Fyra NV-skånska bad döms ut
Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer
Dagens datum: Torsdag 24 maj 2012
redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 internet@hd.se (Tove Hansson) Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00
5000 kronor för
bästa nyhetstips
Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!
Nu sätter vi punkt för diskussionerna här och stänger möjligheten att posta inlägg i detta forum som hängt med ända sedan 2001 och som bygger på gammal teknik.
Vi hoppas att ni vill fortsätta göra era röster hörda i kommentarstrådarna till våra artiklar i stället. Tack alla som bidragit med inlägg!
hd.se-redaktionen, oktober 2010
En debatt som pågår i Köpenhamn om hurvida man ska legalisera cannabis genom att tillhandahålla statliga butiker sk coffeshops är väldigt främmande det svenska samhället. Danmark tillhör ölbältet, Sverige spritbältet. den av icke legala droger som liknar cannabis mest är öl. Den som liknar sprit mest är amfetamin. Danmark har inte problem med amfetamin, Sverige har det. Jag förstår att vi är rädda för en legalisering då detta skulle innebära att i längden legalisera amfetamin vilket är en farlig drog. För att säga att cannabis är inkörsporten, är numer en gammal sliten ursäkt. Det är amfetaminet som vi är oroliga över.
Detta var det mest desperata och osammanhängande försök till ett rättfärdigande av svensk narkotikapolitik som jag hört på år och dagar.
Att sätta så stor tyngd på en så pass irrelevant och rakt igenom ovetenskaplig jämförelse är inte bara oansvarigt, det är ett tydligt bevis på bristande omdöme. Enligt din modell borde det alltså vara fullt möjligt att påstå att socker leder till heroin, kaffe till kokain och nikotin till opium.
Å andra sidan så tillhör det ju den svenska modellen att helt ovetenskapligt och godtyckligt dra alla substanser, hur olika de än må vara, över en och samma kam och manipulera studier till önskat resultat.
Nej, vet man ingenting gör man bäst i att hålla sig utanför diskussionen tills man har en aning om vad man pratar om. Gör om, gör rätt.
såklart att jag inte gjort en grundlig vetenskaplig undersökning. Men om du misstänker att mina hypoteser är fel så är du välkommen att göra en. Ditt antagande om att kaffe genererar kokainister stämmer i det fall att då det inte finns kokain i mängder i Sverige så tar man Amfetamin istället och det faktum att Sverige är ett av världens största kaffedrickare och Colombia en av världens största producenter. På 50-talet gick man ut med de olika bältena Spritbältet, Ölbältet och vinbältet. Du kan göra en liknande jämförelse med olagliga substanser och ser att mitt resonemang är klockrent.
Det är inte Jons ansvar att bevisa att du har fel, det är du som måste bevisa att du har rätt. Det är så det går till i en debatt. Dessutom kan du inte säga att en och samma drog (alkohol) är olika droger beroende på vilken dryck den är i (öl/sprit). Dessutom blir ditt resonemang, ifall det skulle tas på allvar, rent livsfarligt. Tänk dig om nån faktiskt tar dig på allvar och tänker "äh, jag har ju supit nån gång varje månad vodka red bull och jag har klarat mig. Om amfetamin inte är värre så kan jag ju testa det också..." DÅ har vi nåt otäckt på halsen, istället för att göra en distinktion mellan mindre och mer farliga droger genom att legalisera cannabis OCH därmed även ta ifrån de kriminella en stor inkomstkälla. Sedan fungerar inte det att applicera droger via olika "bälten" för alkohol. Cannabis är väldigt mycket större än amfetamin även i Sverige. Hur tänkte du förresten då du menade på att öl = cannabis och sprit = amfetamin?
Men vad i... ? Förstår du inte hur dumt det låter när du antyder att du har rätt tills någon bevisar att du har fel? Det är du som kommer med ett påstående och det är därmed hos dig ansvaret för att bevisa det ligger.
Så tala gärna om varför någon som dricker kaffe skulle vilja gå över till kokain eller amfetamin, med tanke på att hela ditt resonemang bygger på detta
Den största frågan med lagligt cannabis är om VI ALLA vill offra X antal personer i trafikolyckor bara för att några få av oss vill ha friheten att göra vad vi vill med våra kroppar. Det finns inget snabbt test som t.ex blåstest för cannabis påverkan. Därför måste polisen låta föraren köra vidare i väntan på urinprov resultat. Men det bevisar inte att föraren var påverkad vid tillfället av körning.
Ni kan prata om alla de tusentals argument som är för eller mot, men ingen kan påstå att det är värt de människoliv som går till spillo. Så lägg ner hela debatten. Tack.
SunshineBlind: Jag tycker som du. Det du säger är precis det jag säger också. Svar till Roger: Huruvida Roger anser sig ha kunskapen om vad som är sanning tillser jag smått skrattretande. I Sverige dricker man sprit pch tar amfetamin. I Danmark dricker man öl och röker cannabis.
Till cannabis rökaren: Ditt resonemang går in i en dimension om hur man sätter regler och till vilket pris man får betala för det på bekostnad av frihet personlig integritet. Det är möjligt att människor dör av en ökad frihetsgrad där vi vet att frihetsgraden att tillåta amfetamin kommer att resultera i fler dödsfall.
EN som röker cannabis. Du har inte hört talas om blodprov? varför är folk så dumma nu för tiden.
Runt om i världen, legaliseras Cannabis. Vanligaste skälen är alla de positiva medicinska aspekter man vinner. Cannabis används numera vid behandling av AIDS, MS, Glaukom, ADHD, Reumatism mm T o m Prince Charles förespråkar öppet medinsk Cannabis ! Om man ser till när Cannabis, som såldes på svenska Apoteket förr, blev kriminaliserat o nakotikaklassat är det en "skum" historia. 1963 skrev världens länder under narkotikakonventionen. Bl a kriminaliserades Amfetamin vilket var flitigt föreskrkivet av läkarkåren. Det blev förbjudet. Under de senare åren har regelverket o vissa undantag gjorts betr Amfetamin.Idag skrivs det ut MASSOR av olika former av Amfetamin som läkemedl. Toleransen ökar dag för dag. Likaså kommer Cannabis att så småning om legaliseras. Men så länge "anti-drog-lobbyn", vilka anses vara "experter" och har det gemensamma att de lever på att narkotikan förblir kriminaliserad, får fortsätta att pumpa ut färdiga korrektur o anpassad statistik till bekväma journalister o politiker tar det tid. Först när vi står ensamma i EU o pekar på den "svenska modellen", kanske vi ändrar lagen. Först blir läkarkåren de som trycker på. Dessa kan inte längre blunda för faktumet att Cannabis är ett mycket effektivt och naturligt medicinskt preparat utan biverkningar ! Alla plantans delar är dessutom kommersiellt lönsamma ! Cannabis kallas för världens nyttigaste planta. Så jag vågar påstå att det bara är en tidsfråga innan även Sverige måste anpassa sig !
Nu har Prins Charles blivit en expert inom droganvändandet. Detta visar på hur missbrukarna använder alla medel för att berättiga sitt missbruk. Prins Charles!! Jisses. Sedan så är väl inte receptbelagda medel detsamma som att släppa t ex Cannabis fritt. Jag ser inte det som omöjligt och missbruk om läkare föreskriver dessa preparat som det kan hjälpa människor som är sjuka. Men det är väl inte likställt med att fritt släppa ut det på gatan. Det är väl detta som debatten egentligen handlar om. Förespråkarna här på hd.se vill ju ha möjligheten att chimma hemma på lördagskvällarna och det anser jag om fler med mig fortsätta vara förbjudet och kriminaliserat.
Prins Charles har själv släktingar som i generationer dem i deras lidande av reumatism. Att han dessutom på Sky News dessutom gav rådet till en svårt sjuk människa att använda Cannabis ! Numera odlas Cannabis på alla stora universitetssjukhus o medicinska odlingar. Att Cannabisbruket nu sedan ett par år sedan är avkriminaliserat i UK, kom som ett brev på posten då medinska användning började. Och så lär det fortsätta i hela EU. Listan över länder inom EU som avkriminaliserat eller är på väg att så göra, blir bara längre. Snart står vi där ensamma igen och undrar varför världen skrattar åt oss - Alltå den "svenska modellen" o alla lögner/antaganden/påståenden den omfattar. Som sagt var, "experterna" har en sak gemensamt : Ingen av dem har provat själva. Sedan vad jag eller någon annan gör på lördagkvällar, kan du bara spekulera om ! Vad du eller någon annan använder för droger, skiter jag i. Bara det inte går ut på någon annans bekostnad.
Jag kan bara tillägga att det är fel att Cannabis är tillåtet i Storbrittanien för fri användning utanför medicinsk användning. Här hittar man på eller förvränger sanningen för att försvara sitt missbruk igen.
Det spekuleras mot och för om cannabis. TA en film som heter "the Union", en dokumentär film om cannabis. Det är fakta, hellre fakta än teorier.
Ja till legalisering av cannabis i Sverige.
Det lär vara betydligt farligare med folk som dricker alkohol och sätter sig bakom ratten än folk som tar cannabis och sätter sig bakom ratten, titta gärna på länken nedan, där de gör ett test med en som rökt. Rätt lätt söka upp ett klipp när någon kör full. http://www.youtube.com/watch?v=xJx0GqR3P_o Jag skulle inte för denna skull vilja att de var lagligt att köra påverkad av något. Men dina antagande om hur farligt det är är nog överdrivet. E
Jag tycker det är fullt tillräckligt med de droger som redan finns i samhället idag. Kostnaderna för det befintliga missbruket är gigantiska och de personliga lidandet förödande. Är det inte dags att komma ut ur dimman och börja leva ett rikt och stimulerande liv, utan diverse kemiska preparat. Livet är ju trots allt en gåva som bör levas med öppna och rena sinnen. Ska våra barn tvingas växa upp i ett flummsamhälle med vuxna, som till varje pris vill fly in en drömvärld med allehanda droger. Det är dags för vuxenvärlden att föregå med gott exempel och sluta med drogandet.
Alla försök från drogliberalerna att ytterligare fördärva det värdefullaste vi äger,nämligen en god hälsa och en sund själ,ska motarbetas.
Hur som helst vilka önsketankar vissa försvarare av Cannabis har,så kommer det aldrig att släppas fritt i Sverige.Vem minns inte pratet om tex alkoholen innan Sverige kom med i EU ?NUskulle vi kunna köpa spriten i vanliga affärer(vissa röstade ja pga det)MEN... vad blev det av det?nej lägg ner det där in i dimman pratet.
Se bara på denna trevliga upplysningsvideo: http://www.dailybuds.com/article/everything-goes-better-with-a-bag-of-weed.html
Efter vad jag har läst, lär inte cannabis vara en inkörsport till tyngre droger!! Det är nog bara förutfattade meningar!
1. Cannabis är inget kemiskt preparat. 2. Öppna sinnen? Varför tror du exempel hippies var så öppna för allt och alla? Cannabis öppnar dina sinnen och får dig att se saker från olika perspektiv m.m. 3. Fly in i en drömvärld? Vad gör man inte med alkohol? Det förstasom försvinner i huvudet när man dricker alkohol är förståndet och logik tänkande, detta är vetenskapligt bevisat. Sen sluta säga att det är ett missbruk, det är ett bruk inget annat.
Tydligen gäller samma sak med huvudet när man missbrukar knark som t ex Cannabis. Här gäller det tydligen nu att välja antingen missbrukar man alkohol eller Cannabis, det finns tydligen ingen tredje väg. Så var det med den logiken.
Vissa vill ju gå runt och vara drogade och leva på bidrag för de kan ju inte få några arbeten. När så många tycker att det bra så fortsätter det. Sen alla terapeuter, psykologer och vad de nu kallar sig lever gott på det är också ett problem. De är mycket bra på att framhäva hur viktigt det är att dessa brukare skall vårdas.
Helsingborg Bussarna mellan Höganäs och Helsingborg ska hålla tidtabellen med separata buss- och bilfiler. Ett år för tidigt breddas väg 111 mellan trafikplatserna Mariastaden och Brohult. En investering på 31 miljoner kronor som samfinansieras av kommunen och Trafikverket. Läs mer
Malmö Ett mord begånget för snart nio år sedan, den 13 juni 2003, står i centrum i dag, den fjärde dagen av rättegången i Malmö mot den misstänkte seriemördaren Peter Mangs. Läs mer
Landskrona
Den brand som bröt ut i ett flerfamiljhus i Landskrona på onsdagskvällen kan ha varit anlagd. "Vi har rubricerat ärendet som mordbrand", säger Patrik Prahl, inre befäl vid polisen i Helsingborg.
Läs mer
Stockholm
Bara 37 minuter efter att Anders Behring Breivik låtit bomben detonera i Oslo gav svensk polis order om att spärra av utsatta byggnader i Stockholm.
Läs mer
Schlagerbloggen
Tisdagens semifinal gav en hint om vad som krävs för att knipa en finalplats. I kväll gör Loreen bäst i att skippa misstagen.
Till Schlagerbloggen
HELSINGBORG I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där och kommunens parkeringsövervakare håller koll på området. Läs mer
ÄNGELHOLM En 51-årig ängelholmare som tidigare dömts för att ha våldtagit sin sambo, har nu friats av hovrätten. Däremot döms mannen till åtta månaders fängelse för att vid upprepade tillfällen ha misshandlat kvinnan. Läs mer
Kiruna En lärare som misshandlades av en elev får inget skadestånd eftersom tingsrätten i Gällivare menar att yrket kan jämföras med att vara polis. Läs mer
Eslöv
En 68-årig Eslövsbo tutade åt polisen. Nu åtalas han för det.
Läs mer
Stockholm
Den som tvingar någon att gifta sig ska kunna straffas, enligt ett lagförslag som presenteras i dag.
Läs mer
LANDSKRONA
En hund ströps till döds i en hissolycka i Landskrona vid halvfemtiden på onsdagseftermiddagen.
Läs mer
Fotboll Han fick bollen precis där han ville. När han sedan fick se den gå i mål var han mer än nöjd, men det var han inte med slutresultatet. Läs mer
ÄNGELHOLM Det går inte att hålla god handhygien, ventilationen är bristfällig och instrumenten steriliseras inte ordentligt. Nyligen tvingade miljökontoret tatueraren att stänga sin verksamhet. Läs mer
Helsingborg
Sedan Saltkristallerna skrotades har kommunen jobbat fram ett nytt förslag på hur Ångfärjetomten ska se ut. På onsdagen visades det för första gången upp för allmänheten, som har chansen att lämna sina synpunkter.
Läs mer
LANDSKRONA En månad efter mordet på Maria arrangerade föreningen Glöm aldrig Pela och Fadime en manifestation på Rådhustorget. Men det var glest mellan åhörarna. Läs mer
Fotboll
Samtidigt som landslaget samlades i Visby, berättade John Guidetti vid en presskonferens i Stockholm om skadan som stoppar honom från fotbolls-EM.
Läs mer
Stockholm Byggkonflikten är inne på sin fjärde vecka. Läs mer
Lima Sju barn i ett litet samhälle i sydöstra Peru har dött av rabies sedan de bitits av fladdermöss, uppger en tjänsteman på landets hälsodepartementet. Läs mer
Stockholm Mohamad Hadi Hamed kom på torsdagen in i rättssal 250 i rullstol, på terrorrättegångens 24:de dag. Läs mer
Stockholm Återförenade Stone Roses är ett av dragplåstren på årets Hultsfredsfestival om en knapp månad. Läs mer
Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer
Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer
Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer
Välkomna till Statens fastighetsverks "Hemliga rum".Läs mer och se inslaget
I veckans Blåljus tar vi upp ett så kallat Cold Case. Vi dyker ner i turerna kring mordet på vapenhandlaren Sven-Erik Svärd i Åstorp.Se programmet på 24HD Play
Läkargårdens läkarpraktik är nu mörk och tömd. Men avtalet med Region Skåne löper på fast det inte går att få någon vård där.Läs mer
Det har tagit flera decennier för filmatiseringen av Jack Kerouacs kultbok "På drift" att bli film. Men nu är det gjort - med en stjärnspäckad rollista.
Läs mer
Den långa kravlista på saker Britney Spears vill ha i logen i tv-programmet "X factor" är falsk.Läs mer
Förra året slutade 23 388 svenska äktenskap i skilsmässa. Läkemedel som håller kärleken vid liv kan vara lösningen.Läs mer
Årets kock bangar inte för en picknick. I dag bjuder Klas Lindberg på sin bästa utflyktsmat.Till recepten
I dag, torsdag, invigs årets upplaga av Ängelholms jazzfestival. Dagens festivalprogram börjar redan klockan 19 med elvamanna bandet Big Fat Brass från Göteborg. Festivaltält vid Parkskolan.Läs mer
Har du Hemnet-appen? Följer du budgivningen på grannens lägenhet? Kanske är det så att du lider du av borelaterad ångest?Läs mediekrönikan här
Trots att det var vardag och mitt på dagen så bänkade sig en miljonpublik för att se prinsessan Estelle döpas.Läs mer
Regissören Tomas Alfredson har köpt rättigheterna till Astrid Lindgrens äventyrsroman från 1973.Läs mer
Allt fler bor i stan, men naturen är den stora trendbubblaren inom heminredning.Läs mer
En kvinna i Australien har betalat 3000 pund, cirka 34 000 svenska kronor, för en ryggradsoperation på sin älskade iller, det skriver The Sun.
Läs mer
När alla hade skrattat klart åt (alternativt: med) de ryska gummorna i Buranovskije Babusjki var det Irland som stal showen.
Läs krönikan här
Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen
Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer
20 år går fort här på jorden. Tog mig en titt i backspegeln häromdan och ställde mig frågan – vad hände 1992?Läs Kenny Lindquists krönika
I 24Fotboll möter ni en HIF-spelare som rasar mot förbundskaptenens EM-uttagning.Se programmet på 24HD Play
På tisdagen döptes prinsessan Estelle i Slottskyrkan i Stockholm. Här har vi samlat några av de bilder som Scanpixs fotografer tog under dagen.
Läs mer
Uppfinnaren som skapade förutsättningen för zappandet och för otaliga familjegräl i tv-soffan har gått ur tiden.
Läs mer
En färgglad mönstrad överdel i bandeaumodell med tangaunderdel till. Det är det stilsäkraste bikinikortet på stranden i år.
Till bildspelet
Vi lottar ut tre exemplar av plattan med alla årets låtar.Till tävlingen!
På fredag inleder After Dark ett gästspel på Malmö Opera. För Dennis Bröchner, ursprungligen från Höganäs, känns det extra speciellt.Läs mer
Andreas Lilja vill spela i Rögle – men inte ännu. "Jag kommer att spela kvar här borta nästa år", säger han.Läs mer
Fontänkonstverket Sekvens utanför Idrottens hus är på plats igen efter en genomgripande operation.Läs mer
Vad vet du om veckan som gått? Testa dina kunskaper här!
Till frågorna
Förra sommaren placerades stora kuddar intill Strandvägen. I år återkommer de.Läs mer
Nana Håkansson hade velat se svenska politiker stödja Prideparaden i Ukraina.Läs mer
Toyota Verso 1,8 Business -10Silvermet 3.700 mil
Pris: 179.500 kr
Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr