I rampljuset för sin kunskap
Han har koll på Roy, Roger och deras mack. På grisen i säcken, farbror Frej — ja, en himla många program. På söndag tävlar Robin Wikström i galenskapskunskap.
Bildmaterial
Ljushuvud. / I rampljuset. Robin Wikström kan det mesta om favoriterna Galenskaparna/After Shave. Frågorna i första omgången tyckte han inte var särskilt svåra.
HELSINGBORG.
. I söndags satt han mittemot Kattis Ahlström i programmet TV-huset. Där svarade han på frågor i "Kvitt eller dubbelt" för 9-14-åringar. Publik i studion och massor av tittare följde hans tankemöda. Och han klarade sig hela vägen, upp till 2 000 kronor.
— Det stärkte mitt självförtroende rätt mycket, säger Robin Wikström. Nu känns det lättare att prata inför stora grupper.
Den förändringen kände han av kvickt. I måndags hade skolan ett informationsmöte. Då passade rektorn på att kalla upp Robin Wikström för att uppmärksamma hans tv-bravader.
— Det var faktiskt inte så pinsamt.
Robin Wikströms specialitet är humorgruppen Galenskaparna/After Shave. Han var inte ensam om att kandidera i ämnet.
— Det var fem personer som ville vara med från början. Tv ringde och ställde frågor till alla och tydligen var jag den som kunde mest.
Han började han gilla Galenskaparna när han var sex, sju år. Nu är han 14.
— Jag kollade mycket på dem och fastnade för deras humor. Sedan började jag köpa filmer och lyssna på deras musik. De har genomtänkta texter och varierande musik — allt från vals till hip-hop.
Nu har han filmer, skivor och så är han en flitig besökare på Galenskapar-sidor på Internet. Där lär han sig mera.
Det var pappa som skickade in anmälan till tävlingen och han har också hjälpt Robin Wikström att träna inför nästa omgång. Han satte ihop ett test med 180 frågor.
Inför första omgången var det rejält pirrigt.
— Då var jag nervös för att det var tv. Men nu vet jag att man kan klippa bort sådant som blir fel. Inför nästa omgång är jag mer nervös för frågorna.
Studion var inte alls så stor som han förväntat sig. I publiken finns 100-150 personer.
— Men det ser mycket mer ut på tv, för de filmar i olika vinklar.
Direkt efter programmet gick telefonen varm. Det var kusiner, kompisar, mormor, mamma... Alla ville gratulera. När Robin Wikström var ute och chattade på nätet var det också många som skrev till honom.
Nästa gång är det dags för 5 000-kronorsnivån.
Men är det inte läskigt att sitta där och riskera att svara helt fel inför alla åskådare?
— Jag tänkte inte så mycket på det. Jag fokuserade mer på själva svaren. Och målet var att komma vidare från första omgången, säger Robin Wikström.
Om han vinner hela vägen och får 10 000...
— Då sätter jag kanske in dem på något konto och sparar som studiepengar. Jag tror jag vill bli arkeolog.
Om han förlorar alltihop...
— Då är det roligt att få ha varit med. Jag har gjort mitt bästa och så har jag fått träffa Roy och Roger.
I lördags konfirmerades han. Då hade han redan vetat i tre dagar hur det gick. Programmet är nämligen inspelat i förväg.
Festen för släkt och vänner var tuff.
— Det var många som försökte lura av mig resultatet. Det var jättejobbigt. Jag tror aldrig jag har hållit en hemlighet så många dagar förut.
Fotnot: TV-huset sänds på söndag klockan 18 i SVT 1. Vill du bättra på dina kunskaper om Galenskaparna inför programmet? Gå in på www.gasklubben.com och www.gasverket.com










































































