Övervägande nej till att sänka skatten
Hellre satsa pengarna på barn, unga och löneökningar. Det tycker de tre oppositionspartier i fullmäktige som säger nej till femklöverns skattesänkning.
Helsingborg. Femklöverns förslag att sänka skatten med tio öre möts inte av jubel från oppositionen. Sänkningen innebär 22 miljoner kronor mindre i den kommunala kassan.
Socialdemokraterna, västerpartiet och miljöpartiet tycker att pengarna kan användas bättre. De säger därför nej till skatteförslaget. Det är bara sverigedemokraterna som stöttar förslaget.
Tomas Nordström leder det största oppositionspartiet, socialdemokraterna. Han förklarar motståndet mot skattesänkning:
— Vi ser stora behov inom framför allt skola och förskola, säger han.
S vill i sin budget öronmärkta pengar till fler anställda inom förskolan
— Vi vill ge mer än femklövern och ta ett första steg mot riksnivån när det gäller personaltäthet. Men framför allt vill vi försäkra oss om att pengarna används rätt, säger kommunalrådet Ingela Andersson (s).
Hon är rädd att de annars i för hög utsträckning går till att bekosta överflödiga skollokaler.
— När fler friskolor etableras i staden så blir det allt fler tomma platser i de kommunala skolorna. Det blir för dyrt att betala hyra för sådana utrymmen, vi skulle vilja fortsätta lägga ner skolor i stället.
Även miljöpartiet vill satsa på de yngsta medborgarna i stället för att sänka skatten.
— Vi ser det som väsenligt, Helsingborg satsar generellt mindre på barn och unga än genomsnittet i riket, säger Magnus Ehrencrona, miljöpartiets gruppledare i fullmäktige.
Pengarna vill partiet konkret använda till att förstärka fritidsverksamheten i bostadsområdena och låta gymnasieelever äta gratis skollunch.
Men även miljön behöver mer, anser partiet som vill rusta upp cykelbanorna. De utgör en stomme i partiets miljöpolitik.
Vänsterpartiet vill i stället använda pengarna till att höja ingångslönen för kommunanställda som jobbar på golvet.
Det handlar bland annat om pedagoger inom skolan och förskolan, vårdpersonal och anställda inom socialen. Där ska ingångslönerna höjas med 1 000 kronor.
— Lönerna ligger lågt i Helsingborg. Och med vårt geografiska läge lockas många av de högre lönerna på andra sidan Sundet. Vi vill göra detta för att kunna rekrytera personal framöver, säger vänsterns gruppledare Peter Ahlbom.
Han håller inte med om att lönen enbart är en fråga för arbetsmarknadens parter. Inte heller ser han v-förslaget som ett underbetyg åt facken.
— De har gjort mycket. Det är arbetsgivaren som inte har ställt upp tillräckligt. Därför blir det svårt att rekrytera framför allt yngre personer i framtiden om inget görs.
Sverigedemokraterna ställer däremot upp på skattesänkningen.
— Skatten höjdes tidigare. Nu går det bra för kommunen och då ska det visa sig för medborgarna. Även om det inte är så mycket så är det på rätt väg, säger sd:s gruppledare Kaarina Andersson.
Skattesänkningen innebär ett par tre hundra kronor mer om året för en genomsnittlig helsingborgare. Är det någon idé?
— För dem med låga inkomster är alla pengar värda någonting. Men höginkomsttagarna bryr sig nog inte ett dugg om det, de ser kanske inte det på samma sätt.
Nästa onsdag avgör fullmäktige hur kommunens budget för nästa år ska se ut. Men eftersom femklövern har egen majoritet får de utan problem igenom förslaget om tio öres lägre skatt.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus