Folksam växer i Helsingborg
Helsingborg. Försäkringsbolagets Folksams kontor i Helsingborg ska växa från 50 till 80 medarbetare, enligt ett pressmeddelande. Helsingborg är en av vinnarna när skadeexperter och skadeadministration koncentreras till färre orter i en omorganisation som ska vara genomförd till årsskiftet 2014/2015.
Förändringen utgår från en undersökning bland 70 000 kunder som efterfrågar mycket snabbare skadehantering och dessutom vill sköta sina försäkringstjänster med hjälp av internet och telefon.
Försäkringsbolaget genomför en strategisk satsning på telefon- och rådgivningskontor och aviserar samtidigt att skadeadministrationen läggs ner på 6 av 16 orter. I framtiden lokaliseras den till Luleå, Linköping, Göteborg, Stockholm, Visby, Helsingborg, Örebro, Umeå, Sundsvall och Västerås. Ingen medarbetare varslas om uppsägning, enligt pressmeddelandet.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus