Många har åsikter om Färjestationen
Femklövern kan tänka sig att bevara Färjestationen, antingen på den nuvarande platsen eller genom att flytta byggnaden. Det framkom när medborgardialogen kring området mellan Hamntorget och Dunkers inleddes.
HELSINGBORG.
Många personer begav sig i går till Rådhuset för att diskutera framtiden för Färjestationsområdet med de ledande politikerna och stadsplanerarna. Samtidigt kunde de lämna egna förslag på hur den strategiskt belägna tomten ska utformas.
Medborgarprocessen fortsätter under hela hösten med utställningar och arbetsgrupper. Även allmänhetens förslag kommer att ställas ut och ingå i underlaget för det principbeslut som den styrande femklövern med de borgerliga och spi siktar på att kunna fatta framåt våren.
De borgerliga partierna har tidigare varit splittrade i frågan och femklövern har först nu enats om ett antal "övergripande tankar" kring området.
— Vi är positiva till att bevara Ångfärjan men vi är inte heller främmande för att flytta byggnaden någon annanstans, kanske till Fredriksdal eller Gröningen. Man kan också tänka sig att inordna den i ett nybygge på resten av tomten, säger stadsbyggnadsnämndens ordförande Joakim Andersson (m).
Femklövern tycker att Badhusgatan ska förlängas över Kungsgatan och att marken norr om den kan exploateras mer och förses med högre bebyggelse än den södra delen.
— Det vore synd att dölja det fina huset vid Kungsgatan, säger Joakim Andersson.
Han betonar också att projektet ska vara självfinansierande och inte kosta skattebetalarna något.
Någon form av offentligt rum dit allmänheten har tillträde måste ingå i projektet, anser femklövern. Joakim Andersson talar om ett torg, en park eller kanske en utsiktsplats. De fem partierna vill annars inte i det här läget gå in på vad området ska användas till.
— Vi vill höra vad helsingborgarna tycker om den saken. Och vi vill också se på helheten där även Södra hamnen ingår. Samtidigt ligger själva Södra hamnen längre fram i tiden och jag räknar med att det nu blir en arkitekttävling bara för området mellan Hamntorget och Dunkers, tillägger Joakim Andersson.
Han gläder sig åt det stora gensvaret på lördagens arrangemang. Femklövern har stora förhoppningar knutna till medborgarprocessen och socialdemokraterna är också positiva till initiativet. Stadsbyggnadsnämndens vice ordförande Bengt Larsen (s) fanns bland besökarna i Rådhuset.
— Det är bra att man bjuder in medborgarna på det här sättet. Vi har själva startat en stor medborgardialog där alla som vill får vara med i arbetsgrupper, säger han.
När det gäller sakfrågan avvaktar socialdemokraterna ett förslag från femklövern.
— Bollen ligger hos majoriteten. Före valet tog vi ett beslut i vår fullmäktigegrupp om att vi inte ska flytta på Ångfärjan, förklarar Bengt Larsen.
Vänsterpartisten Annika Eliasson, ledamot av kommunens stadsbyggnadsberedning, var en annan oppositionspolitiker som infunnit sig.
— Vi har hela tiden menat att byggnaden ska bevaras som ett kulturminnesmärke och vi tycker också att dagens verksamhet fyller en viktig funktion. Men parkeringen vill vi göra till park med en utomhusscen som kan utnyttjas av till exempel teatern, Konserthuset och The Tivoli så att den kommer alla helsingborgare till del, säger hon.
Den heta frågan om framtiden för Färjestationsområdet lades på is inför valåret i fjor. Tidigare hade debattens vågor gått höga om förslaget att riva eller flytta den gamla byggnaden och att ersätta den med en stor kongressanläggning. Bland andra socialdemokraterna och moderaterna stod från början bakom de planerna.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus