Per Morberg fyller 45 år 23 juni

Familj Publicerad 22 juni 2005 kl. 04:16
  • OMHULDAD OCH AVHÅLLEN. Skådespelaren, tillika fembarnspappan Per Morberg kommer i höst att synas i TV4 Plus. Här med döttrarna. Från vänster: Liza 21 år, Alida 18 år, Astrid 6 år, Janina 28 år och Molly, 11 år. PRESSENS BILD

Att han ska fylla 45 tas med en axelryckning. Vilket understryks av att han glömt bort att han bjudit hem gäster på födelsedagsmiddag. Fast några problem lär inte detta bli.
— Jag är enormt bra på att laga mat. Har en kockutbildning i botten och har bland annat jobbat på Operakällaren. Är man dessutom jägare med 70 till 100 jaktdagar om året är frysen aldrig tom, säger Per Morberg.
Som kock har han även varit på Riche, Källaren Diana med flera kända krogar. Med den uppriktighet som är något av hans signum förklarar han:
— På den tiden hade jag ett behov av att få applåder för det jag presterar och det är inte lätt att få som kock. Därför sadlade jag om till skådespelare.
Först blev det scenskolan i Göteborg. Under 80-talet granne med tv-huset Synvillan. Ett slumpartat möte med regissören Carin Mannheimer leder till en mindre roll i oförglömliga dramaserien "Svenska Hjärtan."
Sedan går det femton år. Stockholmaren Per Morberg har återvänt hem, spelar på Dramaten, gör psykopaten Viggo i "Rederiet", den inte mindre osympatiske Roger Rönn i "Vita Lögner" och hyllas för sin insats som hustruplågare i storfilmen "1939". Bland mycket annat. Tills han året innan han ska fylla 40 tillfrågas om han vill göra den manliga huvudrollen som storbonden Börje i en dramatisering för tv av Victoria Benedictssons roman, "Fru Marianne". Regi: Carin Mannheimer.
Serien, som visades vintern 2001, älskades av tittarna och de båda huvudrollsinnehavarna Cecilia Frode och Per Morberg hyllades vederbörligen för sina insatser. Per Morberg minns också inspelningstiden i Skåne med värme.
— Det var en väldigt rolig tid och en lite speciell roll att göra.

Senaste filmrollen, Conny i succén "Så som i himlen", var också speciell.
— Kanske den värsta typ jag gjort någonsin. Och som tyvärr bekräftar det som många tror — att jag bara gör elaka roller. Men faktum är att 85 procent av de karaktärer jag spelat har inte alls varit några slemma typer.
I höst är det upp till bevis när han söndagar på bästa sändningstid dyker upp i SVT 1-rutan som den "otroligt snälle" körskolläraren Olle i "Lite som du", en 26 avsnitt lång komediserie.
— Men lite sotigare och mera skruvad än genren i allmänhet, tycker Per. Karaktären Olle är bland annat mycket mån om att vårda sina naglar, kan inte multiplikationstabellen och har noll koll när det gäller Afrika. Det sistnämnda i motsats till Olles gestaltare, som nyligen besökte Sydafrika för att spela in fyra 20 minuter långa reportageinslag för programserien "Jakt" som börjar sändas i augusti TV4 Plus. Med jägaren Per Morberg som ledsagare både i den svenska storskogen och på den afrikanska savannen i de åtta programmen.
— Det är nog ingen tvekan om vilken av de här två tv-serierna som riskerar att hamna på kvällstidningarnas löpsedlar i höst, anmärker Per Morberg.
Han är en hängiven naturmänniska. Lever på landet och tillbringar en stor del av fritiden i skogen. Jagar gör han sedan 13-14 år tillbaka och behövde ingen betänketid när erbjudandet kom. Medveten om de heta känslor som brukar komma i dagern när det handlar om det kontroversiella ämnet jakt säger Per:
— När det i dag finns länder där folk har fullt upp med att slå ihjäl varandra, varför ska jag då behöva försvara någonting som människan gjort för sin överlevnad sedan hon hittade något att slå med — nämligen jagat?

Någon uppdaterad version av "Grabbarna på Fagerhult" blir det dock inte. Utan en helt ny typ av jaktprogram som aldrig tidigare gjorts av svensk tv.,
— Här visas inga bilder på en gubbe i orange hatt som sitter på ett älgpass. Utan här får man se varför vi ska skjuta det och det djuret, på vilket sätt det ska göras, hur man tar tillvara på det och vilka delar man kan äta vilket i princip är allt. Det handlar alltså om jakten ur etisk synvinkel. Många unga människor i dag som vägrar äta kött av gris och ko äter viltkött därför att de anser att jakt i motsats till slakt är den enda skonsamma döden för ett djur. Med den approachen hoppas jag att vi ska få igång en positiv debatt om jakt och jägare i dagens Sverige, säger Per Morberg,
Han ser sig som tittarnas ciceron i programmen.
— Sedan har jag med mig en prohunter, en yrkesjägare. Han skjuter inte utan det gör jag. Men jag har honom som bollplank.
Detta återför oss till skådespelaren Per Morberg som "live" kommer att synas på Upsala stadsteater i höst i Strindbergs "Dödsdansen". Därefter blir det sannolikt medverkan i en annan "jätteklassiker" på Stockholms stadsteater.
— Och så har jag ytterligare en grej på gång, en film, som jag inte vet något om ännu mer än att om den blir av, blir det den största sak jag någonsin gjort.
Konstaterade inte utan belåtenhet den just nu hemmavarande fembarnspappan innan han försvann ner till badsjön med sina flickor.


Monica Frime/TT Spektra
monica.frime@ttspektra.se

Textförstoring

Dela

GRATTIS Per Morberg

Aktuell: Fyller 45 år den 23 juni.
Yrke: Skådespelare.
Familj: Fru Inese, döttrarna Janina, Lisa, Alida, Molly och Astrid.
Bor: På landet i Trosa-trakten.
Gör i sommar: Badar, bland annat.

Familj