Dagens datum: Fredag 10 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

nattredaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa

Släktforskning

Mike Love tillbaka till rötterna

PEOPLE BEACH BOYS LAWSUIT 

Mike Love, här under en konsert i USA för några år sedan.
Foto: Richard Drew/Scanpix

The Beach Boys kommer till Sverige i sommar. Ja, man kan också säga att det är bandmedlemmen Mike Love som letar efter sina rötter i Småland – och att han passar på att spela lite inför sina släktingar…


Beach Boys ska nämligen uppträda på Målilla motorstadion, bara ett stenkast ifrån där Mike Loves förfäder bodde för ungefär 100 år sedan.
En av personerna som jobbat hårt under lång tid för att få hit The Beach Boys är Henrik Sköld, Karlstad.
- Jag träffade Mike Love i somras och ambitionen har hela tiden varit att få Beach Boys att uppträda i Målilla. Det har varit många samtal innan allt kunde spikas, säger Henrik Sköld.
 

PEOPLE BEACH BOYS

The Beach Boys, foto från 1979 i Los Angeles. 
Bakre raden från vänster: Brian Wilson, Al Jardine
och Dennis Wilson. Främre raden: Mike Love och Carl Wilson.

The Beach Boys bildades i Kalifornien 1961 och var en av 60-talets mest framgångsrika popgrupper med sin surfmusik.
Ursprungsmedlemmarna i The Beach Boys var bröderna Brian Wilson (f 1942), Dennis Wilson (1944–1983) och Carl Wilson (1946–1998), brödernas kusin Mike Love (f 1941) och deras gode vän Al Jardine (f 1942). Senare ingick även Bruce Johnston i bandet, som under åren ombildats flera gånger.
 

Av de fem medlemmarna från starten är det nu endast Mike Love som är kvar. Den ledande stjärnan och låtskrivaren Brian Wilson har ett nytt band.
Beach Boys av i dag består av Mike Love, Bruce Johnston och ytterligare sju bandmedlemmar.
Målet är nu att samla småländska släktingar till Mike Love.
- Vi ska arrangera en del släktfotografering och visa de platser där Mike Love har sina rötter, berättar Henrik Sköld.
 

BEACH BOYS

Mike Love (till vänster) i Beach Boys under
en konsert i USA för några år sedan,
här tillsammans med Bruce Johnston.
Foto: Dave Sherbenco/Scanpix

The Beach Boys har spelat i Sverige tidigare. Bland annat har man varit på Öland vid ett tillfälle för några år sedan.
- Jag vet att Mike Love gillar Sverige. Han tycker att det är avslappnad atmosfär. Men jag tror inte att han ännu träffat några svenska släktingar. Så det blir i så fall första gången i sommar, säger Henrik Sköld.
 

Mike Love har sitt ursprung från en soldat i Mörlunda. Han hette Adolf Fredrik Stål (1838–1912) och bodde i ett torp som hette Kvillemåla. Adolf Fredrik Stål gifte sig med föräldrarnas hushållerska Lovisa Adolfsdotter (1830–1917), som var från Lindås i Målilla församling.
En av parets söner, Karl Johan Stål (f 1867) flyttade till Amerika 1885, ändrade namn till Charles Sthole, gifte sig, fick barn, bland andra Edith Sthole, som är Mike Loves mormor och Wilson-brödernas farmor.

Anmodern Lovisa Adolfsdotter från Målilla blev alltså 87 år gammal och är Mike Lovs mormors farmor.
 

Soldattorpet Kvillemålla i Mörlunda
- här har The Beach Boys sitt ursprung.
Foto: Lennart Nilsson

Och via en bror till Beach Boys ”anfader” Adolf Fredrik Stål finns det numera många av släktingar i Småland. Många bor just i trakterna kring Målilla.
Soldattorpet i Kvillemålla i Mörlunda är väl bevarat. Men av torpet i Lindås i Målilla finns bara husgrunden kvar, ett stenröse. En skylt finns dock på plats och visar var torpet fanns en gång i tiden. Så finns gården i Skruvshult, Högsby församling, dit familjen flyttade vid giftermålet och där barnen föddes. Huset är väl bevarat.
Det finns alltså en hel del som Mike Love kan få se i Småland i sommar.

Själva konserten på Målilla motorstadion blir lördagen den 3 juli 2010. Visst är det något att se fram emot.

Roland Classon

Publicerad 2009-12-24

Läs mer:

Beach Boys har rötterna i Småland (2001)

Här är Beach Boys svenska släktingar (2001)

Beach Boys – de nya släktingarna (2002)

Mike Love tillbaka till rötterna (2009)

Släktmöte med The Beach Boys (2010)

Beach Boys-släkten växer (2010)

Släktforskning Helsingborgs Dagblad

 

 


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr

Nissan Primera -05 Silver 12.000 mil
Pris: 74.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Renault Megane 2,0T RS -10 Gul 1.508 mil
Pris: 255.000 kr

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Citroën DS3 THP 150 *1 Ägare*Navi* -11Vit 1.720 mil
Pris: 185.000 kr

BMW 330 Ci Coupe M-Paket -03 Mystic blå 15.875 mil
Pris: 99.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr


Copyright och information