Skatten sänks - fler miljoner till förskolor
Skatten sänks i Helsingborg nästa år. Men bara med 0,1 procent. Samtidigt vill den styrande femklövern satsa extra miljoner på förskola och skola.
Bildmaterial
Ida Johnfors:
— Det betyder mycket att skatten sänks. Men den här sänkningen av kommunen är verkligen marginell. Jag ville nog haft ut mer. Men å andra sidan är jag nöjd med det vi får för våra skatter.
Helsingborg. Ett par tre hundralappar mer om året. Så blir det i den genomsnittlige helsingborgarens plånbok nästa år.
Den styrande femklövern är nu överens om att sänka kommunalskatten med 10 öre.
— Helsingborgarna äger sin lön. Har vi möjlighet att låta dem behålla mer så är det positivt, säger femklöverns ledare Peter Danielsson (m) när de styrande partierna presenterar sitt budgetförslag för nästa år.
Men är det någon vits när det handlar om så små summor för var och en?
— Jag är väldigt förberedd på den frågan, säger han under presskonferensen i Rådhuset och fortsätter:
— Det är en principfråga. Och under lång tid har man höjt skatten i små steg. Då kan man sänka i små steg också.
Kan det bli ytterligare sänkningar?
— Det är svårt att säga. Det finns orosmoln, som vad som händer med konjunkturen.
För fyra år sedan höjdes kommunalskatten med 50 öre. Socialdemokraterna, vänstern och miljöpartiet låg bakom beslutet. Då rasade de borgerliga och talade om att återställa skatten när de fick makten.
Men nu minskar ni den bara med 10 öre. Varför?
— Det är vad som är rimligt i det här läget. En sänkning med 50 öre hade inneburit att utrymmet för andra satsningarna hade begränsats starkt, säger Peter Danielsson.
Att sänka skatten över huvud taget har varit föremål för mycket diskussioner inom femklövern. I deras gemensamma program står att det kan ske efter att förbättringar har gjorts inom vård, omsorg och skola.
Så är det rätt tid nu?
— Det är rimligt och har ett symbolvärde. Till skillnad från andra skattesänkningar, som jobbavdraget, kommer detta även pensionärerna till del, säger Sven-Åke Tannerstig, spi:s ledare.
— Och många bra saker är gjorda som kommer de äldre till gagn, bland annat har vi inrättat ett äldreombud, fortsätter han.
Inte minst folkpartiet har tidigare flaggat för att det behövs fler miljoner till förskolan. Nu är partiet ändå med på en skattesänkning.
Kommunalrådet Maria Winberg Nordström (fp) påpekar nu att femklövern vill satsa 40 miljoner mer på förskolorna och grundskolorna nästa år.
— Det är den enskilt största satsningen vi gör i budgeten, säger hon.
Skol- och fritidsnämnden har emellertid sagt att enbart förskolan behöver 40 miljoner för att få samma personaltäthet som riket i stort.
— Det utrymmet finns inte nu, säger Maria Winberg Nordström.
Femklövern talar om att förstärka förskolorna och de lägre årskurserna i skolan. Att ha mindre barngrupper, att nå målet att alla ska kunna läsa och skriva efter årskurs 1, att sätta in tidiga insatser mot problem. Allt för att så många som möjligt ska klara grundskolan.
— När man ska spå framtiden kan man säga: som eleverna har det i skolan idag, så går det för Helsingborg i morgon, säger Peter Danielsson.
Och blir det som femklövern hoppas — då kan de skatta sig lyckliga.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus