H & M lyfte börsen

Stockholm Publicerad 20 juni 2012 kl. 09:18 Uppdaterad 20 juni 2012 kl. 18:01
  • SCANPIX Svenska Grafikbyrån

Stockholmsbörsen gick upp mer än de ledande Europabörserna på onsdagen. Index fick draghjälp av Hennes & Mauritz som steg efter en oväntat stark rapport.

Vid stängning hade OMXS-index klättrat med 1,4 procent till 315,3, något mer än de ledande börserna i Europa.

I kväll väntas räntebesked från den amerikanska centralbanken (Fed), och det finns förhoppningar om att Fed ska förlänga "operation twist", det vill säga sälja statsobligationer med kort löptid och köpa obligationer med lång löptid.

På Stockholmsbörsen steg H & M med 4,8 procent efter en starkare delårsrapport än väntat. Klädjätten redovisar en vinst före skatt på 7 053 miljoner kronor för perioden mars—maj. Analytiker hade i genomsnitt räknat med en vinst på 6 630 miljoner kronor, enligt Reuters sammanställning.

Vinnare bland storbolagen var Electrolux, som gick upp med 5,0 procent efter positiva siffror över vitvaruleveranser i USA i maj.

Både Billerud och Kinnevik steg också, sedan bolagen beslutat om att slå samman Kinnevikägda Korsnäs och Billerud. Billerud steg med 7,3 procent och Kinnevik med 2,2 procent.

Nokia gick mot strömmen och sjönk med 1,5 procent. Även Getinge backade, med 1,0 procent.

Marknadsräntorna steg och kronan stärktes mot dollarn, men försvagades mot euron.

Londonbörsens FTSE-index steg med 0,6 procent, Frankfurtbörsens DAX-index med 0,5 procent och Parisbörsens CAC-index gick upp 0,3 procent.

TT

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Ekonomi

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här