”Det är lite kärvt”
Bildmaterial
Jens Widerberg med sönerna Buster (i famnen) och Fritjof utgör ena halvan av familjen som även omfattar sambon Emma samt döttrarna Tess och Sofie. Hela familjen uppges trivas ypperligt med boendet i ett av skifferhusen i Maria Park.
HELSINGBORG. I Helsingborg är det inte minst nyproducerade bostäder som ofta ligger i prisklassen 3,5-4,5 miljoner kronor. Där råder samma situation som på begagnatmarknaden: Förlängd omloppstid och avstannad pristillväxt. I Maria park finns bland annat HSB:s nybyggda skifferhus som kostar från cirka 3,7 miljoner kronor till en bra bit över 4 miljoner, beroende på tillval.
Jens Widerberg med familj var bland de första som slog till på ett av radhusen. Prislapp: Knappt 4,3 miljoner. Boyta: 150 kvadratmeter.
– Det är bra prisläge på skifferhusen och självklart kommer alla att bli sålda så småningom. Om jag hade haft massor av pengar skulle jag gladeligen ha köpt ett ledigt hus till.
Alla är dock inte lika köpsugna som Jens Widerberg. Sedan skifferhusen började säljas förra året är fortfarande cirka hälften av 37 objekt till salu.
– Det är lite kärvt, säger Cecilia Nyström, säljare på HSB som även har drygt en handfull osålda hus i Raus Vång.
– Vi kör våra visningar, annonserar lite, och det tickar av.
HSB planerar dessutom att bygga fler hus i Maria Park, med arbetsnamn Rosmarinen. Enligt Cecilia Nyström har det projektet senarelagts på grund av arkitektoniska förändringar på husen. Men HSB har även andra anledningar att hålla igen tyglarna.
– Är det något område där vi borde avvakta lite så är det Maria Park. Där har det byggts ohyggligt mycket under några år, och man kan inte förneka att där finns ett väldigt stort utbud, säger hon.
I Maria Park är även Skanska i gång med försäljning av totalt 64 radhus och kedjehus. Säljstart var sommaren 2006 och hittills har 28 objekt blivit sålda.
– Processen går långsammare, ingen tvekan om det, säger Ingela Dahlberg, försäljningsansvarig för Skanska i Nordvästskåne.
I Maria Park håller en helt ny stadsdel på att växa fram, Maria Ro. Där är Peab i färd med att bygga klart 57 villor. Säljstarten inleddes hösten 2006, och de två första etapperna med drygt 30 villor är sålda. I etapp tre har hittills 7 av 14 hus sålts eller reserverats.
– Det säljs ju inte lika mycket nu eftersom räntan har gått upp och vi har semestertider, säger Inger Karlsson, säljare på Peab.
Enligt Peabs hemsida för husen i Maria Park skulle försäljningen av ytterligare 10 hus, som utgör den fjärde och sista etappen, börja säljas i februari i år men där står det fortfarande still.
– Vi har inte projekterat färdigt de husen och jag vet inte riktigt hur vi kommer att göra med dem.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus