Alla ska hitta sina rötter
Jorge Lintrup är anställd i Sveriges släktforskarförbund. Där är han projektledare sedan ett och ett halvt år och ansvarar bland annat för ”Släktforskning för invandrare” och avdelningen Wiki-Rötter på nätet.
Foto: Roland Classon
Nu ska även framtidens svenskar kunna hitta sina rötter. Därför gör Sveriges släktforskarförbund en stor satsning med projektet ”Släktforskning för invandrare”, som leds av Jorge Lintrup.
Av Sveriges drygt 9,4 miljoner personer är omkring 1,5 miljoner personer utlandsfödda. Räknar man även barn och barnbarn till de här personerna utgör gruppen närmare en tredjedel av den svenska befolkningen.
Släktforskarförbundet har därför påbörjat bygget av ett nationellt nätverk som arbetar med att samla kunskap och publicera information om hur man släktforskar utomlands.
– Vi ska locka invandrare att släktforska. Om de ska ha en chans att hitta tillbaka till sina rötter måste de börja släktforska nu, säger Jorge Lintrup.
Projektet är mycket omfattande:
– Det känns som om vi ännu bara skrapat lite på ytan. Vi vet hur man släktforskar i Sverige. Men här handlar det om släktforskning i övriga världen, säger Jorge Lintrup.
Många svenskar är ju gifta med personer födda i andra länder och därmed får barnen utländska anor. Så man kan säga att projektet handlar om vår framtida historia.
– Det gäller att lära sig organisera sin släktforskning och bygga släktträd av de dokument som finns. Fråga de äldre, åk till hembyn, försök att hitta gamla foton. Ta reda på varför, varifrån och av vilken anledning ni kom hit. Och se sedan till att få det dokumenterat, säger Jorge Lintrup.
Ett mål är också att uppmuntra till släktforskning hos barn och ungdomar med utländsk bakgrund. Därför satsar man på skolorna.
– En lärarinna hörde nyligen av sig och jag har nu bjudit en skolklass till vårt kansli i Solna. Klassen består till stor del av invandrarbarn och jag ska inspirera och visa vilka möjligheter som finns, säger Jorge Lintrup.
De flesta vet hur man släktforskar i de nordiska länderna och hur man hittar sina släktingar i till exempel USA. Men det finns ju så många andra länder, inte minst utanför Europa. Det är här Jorge Lintrup kommer in i bilden. Mycket av projektet finns redovisat på förbundets hemsida Rötter och avdelningen Wiki-Rötter, som Jorge Lintrup varit med om att utveckla.
– Jag samlar kunskaperna, delar med mig och visar vad det finns för möjligheter på nätet. Sedan får man släktforska själv, säger Jorge Lintrup.
Vad har hänt? Jo, bland annat har Arkivcentrum i Örebro under ett antal år samlat berättelser från Somalia och Irak.
– Det är Syrianska kulturföreningen under ledning av dess ordförande Anna Erdis som träffas och diskuterar släktforskning, berättar Jorge Lintrup. Min uppgift är att uppmuntra, att se det på lång sikt.
Han har även haft seminarier på kurdiska biblioteket i Stockholm, allt för att blåsa liv i intresset.
– Och jag försöker att bilda en förening med spanskamerikaner, ett 20-tal länder. Vi har många gemensamma anor och en intressant historia, säger Jorge Lintrup. Även Turkiet och Syrien/Libanon ska ingå i satsningen.
Tanken är även att det ska bli ett projekt om Tyskland och ett samarbete med den så kallade G-gruppen är på gång.
Det stöttas till och med av regeringen som via Kulturdepartementet bidragit med 250 000 kronor.
– Att regeringen stödjer oss ger det här projektet extra pondus, säger Jorge Lintrup.
Jorge Lintrup har hälften av sina anor utomlands. Hans pappa var född i Stockholm. Mamman har starka rötter i Argentina. När Jorge föddes 1952 jobbade pappan som servicechef på LM Ericsson i Buenos Aires. Familjen flyttade senare till Rio de Janeiro, men kom till Stockholm 1959. Jorge Lintrup har sedan bott i Mora under många år, men kom till Stockholm för två och ett halvt år sedan.
Själv började Jorge Lintrup släktforska när han var 16 år. Då åkte han till Argentina för att hälsa på sina släktingar på mammans sida.
– Min morfar hade avlidit och jag hittade en släktutredning som han gjort och som sträckte sig ända till 1500-talet. Tack vare den har jag kunnat spåra mina sydamerikanska rötter så långt det går, säger Jorge Lintrup.
Det visar sig att han har släktband med spanska adeln – och till och med Rickard Lejonhjärta.
På sin farfars gren har han intressanta förfäder i bland annat Skåne och Danmark, därav efternamnet Lintrup.
– Min farfar var från Bornholm och har Kofoed som förfader. Min farmor har Jacob Wallberg som anfader och är därmed släkt med Wallenbergarna, berättar Jorge Lintrup.
Gunilla Nordlund, programledare för Släktband
i Sveriges Radio, och Jorge Lintrup i samspråk
under Släktforskardagarna i Norrköping förra
året. Foto: Roland Classon
FAKTA
Wiki-Rötter lanserades i oktober 2010 och är släktforskarnas egen encyklopedi. Här finns bland annat en avdelning (79 sidor) om hur man släktforskar i andra länder än Sverige. Hittills finns det drygt 900 artiklar på Wiki-Rötter.
Sveriges släktforskarförbund har nyligen även gett ut en folder: ”Släktforskning för framtidens svenskar”.
Barbro Stålheim, Stigtomta (Nyköping), är ordförande i Sveriges släktforskarförbund sedan 2008.
Släktforskarförbundet bildades 1986 och har 167 anslutna föreningar.
Förbundskansliet finns på Anderstorpsvägen 16 i Solna.
Ungefär 200 000 personer anses vara aktiva släktforskare i Sverige.
Roland Classon
Publicerad 2012-01-30
Läs mer:
Släktforskning Helsingborgs Dagblad
Hon ger Rötter nytt utseende (2011)
G-gruppen – genealogi över Östersjön



