Sommarjobbet med elever som lärare
Några lär sig att spela en låt, andra provar hundstafetten flyball. Det är dags för andra upplagan av "Annorlunda sommarlov" med gymnasieelever som undervisar högstadieelever.
Bildmaterial
Här är lärarna på hundkursen som för andra året i rad hålls av gymnasieelever för högstadieelever:
Nima Hajisheykhi med Corinne, Isabell Jönsson med Vilda & Cosmo, Emelie Gustafsson med Fly och Fixa och Minette Olsson med Tess.
Framför allt blir det streetdance och jazz när Sofia Jakobsson, Alma Söderqvist, Linda Badon och Mikaela Ehk undervisar. Många roliga övningar utlovas kursdeltagarna på Tycho Braheskolan.
HELSINGBORG.
Inredning och arkitektur i datorprogrammet Autocad, dukmålning och ett ännu hemligt moment med klippning. Sasha Hallin, Sandra Grosse, Sara Hultman och Maria Olsson lägger sista handen vid kursplaneringen av "Arkitektur, bild och form". På måndag kommer eleverna.
— Det känns konstigt att prata om eleverna när det brukar vara vi som är elever, säger Sasha Hallin.
Hon liksom de andra 20 ungdomarna i projektet "Annorlunda sommarlov" går under terminstid gymnasiet, nu har de sommarjobb som kursledare. Hundar, hundsport, bild, form, webbdesign, dans, drama, sång — de två veckor långa kurserna på Tycho Braheskolan spänner över vitt skilda ämnesområden. Tanken är att de drygt 50 högstadieelever som deltar ska få en uppfattning om de olika gymnasieprogram som finns i Helsingborg.
— Kurserna är också en chans till meningsfull, gratis aktivitet under sommaren, säger Jenny Lindros, dramalärare på IV-programmet.
I Helsingborg finns än så länge inga gymnasieprogram med hund på schemat, men likväl hålls en hundkurs. Boxervalpen Vilda, tio veckor, bekantar sig för första gången med de andra skällande deltagarna.
— Jag ser framemot att lära ut allt jag vet om hundar, samtidigt får jag lära mig en hel del nytt själv. Kanske kommer jag att börja träna agility efter det här, säger Isabell Jönsson är ägare inte bara till Vilda utan också till papillonhunden Cosmo.
Gymnasieungdomarna kommer alltså att ha med sig sina egna hundar på lektionerna och de 25 mänskliga eleverna undervisas i handling, agility, trimning, freestyle (dans med hund), flyball (ett slags hundstafett), och massage. Det blir också besök på djursjukhusets rehabavdelning och hundsökning på Enteks lager på Gåsebäck.
Martin Hansson och fyra andra ungdomar håller i en annan kurs: "Data och Webdesign".
— Det ska bli en ny och rolig upplevelse. Att visa hur undervisningen egentligen ska gå till och inte göra som de lärare som bara står och läser innantill i sina papper, säger han.
Två gymnasieelever fungerar i stället som handledare för "Kul i Furutorpsparken" — lek och lärande för sommarlovslediga barn mellan åtta och tolv år.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus