EU slår mot momsfusket

Stockholm Publicerad 31 juli 2012 kl. 15:16 Uppdaterad 31 juli 2012 kl. 16:47
  • SCANPIX HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

EU-kommissionen vill stoppa momsbedrägerier genom att införa en omvändbar betalningsskyldighet. Det gör att mottagaren, och inte leverantören, av varor eller tjänster tvingas att betala moms. Förändringen skulle förbättra chanserna att "effektivt ta itu med komplexa bedrägerier till skillnad från dagens långsamma och besvärliga process", skriver kommissionen i ett nytt förslag.

Momsfusket kostar EU och medlemsländerna flera miljarder euro varje år.

EU-kommissionens direktivförslag kommer inte att innebära några förändringar för konsumenter.

— Det här är inriktat på skattskyldiga företag. Det är inte en omvänd skattskyldighet för konsumenter, säger Marc Gren, rättssakkunnig på finansdepartementet.

I EU är det i dag tillåtet med omvänd skattskyldighet i vissa branscher, bland annat i skrotbranschen och handeln med utsläppsrätter. Men i andra branscher måste man söka tillstånd för att få införa omvänd skattskyldighet.

TT

Textförstoring

Dela

Kommentarer

I dag på hd.se 12.15: Direktsänd politikerdebatt 13.30: Änglamilen i Ängelholm 17.00: Pink Party på Väla 19.00: Jubelscen i Landskrona 20.45: Champions League-final

Ekonomi

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här