"Passion är deras nyckel till framgång"
Några frågor till... ...Ingrid Tollgerdt-Andersson, bosatt i Ramsjöstrand på Bjärehalvön, som på fredag kommer ut med boken "Passion, nyckeln till framgång", baserad på intervjuer med framgångsrika personer som bland andra Peabs Mats Paulsson. På vilket sätt är de passionerade?
Helsingborg. – De är passionerade i allt. Ta Mats Paulsson, Carl Bennet eller Rune Andersson. De är redan stenrika och skulle kunna slå sig till ro utan att behöva jobba en enda sekund till. Men de är så nyfikna på att se hur de kan utvecklas och växa i nya branscher. Passionen och lusten har funnits med från barndomen.
Du har intervjuat tio personer, både företagsledare och andra kändisar som Gunde Svan, Kjerstin Dellert, Björn Hellberg och Amelia Adamo. Hur har du valt ut just dem?
– Det har växt fram efterhand sedan jag började förra hösten. Det gemensamma var att de skulle vara långsiktigt framgångsrika och inga dokusåpakändisar. Den äldste var konstnären Sven Ljungberg som avled i somras på en arbetsresa, 96 år gammal.
Ingen som tackat nej?
– Det var en som inte ville vara med. Jag vill inte berätta vem det är men i efterhand har jag förstått att det inte hade varit ett bra val.
Var de andra svårövertalade?
– Nej, jag är faktiskt lite överraskad av deras positiva respons. Hade de första sagt nej hade det aldrig blivit någon bok.
Enligt din studie finns det elva faktorer, till exempel mod, karisma, engagemang, god självkänsla och emotionell stabilitet, som utgör nyckeln till framgång. Hur kom du fram till just dessa gemensamma nämnare?
– När jag började skriva kom jag snart fram till att likheten mellan personerna var överraskande stor, trots att de har så olika professioner och inriktning. Jag trodde väl att det skulle finnas likheter, men inte att till exempel Gunde Svan och Kjerstin Dellert skulle vara så pass lika.
Fotnot: Ingrid Tollgerdt-Andersson är filosofie doktor i ekonomisk psykologi och arbetar bland annat med ledarutveckling.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus