Hans skyltar blev för mycket för Google
Får man som privatperson köra runt med texten Google på registreringsskyltarna? Efter ett misstag på Vägverkets trafikregister gör Joakim Jardenberg från Helsingborg det sen i fredags. Företaget Google tänker dock inte tillåta detta och menar att det handlar om varumärkesintrång.
EKONOMI.
För att få använda ett registrerat varumärke krävs varumärkesägarens skriftliga medgivande. Det hade inte Joakim Jardenberg, kommersiell utvecklingschef på Helsingborgs Dagblad, när han ansökte om en personliga registreringsskyltar med texten Google. Men ansökan slank igenom ändå och sen i fredags sitter skyltarna på bilen.
— Ärligt talat trodde jag inte att det skulle funka. Jag antog att Vägverket skulle reagera på ett så känt namn som Google, säger Joakim Jardenberg.
Han ansökte om de speciella registreringsskyltarna mest för att få till stånd en debatt om varumärkesfrågor.
— Jag tycker företagen ska fokusera mer på att bygga sina varumärken än att skydda dem, säger han.
Han menar att samtigt som varumärken är viktigare än någonsin så blir det allt svårare att skydda dem.
— Kanalerna är för många och användarna för kreativa. Det funkar inte längre att slänga advokater efter alla som använder ett företags namn.
Hos Google är man inte intresserad av att en privatperson kör runt med Google på kofångarna och företaget tänker driva saken vidare.
— Det här är ett misstag från Vägverkets sida och ska någon ha en sån skylt på en bil så är det såklart vi, säger Maria Göth, pr-chef hos Google.
Hon vill i övrigt inte kommenterar det enskilda fallet men säger att man kommer att klaga hos Vägverket enligt de regler som finns.
På Vägverket är man medveten om sitt misstag och när Google skickar in en klagan kommer man att ändra sitt tidigare beslut.
—Våra rutiner har brustit i det här fallet. Google varit i kontakt med oss och meddelat att de inte tänker godta detta. Så snart vi har fått ett brev från Google kommer vi att göra en rättelse, det vill säga ändra det tidigare beslutet, säger Birger Höök, chef på trafikregistret.
Hur kan ni ändra på ett redan taget beslut?
— Det finns en förvaltningslagstiftning som säger att om man som statlig myndighet gör ett misstag och fattar ett felaktigt beslut så får den själv ändra beslutet. Och i våra bestämmelser står det att de personliga registreringsskyltarna inte får vara varumärkesintrång, säger Birger Höök.
Om beslutet ändras tänker Joakim Jardenberg undersöka om det går att ta saken vidare.
— Inledningsvis får jag i så fall kolla på vilka grunder som beslutet ändrats och varför Google inte tycker att jag inte ska köra omkring med sådana skyltar, säger han.
— Jag har några jurister som har introducerats i frågan, som är principiellt viktig. Jag tar det dock inte hur långt som helst, jag vill inte göra mig ovän med Google, men jag räknar kallt med att få köra omkring med skyltarna i tio år, säger Joakim Jardenberg.
En av Jardenbergs jurister menar att registreringsskylten inte används i kommersiella syften och alltså inte är varumärkesanvändning och därmed inget intrång i Googles varumärke.
Sista ordet är inte sagt i frågan.
* På Joakim Jardenbergs blogg kan man läsa mer om hur han tänker i fallet med Google-skyltarna.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus