Stäng

Dagens datum: Fredag 25 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 23 februari 2012 kl. 04:00

Både spänning och nytta


Bildmaterial

Håkan Linde nöjde sig inte med en volontärresa. Snart reser han i väg igen.HD/NST Stefan Ed

Till vänster den gamla skolan i Gisozi, till höger den nya som här håller på att byggas.

Visa alla 3 bilder.

Håkan Linde

Aktuell: Åkte på sin första volontärresa till Uganda för ungefär ett år sedan. Gör sig beredd för ny resa i vår.

Bor: I Ramlösa.

Ålder: 70 år.

Familj: Tre vuxna barn.

Läser: Väldigt mycket facklitteratur om Uganda. Läser annars gärna Marianne Fredrikssons böcker och tänker se filmen som baseras på Simon och ekarna.

Läs mer: www.mbirimbiri.se


Familj. Det är sällan för sent. Man behöver inte förverkliga sina drömmar före trettio. Inte ens före femtio eller sextio.

Håkan Linde i Ramlösa var på väg att fylla sjuttio när han gav sig av på sin första volontärresa till Uganda för ett år sedan. Som byggnadsingenjör har han kunskaper och erfarenheter som kom väl till pass när ett skolbygge i Uganda skulle sättas i gång. Han ritade byggnaden, sökte finansiärer och fungerade som arbetsledare på plats.

– Det här har jag velat göra i 25 års tid. Men man hittar alltid en orsak till att flytta fram planerna.

Kontakterna knöts genom sonens sambo som var aktiv i Mbirimbiri, en ideell organisation som samarbetar med en ugandisk paraplyorganisation, Mgahinga Community Development Organisation (MCDO). Syftet är att förbättra levnadsstandarden för människorna i byarna i ett område i sydvästra delen av landet. De här gången handlade det om att bygga en skola.

Tidigare hade Håkan snarare haft katastrofhjälp i tankarna och funderat på att erbjuda sina tjänster till Läkare utan gränser, en organisation som har behov också av andra yrkesgrupper än läkare och sjuksköterskor.

– Men man blir äldre och att slänga sig ut i ett katastrofområde passar kanske inte så bra längre. Då är det bättre att bygga en skola.

Håkan Linde hade varit i Sydafrika, Tunisien och Egypten som turist tidigare, men det här var första gången han kom till centrala Afrika.

Han hamnade i byn Gisozi som ligger i sydvästra delen av Uganda, i närheten av nationalparken Mgahinga gorilla camp och staden Kisore.

Under åren i byggbranschen var han bland annat med och byggde stålverk på Island, Peabs första kontor i Förslöv och stadsbiblioteket och lasarettet i Lund. Han gick i pension vid 65, men fortsatte jobba med ett eget företag där han ägnar sig åt dataprogram för fastigheter. I Gisozi skulle han arbetsleda ett bygge på en plats där det inte fanns elektrisk ström.

– För samhället är det avsaknaden av ström som är det största problemet. För individen är det bristen på toalett, dusch och avlopp, säger Håkan Linde och säger att detta att leva utan sanitära bekvämligheter var det mest påfrestande under vistelsen.

Efteråt är det inte bara jobb som stannar kvar i minnet. Utan också motorcykelfärder på landsbygden och möten med människor. Både ugandier och de volontärer från olika länder som söker sig hit.

– Det är jättekul, spännande och givande. Och man gör nytta.

Efter vistelsen i Uganda har engagemanget fortsatt med insamlingar till nya projekt, kontakt med skolor och deltagande i ett nätverk tillsammans med andra som också är engagerade i Uganda.

Han tror att fler pensionärer skulle kunna ge sig ut som volontärer om de hittar en uppgift som passar dem.

– Det är stimulerande och man har mycket att ge. Kroppen fungerar ofta fortfarande, även med vissa skavanker.

Sedan ett par veckor är verksamheten i gång på skolan i Gisozi.

Uganda är långt i från något avslutat kapitel i Håkan Lindes liv. Om ungefär en månad blir det en ny resa. Biljetten är bokad. Den här gången handlar projektet dels om ett nytt skolbygge, dels om ett bibliotek. De senare är en del av ett planerat centrum som ska drivas av en lokal organisation. Insamlingar pågår till bägge projekten och i nuläget har man kommit så långt att Håkan Linde känner sig säker på att byggandet kommer i gång.

Han är färdig med ritningarna och är förstås medveten om att hans skisser och planer speglar en svensk uppfattning om hur ett bibliotek ska se ut.

– Om det sedan blir så vet jag inte. Det här är ju mina tankar. Jag vet inte om det vill ha detta eller något helt annat.

Birgitta Johansson 042-489 92 20


Nyhetsrubriker

Krisen på Läkargårdens läkarpraktik

Läkargårdens journaler fast i strömlös dator

ÄNGELHOLM Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med sig. Den sitter fast i den strömlösa datorn på Läkargården. Närmare tre tusen andra patienter är i samma sits. Läs mer

Relaterat material

Eurovision Song Contest

Loreen till final – men...

Schlagerbloggen Vad hände egentligen? Så tänkte nog de flesta svenskar som såg Loreen framföra "Euphoria" på torsdagskvällen.
Läs krönikan här

Relaterat material

Kvinna anhållen för mord i Malmö

Malmö En man har påträffats död på södra Bulltoftavägen i Malmö och polisen har spärrat av området. Flera polispatruller är på plats. Läs mer

Åhléns lämnar Söderpunkten

Helsingborg Butiken i Söderpunkten ska bort. Det bekräftar Åhléns huvudkontor för HD. Nu oroar sig både kunder och butiksägare för att detta kan vara dödsstöten mot handeln på söder.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 49 kommentarer till artikeln

49 kommentarer

Deras hund hängdes i hissen

LANDSKRONA Kopplet fastnade i hissdörren på väg ner och Karl-Johan Karlsson kämpade för att hålla 45-kilo tunga hunden Chica lyft. Men varje gång trycket lättade fortsatte hissen neråt. Till slut ströps Chica till döds. Enligt Landskronahem är det inget fel på hissen. Läs mer

Relaterat material

Fick inte betala kontant – misshandlade bussföraren

Landskrona En bussförare utsattes på onsdagskvällen för misshandel vid stationen. Han hade då försökt förklara för en berusad man att det inte gick att betala kontant för resan. Nobina ser över sin beredskap för hot- och våldssituationer. Läs mer

Stenkastning mot polis i samband med brand

Landskrona I samband med onsdagskvällens brand på Brocksgatan utsattes polisen för stenkastning. Tio ungdomar visiterades men ingen är misstänkt. Ingen polis skadades. Branden misstänks vara anlagd. Läs mer

Relaterat material

Misshandelsdom upprör Björklund

Stockholm Utbildningsminister Jan Björklund (FP) är beredd att se över lagstiftningen, sedan en lärare blivit slagen och sparkad av en tonårselev men nekats skadestånd. Läs mer

Inför EM: exklusivt med Jonas Olsson

Sport Mittbacken Jonas Olsson är hemma i Landskrona. Var spelar han nästa säsong och kommer han avrunda karriären i BoIS? Hör också vad han säger om engelska kollegorna Rio Ferdinand och John Terry.
Se inslaget

Två män rånade tobaksaffär

Landskrona Två maskerade män rånade vid lunchtid ett biträde i Danielas spel och tobak på Eriksgatan. Männen lämnade butiken springande och fortsatte i en silverfärgad eller ljus bil. Läs mer

110 år gammal båt sjösätts i Landskrona

Landskrona Igår sjösattes en 110 år gammal segelbåt i Borstahusens hamn. Båten byggdes i Hamburg och har en lång historia bakom sig. – Det är förmodligen den sista av sitt slag som fortfarande seglar, säger Dag Ekelund, ordförande i Borstahusens skeppslag. Läs mer

Mopedist till sjukhus efter krock

Laröd På torsdagseftermiddagen fick en person föras till sjukhus efter att en moped och en personbil kolliderat på Larödsvägen. Läs mer

Strandbacken firade 20 på förskolans dag

NYHAMNSLÄGE Firandet av förskolans dag på Strandbackens förskola i Nyhamnsläge inleddes på torsdagsförmiddagen med glassätning. När glassen var svald, var det dags för det stora ballongsläppet. Läs mer

Marias broder omhäktas

Landskrona Mördade Marias 17-årige broder omhäktades på torsdagen av Lunds tingsrätt. Han är fortsatt på sannolika skäl misstänkt för att ha mördat sin syster.
Läs mer

Relaterat material

Morgonsol i grytan

HELSINGBORG Duvungarnas allsångskonsert kunde knappast ha fått en bättre inramning. Läs mer

Krossade ruta till företagslokal

Helsingborg Någon eller några har under natten mot fredag brutit sig in i en företagslokal på Verkstadsgatan i Helsingborg. Läs mer

Man anhållen för 33-årigt pojkmord

New York En man är anhållen sedan han erkänt sig skyldig till en sexårig pojkes försvinnande för 33 år sedan, uppger New Yorks polismästare. Läs mer

Loreen om kritiken från Azerbajdzjan

Baku Loreen har anklagats av Azerbajdzjans regering för att politisera schlager-EM. Läs mer

Ljusning för stor vindkraftpark

Piteå Naturvårdsverket är nu positivt till 314 nya vindkraftverk i Markbygden utanför Piteå. Läs mer

Sänkta betyg för svenska storbanker

Stockholm De svenska storbankerna Nordea och Handelsbanken har fått sina betyg nedvärderade en grad av ratinginstitutet Moody's. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Familj

Familjeredaktör:
Birgitta Johansson | e-post
Familjeredaktör:
Ulf Lind | e-post

Här hittar du information om det redaktionella innehållet på familjesidorna i tidningen och på nätet.Läs mer

Inför mors dag på söndag vill familjeredaktionen komma i kontakt med en mamma i Mammarp (i Klippan). Mejla birgitta.johansson@hd.se eller ring 042-489 92 20.

Många talar om att börja leva hälsosammare. En del sätter planerna i verket. För vissa blir förändringarna så stora att man kan tala om ett nytt liv.Läs mer

Roland Classon har publicerat över 400 artiklar om släktforskning.
Läs mer

Vi publicerar gärna minnesord över nyligen avlidna personer.Så här gör du

Berätta om tillökningen i tidningen och på hd.se. Fotografering tisdagar i Landskrona och Grevie och onsdagar på HD:s huvudkontor.
Läs mer

Beställ mejlbevakning av webbisar med denna tjänst från allawebbisar.se,Läs mer

Ett par flyttkartonger står staplade på varandra i arbetsrummet. Lena Gleesborg håller på att göra sig hemmastadd. Hon arbetar som administratör på Primärvården Skåne.
Läs mer

Efter att ha planerat i flera år är Nanne Grönvall nu redo att dra igång sin stiftelse, Nanne Foundation.Läs mer

– Elvis är Elvis. Han är kungen av rock 'n' roll.
Jocke Hallström, samlare och entusiast uttrycker i några väl valda ord varför han fastnat just för Elvis Presley.
Läs mer

En krigare från rymden klädd i en slags vit plastrustning verkar ha landat på Västra Berga i Helsingborg.Läs mer

Finns det något mera norskt än 17 maj? Den uppfattningen har väl vi svenskar i varje fall om vårt broderfolks firande av sin nationaldag.Läs mer

Mord och våld i 1940-talets Malmö. Debuterande Set Mattsson har skrivit Ondskans pris, en roman om en tid som har flera likheter med vår egen.Läs mer

Kikki Danielsson är en favorit i många läger: i skvallerpressen, hos schlagerbögarna och twitterföljarna.Läs mer

Onsdag 9 maj firas det 150-årsdag i Norrvidinge. Det är paret Sonja och Kurt Nilsson som fyller 75 år vardera.
Läs mer

Guldbaggenominerade skådespelaren Camilla Lundén har mitt i livet sadlat om till konstnär.Läs mer

Om tre månader är det dags för Markus Oscarsson och sätta sig i kanoten i Lake Dorney utanför London. Målet är att ta hem ytterligare ett guld.Läs mer

För över 35 år sedan lämnade Christian Gibaut livet som brandman och polis i Paris och flyttade med sin svenska fru till Sverige.Läs mer

Tjerstin Thorsén brukar skratta så det hörs lång väg. Men nu hörs skrattet inte längre i korridorerna på HD:s centralredaktion.Läs mer

Sumalee drömde om västerländska familjemönster och såg Kåre som ”en dörr till kärlek”.
Läs mediekrönikan här

Svar: En deltagare i SM i trädklättring som i år går av stapeln i Helsingborg.Läs mer


I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

John Guidetti berättade vid en presskonferens om skadan som stoppar honom från fotbolls-EM.Läs mer

Tävlingslystna, svettiga, glada och fler än någonsin rusade deltagarna i Kalvinknatet över mållinjen i Grytan på onsdagen.Läs mer

Ögonlappen som John Wayne bar i filmen "De sammanbitna" ("True grit") 1969 ska säljas på auktion.Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

En 68-årig Eslövsbo tutade åt polisen. Nu åtalas han för det.
Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Välkomna till Statens fastighetsverks "Hemliga rum".Läs mer och se inslaget

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I veckans Blåljus tar vi upp ett så kallat Cold Case. Vi dyker ner i turerna kring mordet på vapenhandlaren Sven-Erik Svärd i Åstorp.Se programmet på 24HD Play

Använder du solskyddsmedel när du solar?

Det har tagit flera decennier för filmatiseringen av Jack Kerouacs kultbok "På drift" att bli film. Men nu är det gjort - med en stjärnspäckad rollista.
Läs mer

Den långa kravlista på saker Britney Spears vill ha i logen i tv-programmet "X factor" är falsk.Läs mer

Förra året slutade 23 388 svenska äktenskap i skilsmässa. Läkemedel som håller kärleken vid liv kan vara lösningen.Läs mer

I dag, torsdag, invigs årets upplaga av Ängelholms jazzfestival. Dagens festivalprogram börjar redan klockan 19 med elvamanna bandet Big Fat Brass från Göteborg. Festivaltält vid Parkskolan.Läs mer

Årets kock bangar inte för en picknick. I dag bjuder Klas Lindberg på sin bästa utflyktsmat.Till recepten

Har du Hemnet-appen? Följer du budgivningen på grannens lägenhet? Kanske är det så att du lider du av borelaterad ångest?Läs mediekrönikan här

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Allt fler bor i stan, men naturen är den stora trendbubblaren inom heminredning.Läs mer

Regissören Tomas Alfredson har köpt rättigheterna till Astrid Lindgrens äventyrsroman från 1973.Läs mer

En kvinna i Australien har betalat 3000 pund, cirka 34 000 svenska kronor, för en ryggradsoperation på sin älskade iller, det skriver The Sun.
Läs mer

20 år går fort här på jorden. Tog mig en titt i backspegeln häromdan och ställde mig frågan – vad hände 1992?Läs Kenny Lindquists krönika

I 24Fotboll möter ni en HIF-spelare som rasar mot förbundskaptenens EM-uttagning.Se programmet på 24HD Play

På tisdagen döptes prinsessan Estelle i Slottskyrkan i Stockholm. Här har vi samlat några av de bilder som Scanpixs fotografer tog under dagen.
Läs mer

En färgglad mönstrad överdel i bandeaumodell med tangaunderdel till. Det är det stilsäkraste bikinikortet på stranden i år.
Till bildspelet

Vi lottar ut tre exemplar av plattan med alla årets låtar.Till tävlingen!

Fontänkonstverket Sekvens utanför Idrottens hus är på plats igen efter en genomgripande operation.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Volvo V50 D2 Momentum -11 Chameleon blå met 2.772 mil
Pris: 189.900 kr

Volkswagen Golf 1,6 5dr Fint Skick -08 Svart metallic 7.454 mil
Pris: 99.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Toyota Avensis 2,4 Executive -05Ljusgrön 8.670 mil
Pris: 121.500 kr

Peugeot 207 CC 1.6 -07 Röd 5.000 mil
Pris: 109.900 kr


Copyright och information