Marcus Wallenberg följer traditionerna
Han är en riktig doldis och ger sällan intervjuer. Men han är också en av finansvärldens allra tyngsta elefanter. På lördag fyller Marcus Wallenberg femtio år.
Bildmaterial
Marcus Wallenberg fyller 50 och fortsätter att undvika personliga frågor i intervjuer.
Arkivfoto: HENRIK MONTGOMERY/Scanpix 2005
Marcus Wallenberg fyller 50 och fortsätter att undvika personliga frågor i intervjuer.
Foto: Scanpix/arkiv
GRATTIS Marcus Wallenberg
Aktuell: Fyller 50 år den 2 september 2006.
Bor: Djurgården, Stockholm.
Familj: Hustrun Fanny Sachs, ett gemensamt barn, tre barn från ett tidigare äktenskap. Fanny Sachs har fyra barn från ett tidigare äktenskap.
Sysselsättning: Styrelseordförande för 150-årsjubilerande SEB.
Familj. Det är en inflytelserik man som passerar femtioårsstrecket i helgen. Familjen Wallenberg har kontroll över en rad nyckelföretag inom den svenska industrin, bland andra ABB, Astra Zeneca, Ericsson, Scania och SAAB, och Marcus Wallenberg brukar kvala in på listorna över Europas mäktigaste personer. Han räknas, tillsammans med jämnårige kusinen Jacob, som den tyngste makthavaren i svenskt näringsliv.
Kusinerna är den femte generationen Wallenbergare som har tagit plats vid rodret i finansfamiljen. Tillsammans för de vidare en gammal tradition, där två söner i familjen får konkurrera mot varandra för en bättre prestation, och där ansvarsfördelningen innebär att den ene sköter banken, den andre investmentbolaget Investor. Förra året "bytte" de företag med varandra, och Marcus gjorde sorti från Investor för att i stället bli styrelseordförande i SEB.
Därmed har Marcus Wallenberg, som bland familj och vänner går under smeknamnet "Husky", axlat den mantel som en gång bars av hans far Marc Wallenberg. Fadern var vd och chef för banken fram till 1971, då han tog sitt liv. Sonen Marcus var då fjorton år gammal.
Den uppväxande Marcus hade en nära relation till sin farfar och namne, bank- och industrimannen Marcus Wallenberg jr, men har i en intervju i Aftonbladet berättat att han aldrig upplevde något tvång från farfadern att efterträda någon.
— Det enda han någonsin sa var att "det skulle vara roligt" om jag ville föra familjetraditionen vidare.
Något tvång kanske han inte kände, men Marcus Wallenberg har i alla fall följt en ganska upptrampad stig beträffande val av yrke och utbildning. Han har en reservofficersutbildning vid kustartilleriet och har liksom tidigare generationer studerat i USA. Efter att ha praktiserat och arbetat främst inom bankväsendet, mestadels utomlands, så tog han 1993 plats i Investors styrelse.
Marcus Wallenberg kan också sägas vara ett exempel på ytterligare en familjetradition, den som säger att sönerna ärver makten. Om bristen på kvinnor i Wallenbergsfären kommer att minska när den sjätte generationen växer upp återstår att se. Till Dagens Nyheter har Marcus i alla fall sagt att hans egen generation ser till individen snarare än till könet, och han antydde också att könsfördelningen kan komma att se annorlunda ut i framtiden.
— Min känsla är att tjejerna är minst lika framfusiga som killarna. Inte bara våra barn utan även bland syskonbarnen, men vad de sedan väljer att göra ...
Själv har Marcus Wallenberg tre barn, en dotter och två söner, från sitt första äktenskap med Caroline Månsson, samt ytterligare en son med sin nuvarande fru, arkitekten Fanny Sachs. Familjen bor i en nyinköpt fastighet bredvid Gröna Lund på Djurgården. Huset var ursprungligen en flerfamiljsbostad men har ritats om och renoverats invändigt av Fanny, som till vardags arbetar på arkitektkontoret 3dO Arkitekter AB i Stockholm.
Trots sin makt och sitt kända namn framstår Marcus Wallenberg som något av en doldis i näringslivet. Han undviker personliga frågor i intervjuer och brukar inte dyka upp i några skvallersammanhang.
Det närmaste han har kommit en skandal var konflikten med den schweiziske affärsmannen Martin Ebner, som 2002 tvingade fram ett offentliggörande av pensionsavtalet för ABB:s dåvarande vd Percy Barnevik. Miljardavtalet ledde till Barneviks avgång och maktkampen inom Investor stöttes och blöttes i medierna.
Doldis må han kallas, men Marcus Wallenberg utnyttjar gärna sin plattform i offentligheten till att ta ställning i marknadspolitiska frågor. Familjen är känd för att ha haft ganska täta kontakter med de socialdemokratiska regeringarna, och Marcus Wallenberg offentliggör gärna sina åsikter om vilka politiska prioriteringar som är önskvärda. Han är den tredje Wallenbergaren som får hålla i ordförandeklubban i Internationella handelskammaren, och han har sagt sig sträva efter att skapa goda förbindelser i Bryssel.
Om det inte skulle räcka med det egna 50-årskalaset, så har Marcus Wallenberg all anledning att fira fler jubileum detta år. Investor har nämligen 90 år på nacken, och SEB, den vagga som familjen Wallenbergs kommersiella verksamhet en gång föddes i, har numera funnits i 150 år.
Källor: Svd, DN, Aftonbladet, Dagens industri, realtid.se, The Guardian, Affärsvärlden, Nationalencyklopedin.






