Kineser satsar pengar i Saab
Kinesiska Beijing Automotive Industry Holdings (BAIC) går in som delägare i Koenigsegg Group, som ska köpa Saab Automobile. Enligt Christian von Koenigsegg kan affären nu gå i lås utan statlig finansiering.
Trollhättan. Kinesiska Beijing Automotive Industry Holdings (BAIC) går in som delägare i Koenigsegg Group, som ska köpa Saab Automobile. Enligt Christian von Koenigsegg kan affären nu gå i lås utan statlig finansiering.
BAIC, General Motors och Koenigsegg Group ska tillsammans fylla gapet på runt tre miljarder kronor, men hur mycket var och en bidrar med är hemligt. BAIC får en minoritetspost i Koenigsegg Group. Hur stor är också en hemlighet.
— Jag kan säga så mycket som att det inte är 1 procent och inte 49, utan någonstans däremellan, säger Christian von Koenigsegg kryptiskt till TT.
Han, norske Bård Eker och amerikanen Augie K Fabela ska fortfarande äga en majoritet av Koenigsegg Group som är det bolag som ska äga hela Saab. Ett faktum som lugnar facken.
— Det blir inte ett direkt kinesiskt ägande vilket känns tryggt. Det finns så många farhågor kring kinesiska bolag, säger Anette Hellgren, ordförande för Unionen på Saab.
Ordföranden för IF Metallklubben, Paul Åkerlund, är på samma linje.
— Jag har inte hört något som tyder på att det skulle vara en dålig lösning, säger han.
Några planer att flytta tillverkning från Trollhättan till Kina finns inte, försäkrar Christian von Koenigsegg.
Avtalet med BAIC ska i stället ge Saab en biljett till den kinesiska bilmarknaden, världens enskilt största.
En sammansättningsfabrik i Kina finns på önskelistan.
— Det vore lämpligt om det gick att lösa. Då kommer vi in på den kinesiska marknaden på ett helt annat sätt, säger Christian von Koenigsegg.
Fortfarande återstår den viktigaste pusselbiten för att Koenigsegg Group ska klara finanseringen av Saab på totalt elva miljarder — lånet från Europeiska investeringsbanken på drygt fyra miljarder kronor med statliga garantier.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus