Ingvar Peterson till minne
Missionsvännen Ingvar Peterson hade just kommit hem till Viken från möte med
den "Vigrupp" han ledde i Centrumkyrkan i Bjuv. Han lade sig att
vila men vaknade inte upp mer.
Familj. Från sin ungdom var han engagerad i Missionsförsamlingen. som student kom han till Helsingborg och lärde känna sin hustru Alice, från Bjuv. De båda var engagerade i missionsförsamlingen som samverkade med metodistförsamlingen i Bjuv. Från 1970 blev den nya Centrumkyrkan hem för en av SMF:s första dubbelanslutna församlingar.
Ingvar Peterson var i många år ledamot av Missionsstyrelsen. Han var med sin erfarenhet från Bjuv aktiv i processen av samtal med baptist-, metodist- och missionsförsamlingar och deras samfund. Under beslut och samtal om ett nytt samfund har han varit aktiv och ofta synts i Sändarens spalter. Ivern har gällt att kärnan i kristen verksamhet, troendeförsamlingar, skall få optimal förutsättning för mission, evangelisation och diakoni. Som sann kongregationalist värnade han om församlingens självständighet och liv.
Ingvar Peterson var också drivande i arbetet med distriktsgården Örestrand och byggandet av dess kyrka. Till sin bortgång var han aktiv i Örestrands framtidsgrupp.
Samtal och meningsutbyte per brev och e-post har varit glädje, stöd och vänskap från Ingvar allt sedan jag arbetade på samfundets expedition. När jag på 1990-talet var engagerad j att Kongo skulle få diplomatisk representation i de Nordiska länderna för att följa upp banden mellan Sverige och Kongo efter många år av mission, då ställde Ingvar Peterson upp och hjälpte till att förverkliga idén.
Missionsmannen Ingvar Peterson gjorde med kraft, iver och kärlek evangeliet gällande i sin värld.






