Båstad klättrar i näringslivets ranking
Båstad har klättrat flest placeringar i Svenskt näringslivs årliga rankning av företagsvänliga kommuner. Men för andra året i rad toppas den nordvästskånska listan av Höganäs.
NORDVÄSTSKÅNE. Båstad har borstat av sig dammet efter fjolårets svidande ras och klättrar 55 placeringar i Svenskt näringslivs årliga kommunrankning. Men företagarna i Bjärebygden är fortfarande inte helt nöjda med engagemanget i den annars traditionellt företagsvänliga kommunen som ligger kvar och skvalpar i mitten av tabellen vid en nordvästskånsk jämförelse.
— I steg ett måste det finnas en politisk vilja att jobba med förbättrade villkor för företag. I steg två måste tjänstemännen hitta en smart organisation för att jobba med sådana frågor och där har det hänt en del med Båstad, säger Eva Frisk, biträdande regionchef för Svenskt näringsliv.
— Tidigare har där varit problem med bygglovshantering och kommunens förra näringslivsbolag fungerade heller inte bra, enligt företagarna. Men med det nya bolaget finns det en större lyhördhet för företagens villkor.
Ännu muntrare miner hittar man bland företagare i Kullabygden där Höganäs för andra året i rad drar det längsta strået i rankningen, följt av Helsingborg och Ängelholm. Höganäs listas även som nionde kommun i riket och näst bäst i Skåne där Vellinge behåller förstaplaceringen från fjolårets mätning.
— Höganäs jobbar kontinuerligt med näringslivsfrågor och hittar hela tiden nya saker som förbättras. De har också hittat en bra modell som främjar en löpande dialog med företagarna.
Höganäs har bland annat infört utmaningsrätt, som innebär att vem som helst har rätt att rikta ett önskemål till kommunen om att få driva en del av kommunens verksamhet. Det gäller all verksamhet utom myndighetsutövning.
— Det är ett av flera goda exempel som har gjorts i kommunen genom åren för att stimulera företagande, säger Eva Frisk.
Liksom Båstad tar även Örkelljunga ett rejält kliv uppåt och kniper fjärdeplatsen i Nordvästskåne. På nedre halvan slirar Klippan rejält och har haft sämst resa med 43 tappade placeringar. I botten av tabellen halkar även Landskrona efter och hamnar endast före Bjuv, Svalöv och jumbon Perstorp.
— Landskrona har fortfarande ingen näringslivsansvarig och det funkar inte för en så pass stor kommun.
Sett till hela riket toppas årets kommunrankning av Solna, medan Vellinge och Sollentuna parkerar på andra respektive tredje plats. Norrländska Sollefteå hamnar sist på listan som omfattar 290 kommuner. Mätningen bygger på enkätsvar från drygt 36 000 företagare och statistik från SCB.
| Kommun | Placering 2010 | Placering 2009 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Höganäs | 9 | 13 | +4 |
| Helsingborg | 16 | 31 | +15 |
| Ängelholm | 18 | 30 | +12 |
| Örkelljunga | 76 | 126 | +50 |
| Åstorp | 97 | 101 | +4 |
| Klippan | 116 | 73 | -43 |
| Båstad | 134 | 189 | +55 |
| Landskrona | 144 | 106 | -38 |
| Bjuv | 171 | 220 | +49 |
| Svalöv | 217 | 208 | -9 |
| Perstorp | 222 | 230 | +8 |







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus