Motigt för vindkraftsutbyggnaden
Lite lägre vindhastigheter gör el från vindkraft dyrare. En sänkning med 0,5
meter per sekund ökar kostnaderna för den förnybara vindelen med i snitt 1,5
miljarder per år fram till 2035.
Stockholm. Enligt en studie från konsultbolaget Pöyry som branschorganisationen Svensk Vindenergi har beställt ökar elkonsumenternas kostnader för den förnybara elen inom elcertifikatsystemet med 36 miljarder kronor om vindhastigheten för nya vindkraftsprojekt minskar med 0,5 meter per sekund.
2035 är slutår för det nuvarande elcertifieringssystemet.
Många av de områden som Energimyndigheten pekat ut som av riksintresse för vindkraft har goda vindlägen och ofta en medelvind på minst 7,0 meter per sekund.
Nu stoppas flera projekt dels av den kommunala vetorätten, dels av Försvarsmakten.
Den utvecklingen blir dyr för konsumenterna, menar Svensk Vindenergi.
– Regeringspartierna har sagt sig vilja hålla nere konsumenternas kostnad för förnybar el. Då bör man främja den lokala delaktigheten genom andelsägande och ersätta det kommunala vetot med andra former av inflytande, säger Annika Helker Lundström, vd för Svensk Vindenergi.
Hon ser dock positivt på att regeringen nu utreder försvarets stoppområden och hoppas att regeringen röjer undan de hinder som motverkar att vindkraften kan byggas i bästa lägen. TT







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus