Medvind för de privata vårdföretagen
Flera av vårdföretagen höjde sina vinster 2009, visar deras bokslut. Vården är en växande bransch. Även om det går bra för de största vårdföretagen är det de små företagen som ökat allra mest.
Stockholm. Flera av de största vårdföretagen höjde sina vinster 2009, visar deras bokslut. Vården är en växande bransch.
— Det går bra för vårdbranschen, säger Hans Dahlgren, näringspolitisk chef för Vårdföretagarna.
Praktikertjänst, som ägs av drygt 2 000 verksamhetschefer vid privata läkar- och tandläkarmottagningar, såg sin vinst öka till 789 miljoner kronor under förra året, jämfört med 595 miljoner 2008. Carema Sjukvårds vinst blev 35,9 procent högre och Attendo höjde rörelsevinsten med 40 procent. Investorägda Aleris halverade däremot sin rörelsevinst.
I Sverige finns omkring 15 000 vårdföretag och branschen har växt de senaste åren, visar en genomgång från Vårdföretagarna som sträcker sig fram till 2008. Och även om det gått bra för de stora företagen, varav flera ägs av riskkapitalbolag, har utvecklingen varit ännu mer positiv i de mindre företagen.
— Allra bäst ekonomiskt går det för de små företagen. Den stora tillväxten sker bland dem, säger Hans Dahlgren.
Ny lagstiftning om vårdval har öppnat för etablering av privata vårdcentraler inom primärvården över hela landet. Det företag som satsat mest aggressivt är Praktikertjänst, som stått för 15 procent av nyetableringarna av nya vårdcentraler.
— Det förefaller som om det är på väg att bli tämligen oladdat med privata aktörer inom primärvården. Ungefär hälften av tandvården i Sverige är ju privat. Jag tror att vi kommer att gå mot det även när det gäller primärvården, säger Carola Lemne, vd för Praktikertjänst.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus