Banker kritiseras för dålig etik
Sjunde AP-fonden ger storbankerna kraftig kritik för bristande etisk hänsyn i sin förvaltning. Flera av de bolag som fonden lämnat på grund av miljö- och etikhänsyn återfinns fortfarande i bankernas globalfonder.
STOCKHOLM. Sjunde AP-fonden ger storbankerna kraftig kritik för bristande etisk hänsyn i sin förvaltning.
— Jag tycker att man även i vanliga fonder måste ha en miniminivå, säger Christian Ragnartz, chefsanalytiker vid Sjunde AP-fonden, till Dagens Nyheter.
Storbanker som Swedbank, Nordea, Handelsbanken och SEB har visserligen etiska fonder men i det stora flertalet fonder tar bankerna inte sitt ansvar, anser Ragnartz. Sjunde AP-fonden hade vid senaste årsskiftet lämnat 24 bolag på grund av miljö- och etikhänsyn. Av dessa återfinns flera i bankernas globalfonder.
Hos Swedbank Robur hävdar man att det är svårt att avgöra vilka bolag som ska godkännas eller inte.
— Det är ett problem för hela branschen, säger informationschefen Pär Bäckman till DN.
Sjunde AP-fonden förvaltar bland annat den stora Premiesparfonden där de som inte väljer aktivt får sina pensionspengar placerade.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus