IMF berömmer svensk krishantering

Stockholm Publicerad 9 oktober 2012 kl. 03:33 Uppdaterad 9 oktober 2012 kl. 18:47
  • SCANPIX Hasse Holmberg / SCANPIX

Internationella valutafonden (IMF) sänker sin prognos för global tillväxt till 3,3 procent 2012 och 3,6 procent 2013. I en separat rapport lyfter IMF samtidigt fram Sverige som ett land med lyckad krishantering.

Den dystrare prognosen för global tillväxt bygger på att krishärdar i eurozonen får hjälp och att USA inte går in i en recession, vilket befaras om kongressen inte kan göra upp om en budget för nästa år och höja taket för statsskulden före årsskiftet.

"Riskerna på nedåtsidan har ökat och är betydande", skriver IMF i sin World Economic Outlook, presenterad på årsmötet i Tokyo.

För svensk del räknar IMF med en tillväxt på 1,2 procent i år och 2,2 procent 2013. Det kan jämföras med Riksbankens prognos på 1,5 procent i år och 1,9 procent 2013 och prognosen i finansminister Anders Borgs höstbudget, på 1,6 procent i år och 2,7 procent 2013.

Den svenska arbetslösheten väntas öka något till 7,7 procent 2013 från årets beräknade snitt på 7,5 procent, enligt IMF. Regeringen räknade i höstbudgeten med en nedgång för arbetslösheten nästa år till 7,5 procent.

I en separat rapport om statsfinanser lyfter IMF:s ekonomer fram Sverige som ett positivt exempel när det gäller krishanteringen sedan Lehman Brothers-kollapsen 2008.

När det var som tuffast, 2009, uppgick budgetunderskottet i Sverige till bara 1 procent av BNP, noterar IMF, som även lyfter fram hur den svenska statsskulden successivt har minskat sedan dess.

Det finns fyra lärdomar att ta till sig av det svenska fallet, enligt IMF. Att bygga upp buffertar i goda tider och använda dem i dåliga är en sådan. Därtill visar den svenska krishanteringen vikten av en aktiv penningpolitik, hur avgörande en rörlig växelkurs är och vikten av att finanssektorn får stöd med kapitaltillskott samt låne- och insättningsgarantier i kriser.

I euroområdet beräknas sju länder av 17 medlemsländer ha krympande BNP i år, enligt IMF. För Grekland räknar IMF med en BNP-minskning på 6 procent i år och 4 procent 2013. Även Italien, Spanien, Portugal, Slovenien och Cypern väntas få negativ ekonomisk utveckling två år i rad.

Arbetslösheten väntas öka till över 25 procent i både Spanien och Grekland 2013.

TT

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Ekonomi