Trög byggtakt i Rydebäck
RYDEBÄCK. ”Det är inte helt dött” och ”det rullar på”. Det är några av byggbolaget JM:s svar på hur försäljningen går för de kedjehus som företaget bygger i Rydebäck.
Men det finns en annan sida av myntet.
Liksom i övriga Sverige har effekterna av finanskrisen också påverkat projektet i Rydebäck.
Där har bolaget sammanlagt åtta hus till försäljning, varav två är sålda. Sedan tidigare planerar JM att bygga sammanlagt 27 hus på området, dock inte i samma takt som det var tänkt från början.
– Marknaden är som den är och vi har inget intresse av att bygga hus som står tomma, säger Mia Larsson, projektledare för JM:s nybyggnation i Rydebäck, som anser att negativa skriverier i dagstidningar spär på människors rädsla för att köpa bostäder i dag.
– Media har en stor genomslagskraft och det har ju inte varit några upplyftande historier på sistone.
Ett JM-hus på 143 kvadratmeter kostar cirka 3,6 miljoner kronor, medan den åtta kvadratmeter större kåken går lös på knappt 4 miljoner. Hittills har bolaget lyckats sälja två objekt på området, varav ett var rabatterat med hela 400 000 kronor i samband med en kampanj för två veckor sedan.
– Vi gör vad vi behöver för att möta marknaden, men i nuläget har vi inga fler prissänkningar på gång, säger Mia Larsson.
En bit bort från de uppförda husen, som snart ska få en invändig finish, ligger en del andra husgrunder och väntar på att bli klädda med väggar och tak. Men det är högst osäkert när det startskottet går.
– Får vi bara sålt ett par hus till så kan vi också börja bygga ytterligare några hus. Vi kommer att flytta oss sakta framåt, säger Gary Peterson, projektchef på JM.
Byggnadssnickaren Kristoffer Christensen är provanställd på JM, och en av de byggjobbare som ska färdigställa den första etappen i Rydebäck. Han har jobb fram till februari nästa år och vågar inte blicka längre fram än så.
– Jag vet inte vad som kommer att hända framöver, det känns tufft. Det kan nog bli svårt att få fast jobb, säger Kristoffer Christensen.
Platschefen Rickard Borr säger sig inte vara orolig över att bli av med sitt jobb, även om det råder osäkerhet på marknaden.
– Snacket går ju, och man undrar ju vad vi ska göra efter det här projektet, säger han.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus