Sterling i konkurs
Danska lågprisflygbolaget Sterling lämnar under onsdagen in konkursansökan, meddelar företaget på sin hemsida. 1 000 anställda mister jobbet, enligt nyhetsbrevet Take Off.
Bildmaterial
Kaos bland Sterling Airways kunder på Kastrup flygplats utanför Malmö på onsdagen då det danska lågprisflygbolaget Sterling Airways lämnar in sin konkursansökan i dag onsdag. Alla flygavgångar under dagen har ställts in.
Stockholm. Danska lågprisflygbolaget Sterling lämnar under onsdagen in konkursansökan, meddelar företaget på sin hemsida. 1 000 anställda mister jobbet, enligt nyhetsbrevet Take Off.
De som beställt biljetter från Sterlings hemsida får inga pengar tillbaka av bolaget, skriver det på hemsidan.
— Det gäller också returresor varför hemresa med annat bolag måste ske på egen bekostnad.
Sterling har 1 100 anställda som nu mister jobbet, skriver nyhetsbrevet Take Off. Ett informationsmöte med personalen hålls klockan 9.30 på onsdagsförmiddagen på Sterlings huvudkontor på Köpenhamns flygplats.
In i det sista förekom förhandlingar med två ägargrupper, en dansk och en brittisk, om övertagande av Sterling. Men affären sprack eftersom det i rådande finanskristider var svårt att få lån.
På Arlanda är det nio utrikesflyg och fyra inrikesflyg från Arlanda som ställs in.
— Det är väldigt lugnt. Förvånansvärt lugnt. Sterling verkar ha skött det här bra, säger Niclas Härenstam, presschef på Luftfartsverket (LFV) Arlanda, om stämningen ute på flygplatsen.
Enligt honom verkar Sterling ha fått ut information till sina passagerare i tid, innan de tagit sig ut till flygplatsen.
— Det är inte mycket folk vid incheckningsdiskarna, säger Härenstam.
På Köpenhamns flygplats Kastrup skulle ett tio-tal Sterlingflyg ha avgått under förmiddagen.
En avgång från Landvetters flygplats utanför Göteborg ställdes in på onsdagen.
SAS hjälper strandade Sterlingresenärer som har bokad biljett inom Skandinavien eller från Europa till Skandinavien i mån av plats.
Erbjudandet gäller resenärer som har en bokad biljett hem med Sterling oavsett hemresedatum.
Sterlingresenärer erbjuds att köpa en biljett till priset av skatter och avgifter under den 29 och den 30 oktober.
Även Norwegian jobbar med att hitta lösningar för att kunna flyga hem de passagerare som skulle ha rest med samarbetspartnern Sterling. Detta gäller passagerare som har köpt biljett hos Norwegian men som skulle ha rest med ett Sterling-flyg.
De tusentals resenärer som strandsatts erbjuds också hjälp av Fritidsresor.
Direktionen och styrelsen skriver på Sterlings hemsida att de förgäves försökt hålla flygbolaget vid liv. De hänvisar till att resemarknaden stagnerat i takt med den tilltagande globala ekonomiska krisen. Sterling uppger också att bolagets huvudägaren sedan juli 2008 gått i med sammanlagt 444,5 miljoner danska kronor, och planen var att ägaren skulle fortsätta pumpa in pengar till år 2009. Men på grund av finanskollapsen på Island ströps det pengaflödet.
Bolaget har varit i kontakt med andra investerare, men skriver att ingen gått in med pengar på grund av det osäkra finansiella läget.
Sterling hänvisar också till de stora bränsleprishöjningarna i fjol samtidigt som bolaget expanderat vilket "gjorde oss mer utsatta för konjunkturskiftet än vi normalt skulle varit".
En av dem som drabbats direkt av Sterlings konkurs är Marie Bergstedt i Helsingborg.
— Jag har beställt biljett hos Sterling till min mamma som ska komma från Stockholm till mitt bröllop. Nu letar jag febrilt för att hitta ett alternativ, säger hon.
— Jag hade också tipsat flera släktingar i Stockholm om den här biljetten. Nu har jag mejlat dem och sagt att de måste handla snabbt, säger hon.
— Har man bara köpt en flygstol hos Sterling ska man inte ha några större förhoppningar om att få pengarna tillbaka eller hjälp att fullfölja resan, säger Henrik Hoffmeister på Konsumentverket.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus