Tone Norum 40 år den 18 september
Det är i år 20 år sedan Tone Norum slog igenom som sångerska. De senaste åren har hon hållit en låg profil och mest ägnat sig åt att vara mamma. Men nu arbetar hon på en ny cd och tänker förena mammarollen med jobbet.
Födelsedagen kommer att begås med en festlig middag på Grand Hotels veranda i Stockholm och det finns skäl till det.
— Jag tycker det kan vara värt att fira att livet bara blir bättre och bättre. För mig är det i alla fall så. Efter fyllda trettio har detta med stigande ålder varit detsamma som en årlig skjuts framåt och uppåt, menar den blivande 40-åringen.
Det kan också vara firansvärt att det i år är 20 år sedan en okänd tjej vid namn Tone Norum sköt upp som en raket och blev en av 80-talets hetaste artister efter att ha slagit igenom med powerballaden Can't you stay.
Att hon skulle bli sångerska bestämde Tone sig för redan i sandlådan hemma i stockholmsförorten Upplands Väsby. Även benämnt Poplands Väsby efter alla pop- och rockstjärnor som växte upp här under sent 70-tal och tidigt 80-tal. En av dem var en skönlockig yngling vid namn Joakim Larsson, som dock bytte till det utomlands mera gångbara Joey Tempest när han tillsammans med bland andra Tones bror John Norum 1982 bildade det sedermera icke helt okända hårdrockbandet "Europe".
I slutet av 1988 , hann dock filmen PS Sista sommaren gå upp på de svenska biograferna. Filmens ledmotiv - den ömsinta Allt som jag känner där Tommy Nilsson och Tone Norum sjunger duett - blev en megahit. Precis som Tones sololåt Don't turn around blev fyra år senare.
Livet som framgångsrik popartist och firad men ständigt påpassad stjärna var dock inte enbart rosor. I dag konstaterar Tone:
— Jag var inte mogen för den uppmärksamhet jag fick när jag slog igenom. Inte redo att ta det ansvaret. Hade inte koll på någonting utan flöt bara med.
Det hade hon dock slutat med sedan länge när senaste plattan, Stepping out, kom 1996 utan att göra något större väsen av sig. Även om hon aldrig varit helt borta från musikscenen har artisten Tone Norum sedan dess hållit en låg profil och ägnat sig åt annat. Inte minst att vara mamma på heltid till nu fyraåriga dottern Miranda.
— Fel eller rätt, jag kunde bara inte förmå mig till att lämna ifrån mig Miranda till någon, erkänner Tone. Och att ha fått vara hemma med henne har jag njutit lika mycket av som när jag förr ägnade all tid och kraft åt musiken.
Icke förty - sedan ett år tillbaka går Miranda på dagis vilket gjort att mamma Tone kunnat ge efter för ryckningarna som hela tiden funnits i musiktarmen och som bland annat resulterat i spridda nedslag som soloartist.
— Fast mest har jag suttit hemma och spelat in nya låtar.
Tones förhoppning och stora önskan nu är att det trägna arbetet ensam med gitarren och den digitala hemmastudion ska resultera i en cd som kommer ut någon gång nästa vår.
— Tidpunkten beror lite på barnet som jag väntar.
Att barnet blir en efterlängtad lillebror till Miranda är fastställt. Liksom att mamma Tove kommer att vara fyrtio fyllda vid ankomsten.
— Och jag var 36 när jag fick Miranda. Det kan ju tyckas lite sent. Man kunde ju haft flera stycken vid det här laget. Men bättre sent än aldrig och jag behövde leka av mig litegrann innan, påpekar Tove och skrattar innan hon tillägger:
— Men den här gången ska jag inte vara hemma så länge utan försöka jobba samtidigt som jag är mamma. Jag längtar väldigt mycket ut ...
Tone svarar själv för både text och musik till låtarna på den kommande plattan som blir en blandning av countrypop och blues med mycket akustiska gitarrer. Men utan John Norum och Joey Tempest medverkan.
— Nej, vi kör ju helt olika musikstilar, skrattar Tone. Dessutom har de fullt upp med sitt efter att just varit runt på en världsturné. Det är så kul att "Europe" kommit igång igen. De är min stolthet, tillägger hon varmt.
Popland Väsbys kvinnliga stjärna har varit Stockholms norra förorter trogen i alla år. Mest Solna. Sedan två år tillbaka är dock hemma Sörmlands-idyllen Nyköping, där sambon Magnus Andersson har sina rötter och driver en rörelse inom livsmedelsbranschen.
— Det är visserligen bara på prov, jag tar ett halvår i taget brukar jag säga. Men jag trivs jättebra här. Det är otroligt mycket trevligare att bo i en småstad än i en storstad när man har barn. Gillar man dessutom som jag att motionera och vara ute i naturen är det idealiskt. Dessutom tar det bara en timme med bil in till Stockholm. Så mycket talar för att jag fastnar här, säger Tone Norum och låter inte det minsta ledsen.
Monica Frime/TT Spektra


