Arkivens hus på offensiven
Arkivarie Leif Knutsson och stadsarkivarie Torgny Fransson har nu fullt upp inför de olika arrangemangen med Arkivens hus under våren.
Den som är historiskt intresserad kan med fördel söka sig till Stadsarkivet i Helsingborg… Här håller Arkivens hus till och erbjuder en mängd intressanta föreläsningar.
Arkivens hus går på offensiven och öppnar nu dörrarna på vid gavel och erbjuder besökarna elva föreläsningar och arrangemang under februari, mars och april.
- Det är allt fler som fått upp ögonen för de olika arrangemangen, säger Leif Knutsson, arkivarie och ansvarig för den utåtriktade verksamheten på Stadsarkivet.
Arkivens hus är samlingsnamnet för fem organisationer som tillsammans skapat en evenemangskalender och som sedan bjuder in publiken till intressanta föreläsningar.
De fem som samsas är Helsingborgs stadsarkiv, Helsingborgs släktforskare- och bygdeförening, Idrottsarkivet, Helsingborgs folkrörelsearkiv och Skånes näringslivsarkiv. De är nu inne på sin tredje säsong.
- Det tar tid för folk att få upp ögonen för en sådan här verksamhet. Men efterhand har det blivit allt fler besökare. Inte minst föredrag om släktforskning drar mycket publik. Vi vill också profilera de olika föreningarna och vi ger genom dessa föredrag draghjälp åt alla arkiven i Helsingborg, säger Leif Knutsson.
Arrangemangen med Arkivens hus äger rum i Helsingborgs stadsarkivs lokaler på Bredgatan 17, nära Campus.
- Vi fångar på det här viset även upp dem som normalt inte besöker Stadsarkivet, säger Leif Knutsson. Det finns många fördelar med den här verksamheten.
Det Stadsarkivet nu lägger mycket kraft på är temadagen ”Roskildefreden 350 år” den 1 mars. Då får vi en inblick i historien kring freden i Roskilde 1658.
- Vi har hittills fått bra respons inför Roskildearrangemanget. Det är många som anmält sig och det kommer verkligen att bli en intressant dag, säger Leif Knutsson. Vi räknar med fullt hus.
Flera av föredragen lockar den släktforskande publiken. Och det är kanske inte så underligt. Sedan hösten 2006 har Helsingborgs släktforskare- och bygdeförening sin föreningslokal på Stadsarkivet – och här finns också en modern forskarsal med allt vad man kan önska sig.
Så när det vankas föredrag på Stadsarkivet – ja, då kommer släktforskarna.
- Vi har ett mycket bra samarbete med släktforskarna i Helsingborg, säger Leif Knutsson. Och när det är något föredrag i ämnet släktforskning är det många som kommer hit tillsammans.
I höstas höll han själv ett föredrag med rubriken ”Ella och August – en resa genom stadsarkivet”. Här berättade Leif Knutsson om vilka möjligheter det finns att få fram information ur Stadsarkivets källor. Exemplet var konsul August Wingårdh (1860-1955) och hans hustru Ella Henckel (1864-1948), ett par från två kända Helsingborgsfamiljer. Föredraget finns nu även på Stadsarkivets hemsida.
- Detta är ett sätt att inspirera, säger Leif Knutsson. Stadsarkivet har en hel del arkivmaterial från privatpersoner som många inte känner till. Men det finns här – i säkert förvar. Och tack vare det här föredraget fick vi kontakt med ett par Wingårdh-ättlingar som gav oss nytt material som berikar Wingårdhsarkivet ännu mer.
Vårens program innehåller följande arrangemang:
Februari, 12/2: ”Släktforska med Genline” (Jan Eurenius), 19/2: Gummidäck, huvudvärkspiller och skönhetstips – smått och gott i ett företagsarkiv (Patrik Kumlin, Skånes näringslivsarkiv).
Mars, 1/3: temadag ”Roskildefreden 350 år”, 15/3: Släktforskningens dag på Väla, 19/3: temakväll ”Släktforskarhjälp”, 25/3: Bjäre Industri AB – en gammal goding i matbranschen” (Leif Börje Fridh, Regionmuseet Kristianstad).
April, 2/4: ”Projekt Nytorgsgatan 1935” (presentation av utställning med föredrag), 8/4: ”Idrotten som formade Helsingborg – om Idrottsarkivets betydelse” (Kjell-Arne Welin, ordförande i Föreningen Idrottsarkivet).
15/4: ”Protesterande präster och olydiga klockare – när skåningarna blev svenskar” (kyrkoherde Stig Alenäs), 23/4: ”Bakom kulisserna på Stadsarkivet” (presentation av och rundvandring i Stadsarkivet), 29/4: ”Vad döljer sig i Folkrörelsearkivets gömmor?” (Björn Engdahl, arkivansvarig).
En folder om Arkivens hus och information om de olika programpunkterna finns på Stadsbiblioteket, Dunkers kulturhus och Turistbyrån (i Rådhuset).
Roland Classon
Publicerad 2008-02-04
Läs mer:
Släktforskning Helsingborgs Dagblad
Här är ett bra exempel på vad som finns tillgängligt i Stadsarkivet i Helsingborg. Kartan är från 1684.
Föredrag om Roskildefreden
• Stadsarkivet i Helsingborg laddar nu för temadagen den 1 mars. Då blir det en hel dag med ”Roskildefreden 350 år”.
Den som anmäler sig till ”Roskildefreden” får bland annat lyssna till fyra föredrag:
• ”När blev Skåne svenskt – egentligen?” (Sten Skansjö, professor i historia).
• ”Ny forskning om Skånelandskapens övergång från Danmark till Sverige” (Jens Lerbom, fil dr i historia).
• ”Den skånska godsadeln efter 1658, (Peter Ullgren, fil dr i historia, Lunds universitet).
• ”Bevarade fragment från lokalsamhället, exempel ur Landsarkivets mindre utnyttjade källor från 1658″, Suzanne Sandberg, arkivarie Landsarkivet i Lund).
• – Det är ett bra och intressant program, säger stadsarkivarie Torgny Fransson.









2 februari, 2009 kl 10:19
[...] Arkivens hus på offensiven [...]
4 september, 2009 kl 01:44
[...] Arkivens hus på offensiven (2008) [...]