskaptenens EM-uttagning.Se programmet på 24HD Play
På tisdagen döptes prinsessan Estelle i Slottskyrkan i Stockholm. Här har vi samlat några av de bilder som Scanpixs fotografer tog under dagen.
Läs mer
Uppfinnaren som skapade förutsättningen för zappandet och för otaliga familjegräl i tv-soffan har gått ur tiden.
Läs mer
En färgglad mönstrad överdel i bandeaumodell med tangaunderdel till. Det är det stilsäkraste bikinikortet på stranden i år.
Till bildspelet
Vi lottar ut tre exemplar av plattan med alla årets låtar.Till tävlingen!
På fredag inleder After Dark ett gästspel på Malmö Opera. För Dennis Bröchner, ursprungligen från Höganäs, känns det extra speciellt.Läs mer
Andreas Lilja vill spela i Rögle – men inte ännu. "Jag kommer att spela kvar här borta nästa år", säger han.Läs mer
Fontänkonstverket Sekvens utanför Idrottens hus är på plats igen efter en genomgripande operation.Läs mer
Vad vet du om veckan som gått? Testa dina kunskaper här!
Till frågorna
Förra sommaren placerades stora kuddar intill Strandvägen. I år återkommer de.Läs mer
Nana Håkansson hade velat se svenska politiker stödja Prideparaden i Ukraina.Läs mer
Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr
Toyota Verso 1,8 Business -10Silvermet 3.700 mil
Pris: 179.500 kr