Dagens livesport på hd.se/live
Fotboll
- Sønderjyske - FC Köpenhamn kl. 18:00
- Blackburn - Chelsea FC 0:1
- Fulham FC - Manchester City 1:2
- Sampdoria - Juventus kl. 20:45
- Zaragoza - Barcelona kl. 21:00
Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!
Vad går egentligen Landskrona Live ut på och vad har de ansvariga egentligen för omdöme?
Föreställningens dragplåster är stå upp komikern Shan Atci.
Om man gogglar på namnet Shan Atci får man upp en hel del mindre smickrande uppgifter om denne person. Jag hoppas att de värsta inte är sanna, för då är det skandalöst att ett projekt som får kommunalt stöd bjuder in en sådan person.
Det är illa nog vad som man kan läsa i dagens Expressen om Shan Atci. I direktsänd radion har Shan Atci på frågan om vad som är Ebba von Sydows nya jobb, svarat "- HORA"
Ebba von sydow är nybliven chefredaktör för tidningen Veckorevyn och en förebild för många unga tjejer. Att denne barnprogramledare och komiker bidrar till att legitimera en manschauvinistisk syn på kvinnor är skrämmande! Och att han bjuds in till Landskrona är väl egentligen inget att förvåna sig över, eller?
Det jag har hört och sett av henne har gett mig en helt annan bild av henne som person. Jag uppfatatar henne som en intelligent ung muslimisk kvinna och feminist som är både rolig och kritisk mot den stereotypa kvinnobilden som finns på många ställen i vårt samhälle och som extra tydlig inom vissa grupper.
Henne?
Ulf, jag tror att vi pratar om två olika personer! Jag googlade på Shan Atci igen och gjorde ,en sökning här på HD också, vad jag förstår är Shan Atci en man. Så sent som den 1:e juni skrev HD nöje en artikel om att Atci skulle uppträda på Landskrona Live. Synd bara att den artikeln inte innehöll några frågor om t ex Atcis kvinnosyn! Det hade varit intressant!
Nåja, hur som helst, igår beviljade kulturnämnden ytterligare 10 000 kr till Landskrona Live, antar att det var som belöning för stenkastningen vid teatern....väl använda skattemedel, eller?
Hej Anna... Jag är en av skådespelarna i uppsättningen av Landskrona Live. Uppenbarligen var du aldrig nere på teatern och kollade på föreställningen. Vad vill du ha sagt med att ställa Landskrona live och i detta fallet Shan Atci mot väggen. Jag skulle gärna vilja rota i din bakgrund och se vilken skit ci kan hitta där. Att det som står om Shan Atci sen har spridits för att han är uppmärksammad , det vill nog många gånger inte ens Shan!
Vad angår föreställningen själv så har vi som medverkat och framför allt mannen bakom detta Kurdi Kara kämpat hårt för att få fram att bra budskap och något positivt mitt i allt det negativa. Inte konstigt att ni andra inte får höra det eller ta del av det om ni inte är på föreställningen. Tidningarnas skitreportrar prioriterar att upphöja en stenkastning för att återigen kasta skit över denna stad. Vi i Landskrona Live vill bryta denna trend som du med ditt inlägg bara vill förstärka. Om det krävs att kommunen ska betala pengar för att få hit Shan Atci och uppträda på Landskrona Live så är det ett stort framsteg som kommun som visar att dom aktivt agerar för att hjälpa stan uppåt. I slutet av din insändare skriver du om hur Shan skulle ha kallat Ebba von sydow för hora och då tar du genast hennes parti. Men vad gör tidningar som vecko revyn. Dom lurar ungdomar och ger dom en falsk bild av vrekligheten och får ungdomar att sträva efter ideal som kan ruinera deras liv. Kasta inte sten i glashus!
Du menar alltså att det är OK att kalla Ebba von Sydow för hora i direktsänd radio?
Nej du, Manuel med dina sista rader visar du precis vad det är Landskrona Live är för något! Har alla skådespelarna i uppsättningen samma värderingar som du, så är det illa, mycket illa!
Jag har aldrig sagt att jag tycker det är ok att göra det men jag tycker att det är lika fel att vara en ledare för något som stjälper ungdomar.
Jag tycker självklart att det är fel att kalla någon för hora men om du inte hade varit så pessimistisk så ahde du väl försökt se vad jag ville få fram .
En sak till Anna. Det är inte kommunen som har finansierat Shan Atci.
Fakta är viktigt innan du bedriver en diskussion
Jag tycker det är fullständigt vansinnigt att ungdommar som sköter sig och föler lagar och regler dom får ingenting men om dom missköter sig så får dom massor, exempelvis vara med i projekt som Landskrona Live och annat som vi skattebetalare finansierar. kan informera om att antalet betalande gäster på tisdagen och onsdagen var under 30 per gång, vem ska nu betala hyra och artister ?
Alla som medverkar i Landskrona Live är skötsamma. snälla var får ni er information ifrån. Som sagt så betalar inte kommunen för Shan atci etc. dom står för andra saker. och Stefan har du ens varit och sett föreställningen?
Mycket av pengarna som finansierar detta kommer från egna fickor. Jag tycker det är jäkligt sjysst att man samlar ihop ett gäng skötsamma ungdomar och sätter upp en teater och sen när man vill ha ut budskapet som man dessutom har finansierat mestadels själv så finns det människor som du Stefan och sen finns det människor som Anna som brister på information om vad och hur det egentligen sett ut att göra en sådan här föreställning.
Alla har troligen sagt något som inte är väldigt genomtänkt men om alal hade varit lika negativa till allt som dig hade vi fortfarande levt i grottor. Gillar du inte teatern gå inte dit. Dina skattepengar används till många andra saker du kan börja klaga på som nästa inslag
Det är ganska bisarrt hur ni behandlar Anna i den här debatten.
En av er menar att skattepengar används till mycket som är fel, som om det var världens mest naturliga grej. Och som om det skulle vara skäl nog att låta pengar fortsätta gå till Landskrona Live.
Ett annat lustfyllt argument är att pengarna inte går till den här ståupparen från Stockholm som ska lära oss ännu mer om "vi och dom"-perspektivet. Manuel skriver att pengarna går till annat inom Landskrona Live och inte till Shan. Jo, men tjena. Om pengarna inte gick till annat, hur skulle ni då ha råd med Shan va?
Och i ett inlägg skriver Manuel till Anna: "I slutet av din insändare skriver du om hur Shan skulle ha kallat Ebba von sydow för hora och då tar du genast hennes parti."
Menar du Manuel att det är okej att kalla människor för "Hora"? Om man ska ta något parti, vems parti ska man ta i en sådan fråga? Ska man ta Shans parti, för att han kallar henne "Hora"?
Och på tal om ideal. Vad är det för ideal som Shan försöker lära ungdomar? Försöker han öppna ögonen för ungdomar om att vi lever i en värld av "vi och dom"? Eller vad är det han försöker göra, egentligen?
Om du läser i en av mina insändare marko så motiverar jag vad jag menar när jag skriver att jag tycker att anna tar parti för Ebba von sydow. Jag hade absolut tagit parti för Shan Acti. Både Ebba och Acti är yrkesmän som lever på det dom gör och på det vi hör om dom och av dom. Ebba von sydow är garanterar inte sveriges lilla gullegris när man kommer till moraliska frågor. Det är verkligen inte Shan heller. Shan är stand up komiker med skämt baserade mycket på immigration vilket passade bra in i våran upsättning.
Ifrågasätter du om det är dina skattepengar som betalat Shan Acti?
Det garanterar jag att det inte är.
Jag förstår att även du inte varit nere och kollat på föreställningen.
Vi ifrågasätter verkligen att våra skattepengar går till detta. Enligt bidragsansökan skulle biljettintäkterna uppgå till ca 63.000 kr! Höll denna budget? Om inte vem finansierar underskottet?
Storleken på bidraget är inte avgörande, det är symbolvärdet i att erhålla kommunala bidrag. Kommunala bidrag ger legitimitet och kan ses som ett erkännande från dett officiella Sverige
Den kvinnosyn som Shan Acti representerar vill inte jag bidra till med mina skattepengar oavsett om han är stand up komiker eller ej
Att man är yrkesman som lever på det man gör, innebär inte att man ska bli kallad "Hora".
Du pratar om att Ebba von sydow inte garanterat är Sveriges lilla gullegris när man kommer till moraliska frågor.
Då kan jag med bestämdhet hävda att du har fel. Ebba sänder ut tydliga moraliska signaler till de unga tjejer som tar del av hennes arbete. Ebba pratar mycket om att man ska arbeta hårt, att inget kommer gratis, att man inte ska klä sig olämpligt, billigt, vulgärt osv. Att tjejer betyder något. Mycket värderingar som är viktiga för att skapa bra självförtroende hos tjejer. Och dessutom visar hon att hårt arbete lönar sig. Så det där med att Ebba von Sydow inte är en moralisk gullegris. Ja, inte går hon ut i media och kallar människor för "Hora" i alla fall.
Och såvida Shan inte ställt upp ideellt, så har pengarna gått till att finansiera Shans uppträdande. Jag ifrågasätter inte, jag menar bestämt att det är så. Sedan hur ni budgeterar och räknar inom Landskrona Live, det är upp till er. Er bokföring är era bekymmer.
Många stand-up komiker idag kanske inte använder världens bästa språkbruk och försöker provocera fram åsikter och tankar..och för att roa...tydligen går billiga skämt om personliga påhopp hem i stugorna...annars hade de inte varit så kända...
På tal om billigt...så tycker jag att mycket av diskussionerna om tex Landskrona Live, Landskrona stad lätt blir ett forum för politiker och tidningar att samla BILLIGA poäng hos väljare och lösnummerköpare.
Landskrona live är ett arbete som jag följt genom Kurdis ord om ambitionen om att arbeta med ungdomar och låta dem uttrycka sig om sitt liv i sin stad. Han har jobbat hårt och ungdomarna har lagt ner mycket tid och engagemang i arbetet kring Landskrona Live. När den stora dagen var där så fick det som hände utanför en massa publicitet....var det någon reporter som var inne i byggnaden? Någon med ett genuint intresse av att dokumentera om ett arrangemang som involeverat många av stans ungdomar??
Det gjorde mig ledsen att höra att ungdomarna efter en kanonföreställning inte fick en spaltrad eller bild för det arbete som de lagt ner...
Så visst kan vi jaga billiga poäng i att fokusera på kändisar som säger dumma saker....om det nu är viktigt. Men jag tycker att det är viktigare att lyfta Kurdi och de ungdomar som jobbat med Landskrona Live...för de vill ju göra något för staden och inte bara SNACKA!!
Jag har hört att La-Live del 2 ska komma om några månader. jag va där och såg hela förställningen de va otroligt bra. Tack till allihoppa som gjorde detta.
Hahaha! Manuel, du är OWNED!
Hahaha! Manuel, du är OWNED!
Ishockey
Mario Kempes mål dömdes bort, men bara någon minut senare tar Södertälje
ledningen.
Följ matchen här på hd.se.
Läs mer
Fotboll
HIF gick upp i tillfällig serieledning efter andra raka segern. Rasmus
Jönssons mål i den andra minuten blev matchens enda på en plan som var
svårspelad.
Läs mer
Reykjavik
En vulkan på Island har fått ett utbrott och tvingar över 500 människor att lämna sina hem. Utbrottet började med ett askregn över glaciären Eyjafjallajökull vid midnatt.
Läs mer
Gunnar Bergdahl De främlingsfientliga sverigedemokraterna har en kultursyn som kan få den vitaste skåning att blekna. Fräckt påstår man att Selma Lagerlöf skulle tillhöra supportrarna om hon hade levt i dag. Ty Nils Holgerssons bild av Sverige är deras. Röda stugor med helvita invånare. Dock undviker man i partitalen om Selma att nämna att hon var lesbisk. Läs mer
Helsingborg Helsingborg är en öken när det gäller yngre dementa. Den kritiken kommer från både läkare och Alzheimerföreningar. Läs mer
Fotboll
Fernando Torres gav Old Trafford skrämselhicka nästan direkt. Sedan trädde Wayne Rooney in i handlingen — och Manchester United jagar vidare i toppen efter ännu en seger, 2—1.
Läs mer


Skåne
Det är inte ofta man höra en kristdemokrat svära. Här är ett undantag:
– Åt helvete för mycket, säger Rolf Tufvesson, KD-ordförande i Helsingborg.
Läs mer
LANDSKRONA 18-åringen var misstänkt för ett butiksrån i Landskrona förra hösten. Eftersom han friades från misstankarna fick han 19 000 kronor i skadestånd av Justitiekanslern. Nu är han polisens huvudmisstänkte i två nya rånutredningar. Läs mer
HÖGANÄS
Citygross är en av de privata arbetsplatser som tar emot även lite yngre
sommarjobbare från 16 år. De testar ett nytt grepp i år och bjuder in alla
intresserade till informationsmöte i Folkparken på onsdag klockan 18.
Läs mer
Helsingborg När Lilian Johansson flyttade till Ättekulla i början av 1980-talet hade området inte världens bästa rykte. Med engagemanget i Granntjänsten kom trivseln och nu vill ingen flytta därifrån. Läs mer
HELSINGBORG En mindre brand utbröt sent på lördagskvällen på nedlagda Norrlyckeskolan i Ödåkra. Läs mer
ÄNGELHOLM En välkänd men sedan drygt tio år pensionerad ängelholmsprofil fyller 50 år den här månaden. Läs mer
Landskrona
En personbil började brinna på E6:an söder om Landskrona. Bilen tvingades
stanna invid vägrenen och samtliga passagerare tog sig ur oskadda. Branden
orsakade dock störningar i trafiken under en stund då det ena körfältet var
blockerat.
Läs mer
Stockholm
Aretha Franklin, även kallad Lady Soul, kommer med nytt material i april. Billboard Magazine rapporterar att Franklin, som fyller 68 år den 25 mars, kommer att ge ut albumet på sitt eget skivbolag, Aretha's Records.
Läs mer
Stockholm
Ungefär 3 000 doser kokain konsumeras i Stockholms innerstad och de södra förorterna under ett dygn. Det visar mätningar av avloppsvattnet, uppger TV 4:s Kalla Fakta.
Läs mer
Stockholm Förhandlingarna om de nya löneavtalen kärvar och konflikt lurar i skuggorna. Läs mer
Skidskytte Ryssen Ivan Tjerezov sköt fullt och vann skidskyttarnas masstart i Holmenkollen. Läs mer
Fotboll Efter Inters oavgjorda match mot Palermo dagen före, hade Milan på söndagen chansen att ta över serieledningen i Serie A. Läs mer
Fotboll Hemmadebuten för förra säsongens skyttekung i superettan kunde knappast bli bättre i allsvenskan. Läs mer
SPORT
hd.se ställer några frågor till Sportens krönikör Marjan Svab.
Läs mer

Bli vårt fan på Facebook och få de senaste nyheterna från NV-Skåne direkt i ditt flöde
Lördagens helgbilaga ägnar vi åt livet på landet. Vi berättar om vårsådd och
djurhållning, om elever som pluggar på naturbruksprogrammet och om bönders
kärlek.
Läs mer
Stefan Holm vann den upphaussade höjdhoppsduellen mot Patrik Sjöberg.
Läs mer
"Tunt. Det är mitt första intryck av SVT:s nysatsning Jakten på Julia."Läs Anna-Karin Olssons krönika
678 matcher på två dagar. Det blir en hel del pingis i Åstorps idrottshall under helgen när årets upplaga av Vårspelen drog igång på lördagsmorgonen.Läs mer
Detektivarbetet är i full gång. Framför datorskärmarna i kommunhuset får nyfikna hjälp av medlemmar ur Bjäre släktring att utforska sina rötter.Läs mer
Vårkänslor? Knappast när vintern så envist vägrar släppa taget. Men förlora inte hoppet, från och med idag lördag, tar ljuset över och slår tillbaka mörkret.Läs mer
På söndag är det premiär för kvalserien i ishockey och för Röglefansen är det det femte året de får se sitt lag i kampen om de två elitserieplatserna.Till inslaget
Trots regnet letade sig Landskronaborna ner till tårtkalaset på Kasernplan. Det är ju inte varje dag man får möjligheten att fira en 597-årings födelsedag.Läs mer
Amanda Jenssen har spelat på The Tivoli. HD:s Hannes Grönberg var där.Läs mer
Det blev Willy Björkman som åkte ut i semifinalen i "Let's dance" under fredagskvällen. Juryn jublade och själv var Willy lättad över utslagningen.Läs mer
En levererande skyttekung räckte inte. Daniel Johnsson fick inte knäppa Warberg på näsan och framtiden är nu osäker för FCH-stjärnan.Läs mer
Vart fjärde år tar Lundakarnevalen över studentstadens gator. Det är lika säkert som amen i kyrkan och i år är det dags igen. City har träffat campusstudenten Evelina Lundell som är en av 5 000 ideella krafter.Läs mer
Hd.se reder ut begreppen. Kommer Rögle klara pressen, hur ser sportchefen på ännu en nervkittlande kvalserie och vilka lag kommer att slåss om segern.Läs mer
"Kvinnor pratar aldrig grillning överhuvudtaget. De suckar mest."Läs mer
Det blir mycket fläkt av Melodifestival på årets Landskronakarneval.Läs mer
Ramus Lindgren tränade under fredags förmiddagen med HIF:s A-lag. "HIF är ett lag jag kan tänka mig att spela i", säger han.Läs mer
Nu står det klart. Det blir ett tungviktsmöte redan i kvartsfinalen i
Champions League när Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter Arsenal.
Läs mer
Tiden som flyktingar blir allt längre för öringarna som flyttades undan tunnelbygget i Hallandsåsen. Någon återflytt av vuxna fiskar är inte aktuell förrän efter sommaren.Läs mer
"Här är det lätt att bli förvirrad som bilförare. Skall jag till höger eller vänster?"Läs mer
Karlshamnskonstnären Kent Viberg tröttnade på debatten om Lars Vilks
provokation mot muslimerna – och gjorde en rondellhund av honom.
Läs mer
Aktuell: Säsongspremiär med "Så ska det låta" i SVT i kväll och släpper sitt första studioalbum i dagarna.Läs mer
En medarbetare på National
Geographics har hittat en mycket sällsynt helsvart pingvin på ön
Sydgeorgien sydost om Argentina.
Läs mer
Var med i hd.se:s tävling och vinn biljetter till Rögles hemmamatcher i kvalserien.Läs mer
Vår vinbloggare Magnus Ericsson tipsar om helgens vin. Denna gången skriver
han om primitivo och zinfandel.
Läs mer i Magnus vinblogg
Nicky Lilja åker till Guatemala för att berätta hur svenska kvinnors situation ser ut.Läs mer
Tre Helsingborgare var med på arbetsförmedlingens första jobbsökarresa till Norge.Läs mer
Rise Milton trodde på S.T.I.C.S featuring Ladah inför onsdagens Popkorn-final och vice versa. Juryn fastnade för Rise Milton som har fått en smakstart på karriären.Läs mer
Hur låter trösten? Kanske som lul, nenni, delilol eller vyssan lull. På Drottninghög kan du nu lyssna på vaggvisor på 23 olika språk.Läs mer
Bilen saktar ner och rullar sakta förbi huset. På gården står en bil. "Såg du numret?"Läs mer
En första hjälpen-guide för djur i mobilen prisades i går på Swedish e-Learning Awards.Läs mer
Vem sa att konsten inte kan förändra världen? Sinziana Ravini resonerar kring Lars Vilks öden och äventyr.Läs mer
Helsingborgaren Saana Azzam, 22 år, var en av fem tävlande till att bli årets ekonomistudent.Läs mer
BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr
Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr
Renault Megane 1,6 112hk -07Grön 6.435 mil
Pris: 89.000 kr
Vi har biletterne Se kampen live