Crossmotorcykeln får vänta
Martina Karlsson bor i Boalt utanför Örkelljunga och fyller 20 år 7 februari. Hon studerar andra terminen på sjuksköterskeutbildningen på högskolan i Kristianstad.
Familj. – Jag har alltid varit glad för att ta hand om barn. Mina föräldrar jobbar också inom vården, på äldreboende. I framtiden vill jag nog helst jobba på ett sjukhus, säger hon om sitt val av utbildning.
Just nu tar pluggandet nästan all tid. Det betyder bland annat att det blir mindre tid över för att köra motocross.
– Jag började för tio år sedan. Mammas man Sonny som är intresserad av cross köpte en liten crossmotorcykel till oss. Sedan fastnade jag för det, började köra på banor och med lite större cykel. Jag tycker om när det är lite fart och utmaningar och funderar på att börja igen när jag får mer tid.
Mest har Martina Karlsson kört på hemmabanan i Strömsnäsbruk hos MK Tranan, men också. på Hillarpsbanan i Munka Ljungby.
Hon har också spelat saxofon och varit med i Örkelljungas paradorkester.
Martina har en stor familj med mamma Renée och hennes man Sonny, pappa Mats och hans sambo Ann, syskonen Karolina, Evelina, Andreas, Linus och Paulina samt pojkvännen Freddy. Hon planerar att fira 20-årsdagen med släkten och att bjuda hem kompisar.
Hon trivs på sjuksköterskeutbildningen.
– Snart går vi ut på praktik. Jag ska vara på sjukhuset i Ängelholm i åtta veckor från och med måndag. Det ska bli kul.






