Glassen kämpar mot vädrets makter

Ängelholm Publicerad 4 juli 2012 kl. 04:00 Uppdaterad 4 juli 2012 kl. 08:28

Engelholmsglass lever efter branschdjungelns lag. Hela tvåskift vid högtryck och lägre produktion i regn. En kylig inledning på säsongen ger just nu färre timmar i fabriken.

  • Josefin Larsson är inne på andra veckan av sommarjobbet. I dag jobbar hon sex timmar. Vid högtryck åtta.HD/NST Tobias Andersson

  • Engelholmsglass vd Carl-Gustaf Gudmundsson och Snezana "Sneki" Kozina i produktionen. För Snezana är det sista veckan innan semestern. Och när hon är ledig äter hon inte särskilt mycket glass.HD/NST Tobias Andersson

  • I glassbranschen är alla idéer fria. Calle Gudmundsson minns att han experimenterade med en sorts lakritsglass på 70-talet. Året efter kom lakritspucken.HD/NST Tobias Andersson

  • För 30 år sedan stack man ner pinnarna i glassen för hand. I dag är maskinerna fler och produktionstakten högreHD/NST Tobias Andersson

  • Våfflorna är närproducerade. De kommer åtminstone från Kristianstad.HD/NST Tobias Andersson

  • Carl-Gustaf Gudmundssons familj tog över Engelhomsglass på 70-talet. Nu jobbar systern, hustrun och de tre barnen i verksamheten.HD/NST Tobias Andersson

  • Engelholmsglass magnumvariant Kladdkaka under produktion.HD/NST Tobias Andersson

  • På 70-talet låg produktionstakten kring 700 pinnar i timmen. Numera ligger det kring 5000 pinnar.HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

  • HD/NST Tobias Andersson

De senaste tre åren har omsättningen på Engelholmsglass pekat uppåt. Inga drastiska skutt men lugnt och stadigt.

Det är precis så det ser inne i fabriken också. Ett jämnt och stadigt flöde av både pinnar och strutar som ska förpackas och skickas vidare.

I en maskin doppas en aldrig sinande ström av bukiga vaniljglassar i choklad. Det är Engelholmsglass variant på Magnum som är på väg i produktionen. I deras tappning heter den Kladdkaka.

Snezana Kozina, med 14 år på företaget, laddar en maskin med våfflor. Hon är en av de fasta bland alla sommarjobbarna på fabriken och vet att det kan bli stressigt när solen skiner som värst.

– Men jag går på semester nästa vecka, säger hon med ett leende.

Annars är det jubileumsår på Engelhomsglass när företaget fyller 75 år. Men det är osäkert om man kan pricka in ytterligare ett år med ökad omsättning. Jubileumsåret har börjat kyligt och vädret är som sagt en tung faktor.

– Det blir lite tuffare i år, säger Calle Gudmundsson.

När HD frågar hur han håller koll på vädret sticker han ett vätat finger i luften och skrattar. Fast han medger att han håller ett litet öga på väderleksrapporterna även om han tycker att de danska prognoserna brukar stämma bättre än de svenska.

Och till syvende och sist så blir vädret som det blir.

– Det är inget vi kan göra något åt, säger Calle Gudmundsson som vet att det brukar jämna ut sig efter 30 år i branschen.

– Om vi får en fin vecka i månaden under säsong så är vi nöjda, säger Calle Gudmundsson.

Eftersom vädret är nyckfullt måste produktionen vara flexibel. Engelholmsglass har cirka 45 anställda under sommaren mot 29 normalt. Sommarjobbarnas kontrakt är skrivna så att de har 30 till 40 timmars arbete i veckan. Och sedan i måndags är man nere på den lägre produktionstakten med sex timmar om dagen. Om vädret vänder ökar arbetstiden igen.

Engelholmsglass är, precis som namnet antyder, i första hand en angelägenhet för nordvästra Skåne. Men företaget har lyckats expandera och finns numera även i delar av Halland, Småland och Blekinge. Calle Gudmundsson berättar att sydskåningarna var lite tveksamma till om glassen verkligen var skånsk till en början. Antagligen för att företaget stavar ortsnamnet med E i stället för Ä.

För att verkligen banka in det skånska ursprunget har företaget numera flera omisskännliga symboler i marknadsföringen.

– Vi har ju gåsapågen och Öresundsbron. Och så står det ju tydligt att det är skånsk gräddglass.

Glass-vd:n vet värdet av närproducerat och strävar dit så gott det går. Grädden, våfflorna och hallonen är från Skåne. Men pappret och glasspinnarna är från Tyskland.

– Det var det eller Kina.

Henrik Högström
042-4899000

Textförstoring

Dela

Engelholmsglass

Startades: 1937

Omsättning: 44,7 miljoner kronor (2011)

Anställda: ca 29 (45 på sommaren)

Vd: Calle Gudmundsson

Hur ofta äter du glass?

Visa aktuellt resultat

Läs mer

Kommentarer

Ekonomi