Risk eller möjlighet när utsatta stadsdelar får borätter?
HELSINGBORG.
Riskerar invandrare att bli diskriminerade även på Dalhem, Drottninghög och liknande områden i framtiden?
— Det hoppas och tror jag inte, säger kommunstyrelsens ordförande Peter Danielsson (m).
— Ja, visst finns risken, säger kommunstyrelsens vice ordförande Tomas Nordström (s).
Den styrande femklövern vill sälja en del av Helsingborgshems hyresrätter. De som bor i lägenheterna ska få erbjudande om att köpa dem och bilda bostadsrättsföreningar.
Fullmäktige väntas fatta ett principbeslut om en vecka.
Ombildningarna till bostadsrätter är tänkta att ske främst i stadsdelar som är resurssvaga och där det bor många invandrare.
Områden som har likheter med Björka och Västergård.
Där har personer med utländsk bakgrund fått nobben när de velat köpa bostadsrätter, visar HD:s granskning.
Socialdemokraten Tomas Nordström befarar en liknande utveckling på bland annat Dalhem och Drottninghög.
Han säger att Helsingborgshem, som styrs av politiker, i dag arbetar aktivt mot diskriminering och segregation.
— Nu tappar bolaget det inflytandet. De bostadsrättsföreningar som bildas kanske inte alls tar intryck av vad bolaget och vi politiker tycker, säger han.
Moderaten Peter Danielsson ser tvärtom möjligheter i stället för problem.
— Syftet med ombildningarna är att även utomnordiska hushåll ska få möjlighet att äga sin bostad, ta ansvar och bli en del av gemenskapen. Om de har svårt att köpa på andra ställen i stan så öppnar vi nu möjligheterna mer, säger han.
Peter Danielsson tippar att många invandrare är med och köper sina lägenheter när Helsingborgshem ska sälja. Därför tror han inte att det blir någon diskriminering i dessa områden.
— Det vore mycket märkligt om det tog en sådan vändning.
Han anser också att politikerna och Helsingborgshem kan motverka detta i samband med att bostäder säljs och föreningar bildas.
— Detta är en väldigt viktig del. Att alla får lika villkor, att vi informerar och utbildar vad en styrelse får och inte får göra.
Men på sikt, om en förening om några år försöker stoppa invandrare från att köpa — vad gör ni då?
— Jag ska inte säga att det aldrig kan inträffa någon gång i något hus. Då får vi bekämpa det så gott vi kan, säger Peter Danielsson.
Men politikernas makt är i det här fallet begränsade, inser både han och Tomas Nordström. De talar om att bemöta främlingsfientlighet, att jobba för attitydförändringar, att vara med på möten i bostadsområden...
Och de vet att det finns arbete att göra. Det visar inte minst HD:s artikelserie.
— Ett symtom på ett stort samhällsproblem. En tråkig utveckling, definitivt inte bra, säger Peter Danielsson.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus