Ny bok som ger alla goda råd
Boken som svarar på släktforskarens alla frågor.
Det har kommit ut en ny bok om släktforskning. Den heter Börja släktforska – genvägar till sin släkts historia. Boken har författats av Per Clemensson och Kjell Andersson och ges ut på förlaget Natur & Kultur.
Detta är en fantastiskt bra bok för den som är nybörjare och vill veta hur man gör, men även för den som kommit en bit i sin jakt på rötterna. Här berättar man bland annat om de nya källorna och hur man emigrantforskar.
Som ett exempel på hur det kan gå till att släktforska har Per Clemensson lånat sitt barnbarn Johanna. Vi får följa hennes släkt i kyrkböckerna, hur man kartlägger sina anor och vi får veta vart man ska vända sig med alla frågorna. Det visar sig att Johanna har kung Erik XIV (1533-1577) som en anfader.
I boken reder man även ut lagstiftningen kring släktforskning.
Per Clemensson (tidigare förste arkivarie vid Landsarkivet i Göteborg) och Kjell Andersson (journalist och historiker) har tidigare skrivit en rad böcker om hur man släktforskar.
Boken Börja släktforska kan inhandlas via Sveriges släktforskarförbund och dess bokhandel via hemsidan Rötter.
Roland Classon
Publicerad 2009-03-30
Läs mer:







