"Jag vet hur det är att bli mobbad"
Sedan två och ett halvt år tillbaka är Stephan Yüceyatak barnens
tittarombudsman i SVT. Varje vecka får han mellan tio och femtio brev från
barn och unga. Ofta använder sig Stephan av egna erfarenheter när han svarar
på breven.
— När någon skriver "jag blir mobbad" vet jag hur
det är.
Bildmaterial
Stephan Yüceyatak är barnens tittarombudsman på SVT. Varje vecka får han mängder av brev och mejl.
"Deras frågor kan handla om allt från kärleksproblem och miljöfrågor till att de har det jobbigt hemma eller känner sig mobbade på skolan", berättar Stephan om barnens läsarbrev.
"Deras frågor kan handla om allt från kärleksproblem och miljöfrågor till att de har det jobbigt hemma eller känner sig mobbade på skolan", berättar Stephan om barnens läsarbrev.
Stephan Yüceyatak
Aktuell: Fyller 30 år den 14 december.
Bor: I Stockholm.
Familj: Sambon Emma Wilson.
På gång: Fortsätter som Barnens tittarombudsman och som reporter på Lilla Aktuellt, SVT. "Sen hoppas jag att få göra en turné i Sverige och föreläsa om barns rättigheter i skolor."
Karriär i korthet: Har bland annat pluggat på Tv-producentutbildningen på Dramatiska Institutet. Har även läst Drama och pedagogik på lärarhögskolan samt psykosyntes på Humanova i Stockholm. Har jobbat med tv-programmen Reagera, Zapp Europa, Älska film, Bolibompa. Programledare och försöksdjur på UR-serien Doktor NO. Har även varit engagerad i Världens Barn-galan.
Om att fylla 30: "Jag tänker inte så mycket på det. Jag tror inte att jag har åldersnoja, men jag märker att jag blivit äldre."
Så firas födelsedagen: "Jag och min familj åker till Thailand i två veckor. Jag har aldrig varit där och det ska bli så jäkla gött."
Favoritplats: "Jag har skaffat mig ett kontor, och det ska jag göra till mitt ställe. Förutom det tycker jag om att vara i Örebro. Det händer inget där, det är ganska dött men på ett charmigt sätt. Det låter kanske tråkigt men jag känner så, och folk är trevliga och mindre stressade än i storstaden."
Håller formen: "Jag älskar att träna och gör det några gånger i veckan. Det är allt möjligt: styrketräning, boxning, yoga. Efteråt softar jag i bastun - där kan ingen störa mig. Basta borde alla människor göra."
Önskar mig i present: "Bara semester, och det kommer jag få också. Och så önskar jag att alla barn får en bra jul. Det kan låta klyschigt, men det finns så många barn som inte har det bra på julen. Jag är själv ledig då och kan inte svara på mejlen, men mina tankar går till dem."
Läser just nu: "Jag fick just en bok av UR:s vd Erik Fichtelius som handlar om Göran Persson som heter Aldrig ensam, alltid ensam. Sen har jag just läst en bok om aktiesparande som fler borde sätta sig in i. Och så är jag verkligen en sucker för självhjälpsböcker."
Familj. Stephan Yüceyataks egen uppväxt hemma i Örebro var på många sätt ganska jobbig. I de tidiga tonåren mobbades han både psykiskt och fysiskt av några andra ungdomar.
Nu har Stephan lyckats använda den jobbiga erfarenheten till något positivt. Inte minst i sin roll som barnens tittarombudsman då det är extra viktigt att kunna sätta sig in i olika situationer.
— När någon skriver "jag har det jobbigt hemma", "jag blir mobbad" eller "alla i klassen är ljusa, jag är den ende som är mörk" - då vet jag hur det är. Jag utgår från mig själv ganska mycket och när barnen får höra att jag också varit med om det så känner de sig inte ensammast i hela världen.
Stephan berättar att han ibland får brev från barn som beskriver en situation som inte känns bra och undrar hur de ska göra.
— De tror att det är en del av gruppsammanhållningen, men egentligen är de mobbade. Och det gör så ont att erkänna att man är det. Men det är viktigt att inse det för att kunna gå vidare. Nästa steg är att förstå att det inte har med en själv att göra utan att det oftast bara handlar om dålig tajming.
På frågan vad som är bäst med jobbet svarar Stephan blixtsnabbt att det är när han kan hjälpa något barn som mår dåligt.
— Det bästa och finaste var när jag fick ett mejl av en tjej som berättade att när hon skulle sova brukade hon tänka på mig som sin storebror för det fick henne att känna sig mindre ensam. Hon hade det ganska tufft och brevet var så jäkla fint att jag började gråta när jag läste det.
— Jag menar inte att jag är Jesus, men jag försöker göra något bra. Det är det som verkligen betyder något.
Hur länge han ska fortsätta som barnens tittarombudsman vet han inte, men i framtiden tänker Stephan jobba lite mindre på SVT och UR och kanske börja föreläsa, skriva krönikor, jobba med musik, och så finns det några projekt som han och några vänner från tv planerar ihop, men de är än så länge hemliga.
— Några av dem jag har lärt känna genom jobbet, bland andra Markus Granseth och Doreen Månsson har blivit som syskon för mig. Vi ska försöka göra barnens värld roligare. Men det kommer att bli vuxenprogram också. Det blir en del grejer framöver. Man få hålla utkik helt enkelt. TT Spektra






