När ålder och pubertet går i otakt
Puberteten kryper allt längre ner i åldrarna. Det händer att 8-åriga flickor har början till bröst och någon enstaka gång till och med mens. Genomsnittsåldern är annars 10-11 år, 13 för första mens. Flickor går till doktorn för att de hamnar i puberteten för tidigt. Pojkar när de får vänta för länge.
Bildmaterial
Flickorna kontaktar doktorn för att det är jobbigt att hamna i puberteten alltför tidigt. Om man bara är 8 år och redan börjar få bröst och kanske mens har vuxenlivet tagit för sig en rejäl bit av barndomen.
Hälsa.
— Allt fler behandlas. I dag är det mycket vanligare att behandla 8-åriga flickor med pubertetstecken. Det förekom inte förr. Men tycker de att det är jätteskämmigt att få bröst i tvåan så gör vi det, säger Ulf Westgren som är docent och överläkare i barnmedicin vid Helsingborgs lasarett.
När det gäller flickorna och en tidig pubertet är det ofta föräldrarna som oroar sig mest och trycker på för ett läkarbesök.
När det gäller pojkar är det de själva som ivrigt väntar på att något ska börja hända.
Just att inte se ut som "alla andra", är extra jobbigt de här åren. Duschen efter gympan kan bli den verkliga skräcken, där går det inte att komma undan.
— Det är inte ovanligt att flickor börjar få bröst i andra klass. Börjar de komma i puberteten i nioårsåldern är det för tidigt. Man kan säga att puberteten sjunker marginellt men att pubertetsstörningar är ganska vanliga, säger Ulf Westgren.
Mellan 9 och 14 år för flickor och mellan 10 och 15 år för pojkar sträcker sig den "normala pubertetstiden" i Sverige i dag. Tidig pubertet är ovanlig när det gäller pojkar. Då behövs en utredning för att försäkra sig om att det inte handlar om allvarliga hormonproblem.
Barn kan vara på väg in i puberteten redan i förskoleåldern, som 3-,4-,5 - åringar, men då beror det ofta på sjukdom, till exempel en tumör.
Rapporterna om tidig pubertet kommer från olika håll. I USA talar man till exempel om att var tionde vit amerikansk flicka börjar få bröst när de är åtta år och hos afroamerikaner är det ännu vanligare. Också i Danmark diskuterar man vad den allt tidigare puberteten kan bero på. Mer näring som ger snabbare tillväxt? Den ökande fetman hos barn? Eller påverkningar från miljön?
Klart är att det ofta handlar om ärftlighet. Behöver utvecklingen bromsas är det ganska lätt: en hormonspruta var tredje vecka hjälper.
— Nackdelen är att behandlingen varar ett till två år och att man kan gå upp lite i vikt. Å andra sidan är det en accepterad behandling som man har stor erfarenhet av efter 15 år.
Ändå är det förstås ett stort beslut att bromsa en kropp i utveckling.
— Puberteten sätter också igång en massa andra funktioner i hjärnan och när man tar sprutor stannar man samtidigt upp den psykiska utvecklingen. Flickor som redan börjat få lite pubertshumör blir till exempel lugnare.
Barnet tycker kanske inte att den tidiga puberteten är ett problem, det kan vara föräldrarna som är mest bekymrade. Flickor från Asien och Medelhavsområdet kommer ofta in i puberteten tidigare.
— Många föräldrar reagerar mycket starkare än barnen och särskilt adoptivföräldrar kan vara drivande. De har kämpat i många år för att få barn och vill behålla barnet som barn länge. Då kan det finnas en viss rädsla för puberteten, att barnet försvinner från en.
Fördelar får vägas mot nackdelar. För dem som är riktigt tidiga kan det vara jobbigt att vara den enda i klassen som fått både bröst och mens.
Men puberteten kan också dröja. Och det är lika jobbigt. En orsak kan vara en kronisk sjukdom eller att man inte mår bra psykiskt. Och den som är mycket underviktig skjuter upp sin pubertet. Se på anorexiaflickorna.
— Man kan också motionera sig till en sen pubertet. Gymnastik- eller simflickor kan senarelägga sin mens genom att träna extra mycket. Ser man 14-15-åringar utan bröst på ett gymnastikmästerskap så har de skjutit upp puberteten. Men då måste de träna oerhört intensivt varje dag, säger Ulf Westgren.
Vid en sen pubertet handlar det nästan alltid om pojkar.
Regeln är: om man börjat i nian och fortfarande inte har några pubertetstecken och tycker det är ett bekymmer ska man söka hjälp. Tecknen är i första hand att testiklarna växer, att hårigheten ökar och rösten förändras. Det är ganska många som inte har nått dit vare sig i åttan eller nian.
Ibland räcker det att prata med någon om problemet (till exempel skolsköterskan, skolläkaren eller - Ulf Westgren). Någon som är insatt, kan stödja och berätta hur barn och ungdomar utvecklas, förklara att puberteten ofta liknar föräldrarnas. "Var din pappa sent utvecklad är det troligt att du också är det". Många gånger räcker det så.
— Det är vanligt att det kommer pojkar i 14-årsåldern till min mottagning. Går de i åttan eller nian och fortfarande inte ser några tecken på pubertet börjar de bli pressade och kan ha utvecklat olika sätt att kompensera sig på. Ofta blir de bråkstakar i skolan, säger Ulf Westgren.
De som har det mycket besvärligt får sprutor med manligt könshormon en gång i månaden under ett halvår och det brukar fungera.
— Det är viktigt. De blir retade och det är inte lätt att duscha efter gymnastiken när man ser annorlunda ut. Många tonåringar är väldigt fundersamma runt varför de utvecklas annorlunda och inte ser ut som kamraterna.
Ett annat pubertetssymtom är att pojkar utvecklar bröst. Så många som 20 procent kan få små bröst som ömmar, framförallt de som är överviktiga.
— För en del är det här en riktig plåga. De vill inte ta av sig på badstranden eller duscha efter gymnastiken. Även om det går över efter ett eller två år så hjälper det dem inte nu. Är det väldigt besvärligt kan de få hjälp av en plastikkirurg som suger ur brösten.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus