Ökad försäljning av dvd-filmer
Försäljningen av dvd-filmer i Sverige ökade under perioden april—augusti i år med 13 procent jämfört med motsvarande period 2008. Även marknaden för hyrfilm utvecklas starkt och ökade med 20 procent.
Stockholm. Försäljningen av dvd-filmer i Sverige ökade under perioden april—augusti i år med 13 procent jämfört med motsvarande period 2008. Uppsvinget följde på en nedgång med tre procent under första kvartalet i år, enligt siffror från Sveriges Videodistributörers Förening (SVF) och undersökningsföretaget GFK.
"För det första är ökningen en tydlig effekt av Ipred-lagen. För det andra ser vi en tydlig ökning av försäljningen av nya filmer, som tidigare har minskat under flera år", skriver Martin Warberg, analytiker på GFK, i ett pressmeddelande.
Han betecknar ökningen som ett trendbrott och räknar med att helåret 2009 kommer att "sluta med plustal för videobranschen".
Även marknaden för hyrfilm utvecklas starkt och ökade med 20 procent under april—augusti, enligt statistiken.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus