De fick nya jobb
Möt Linda Hallqvist och Besim Beqiri - två tjänstemän som fått nya jobb.
Bildmaterial
Linda Hallqvist arbetar sedan november i fjol som inköpare på Bring SCM.
Besim Beqiri börjar i dag sitt ekonomichefsjobb på Scanunit, som arbetar med reparation och service av båtar och fartygskranar.
Helsingborg. Linda Hallqvist, 31 år, är bosatt i Helsingborg och jobbade fram till sommaren 2009 som transportadministratör på Ica, med stort lager i Helsingborg. Där tillhörde hon ett 25-tal personer som blev uppsagda på grund av arbetsbrist när matjätten drog ner på personalstyrkan i samband med en omorganisation.
3,5 månader senare hade hon nytt jobb som inköpare hos fjärdepartslogistikföretaget Bring SCM, med kontor i södra Helsingborg. Bring SCM, förkortningen står för supply chain management, är ett dotterbolag till transportföretaget Bring Frigoscandia som 2005 blev uppköpt av norska Posten.
— Jag trivs jättebra, säger Linda Hallqvist som summerar minst 40 ansökningar innan hon fick napp.
— Varav tio stycken där jag kom fram till intervju.
"Tack för visat intresse. Tjänsten har tillsatts av annan sökande", hör till vardagen för dem som försöker slå sig in på arbetsmarknaden.
— Visst är de surt att komma så långt och missa på mållinjen. Det pratar man mycket om med handläggaren, vad man kan göra bättre, och hur man ska möta motgångar. Det var mycket pep-talking, som att det var företaget som förlorade dig, det var inte du som förlorade jobbet.
Hon har överlag positiva erfarenheter av TRR och den handläggare som tog hand om henne.
— Jag hade inte hört talas om Trygghetsrådet innan jag blev uppsagd så jag visste inte alls vad det innebar, berättar hon, och jämför med sina erfarenheter av Arbetsförmedlingen.
— Där får man mest höra om alla krav, att de drar in a-kassan om man inte gör som de säger.
Medan hon sökte jobb fick hon via TRR bland annat lära sig hur man beter sig på en anställningsintervju, hur man ska skriva en ansökan, och genomföra ett personlighetstest för att få bättre självkännedom.
— Jag fick även läsa danska för att öka mina möjligheter att söka jobb i Öresundsregionen.
Besim Beqiri, 30-årig trebarnspappa med rötterna i Makedonien, har också fått hjälp till nytt jobb. I dag börjar han som ekonomichef på Helsingborgsföretaget Scanunit.
Tidigare arbetade han med controlleruppgifter på Riksbyggens ekonomicenter i Västerås. Efter familjens flytt till Helsingborg och Bårslöv, fick han sitt nya jobb via TRR:s Rekryteringsservice.
— De matchade min kompetens med det som företagen sökte, berättar han
Han har under sex månader som arbetssökande också varit på ett antal anställningsintervjuer, bland annat som controller på Ikea.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus