Expertpersonal ovetande om konkurs

NV-SKÅNE Publicerad 18 september 2012 kl. 19:21 Uppdaterad 18 september 2012 kl. 22:44

Experts butiker i Helsingborg och Landskrona kommer att beröras av elektronikkedjans konkurs. Men personalen fick ingenting veta om att en ansökan lämnats in.

  • SCANPIX FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

Expert har en butik på köpcentrat Väla i Helsingborg som ägs av elektronikkedjan, och en butik i Landskrona som bedrivs på franchise.

Elektronikkedjan hade från början inte informerat sina anställda eller franschietagare om att en konkursansökan lämnats in. Först efter att massmedier rapporterat om den inlämnade konkursansökan gick Expert ut med information på sin hemsida.

– Du tog mig lite på sängen där, jag hade ingen aning, säger en anställd på en svensk Expert-butik som HD pratat med.

Jonas Westring är den ende anställda i Landskrona och fick också reda på konkursen via medierna men är inte orolig för konsekvenserna på butiken på Östergatan.

– Får vår del är det ingen fara. Vi är en franchise-kedja och vi har våra kunder. Vår butik kommer att leva vidare, det är jag helt övertygad om, säger han.

Butiken är inriktad på foto och urmakeri och har två delägare samt en anställd. Konkursbeskedet var inte oväntat för Jonas Westring.

– Vi har ju snackat om det att det kommer hända förr eller senare.

Han kan dock inte säga någonting om hur kunderna till Landskrona-butiken kommer att påverkas av kedjans konkurs.

Wilson Quispe är chef för butiken på Väla och har inte fått någon information från kedjan om konkursen. Han vill inte säga hur de anställda där kommer att påverkas.

– Jag kan tyvärr inte kommentera det, säger han.

I våras stängde Expert sin butik i Ängelholm och nio anställda miste jobbet. När den konkurrerande kedjan Onoff gick i konkurs tog Expert över deras butik på Väla. Men i förra månaden stängdes även denna butik och sex anställda ställdes utan jobb. Nu finns bara den butik som Expert hade från början kvar på Väla.

När tidningen pratade med Experts marknads- och försäljningschef Lars Jungerth för en månad sedan sa han att företaget inte hade några planer på att stänga den kvarvarande Väla-butiken.

– Nej, absolut inte, den går så pass bra så den är tryggad, sa han då.

Samtliga Expert-butikerna kommer att hålla stängt under onsdagen och torsdagen, uppger Expert Sveriges vd Magne Solberg för Kvällsposten. Men sedan kommer Experts egna butiker att rea ut sitt lager under en period.

– Det är nästan säkert att det börjar på fredag, säger Magne Solberg till Kvällsposten.

Anders Högmark
042-489 94 06

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Ekonomi