Familj i Kattarp utsatt för trakasserier
Familjen tog ställning mot ungdomsgänget som trakasserat flyktingarna i Kattarp. Nu har de själva blivit måltavla. I söndags krossades fönsterrutor i deras hus.
Bildmaterial
Fredrik och Lisa Hallberg har känt sig utsatta för hot under en längre tid. Natten till söndagen kastades två stenar in genom fönsterrutorna mot gatan. Nu vill familjen bara flytta därifrån.
Gäster i sitt eget hus. Så känns det för Fredrik och Lisa Hallberg. Tryggheten är borta, hotet överskuggar allt. Tack vare vänner klarar familjen att bo kvar.
Stenkastningen väcker både rädsla och ursinne. Familjen Hallberg önskar att något görs för att dämpa stämningen i Kattarp.
Stenen som kastades genom fönstret landade på familjens vardagsrumsgolv.
Helsingborg/Kattarp. Fredrik och Lisa Hallberg har efter moget övervägande valt att vända sig till HD och berätta. De är rädda för repressalier och att den laddade stämningen i Kattarp ska ta en riktning som ingen önskar.
— Jag tror inte att ungdomarna ser allvaret i att de slår sönder rutor och vilka känslor det väcker hos den som blir utsatt, säger Fredrik Hallberg.
De bjuder på kaffe i köket i sällskap med två vänner. Lisa Hallberg kämpar med gråten när hon berättar att hon bara vill därifrån. Sedan händelsen i söndags känns hemmet inte längre tryggt.
— Jag är rädd och tänker hela tiden på vad som ska hända nästa gång.
I söndags morse klockan kvart över fyra vaknade familjen av smällen och ljudet av krossat glas från deras vardagsrum. På golvet låg stenarna som kastats mot fönsterrutorna.
Händelsen var inte slumpartad. De har känt en hotfull stämning sedan de har uttalat sig kritiskt mot den nynazism som gror hos en ungdomsgrupp i Kattarp.
— Det har pågått under två års tid. Men vi har inte velat ta det på allvar och därför inte polisanmält, säger Fredrik Hallberg.
Det har han gjort nu. Tre gånger inom loppet av fyra dagar. En av anmälningarna har han gjort mot sig själv.
— Jag gjorde en dumhet som jag ångrar djupt. Under en promenad tyckte jag mig känna igen en av killarna som kan ha vetskap om fönsterkrossningen. Sinnet rann på mig fullständigt och jag for på honom. Det slutade med att jag gav honom en lusing.
— Jag vet, det är fullständigt oförsvarbart och jag har bett om ursäkt. Därför har jag polisanmält mig själv för misshandel, säger Fredrik Hallberg.
Den tredje polisanmälan gjordes efter ett hotfullt telefonsamtal till Lisa Hallberg från en förälder som lovade att de skulle få det hett om öronen efter misshandeln.
Familjen har inte vågat bo hemma sedan dess. Rädslan beskriver de som att den kommer från två håll.
— Man blir ju också rädd för vad man själv kan göra. När jag rusade ut i natten efter glaskrossningen var det tur att jag inte fick tag i någon. Jag förstår precis hur pappan i Rödeby kände sig, säger Fredrik Hallberg.
— Så fort jag hör eller ser någon gå förbi huset stelnar jag till. Jag vågar inte längre gå ut ensam. Min högsta önskan är att få en lägenhet så att vi kan flytta härifrån, säger Lisa Hallberg.
Hon är själv uppväxt i Kattarp och familjen har bott där i 14 år. De tycker att byn har förändrats under de senaste åren. Trakasserierna mot flyktingarna i det tidigare järnvägshotellet gav uttryck för den främlingsfientliga rörelse som fått fäste i en grupp ungdomar i Kattarp.
— Jag önskar att det ordnas något att samla ungdomarna kring. Det finns ingenting för dem att göra i Kattarp. Då är det lätt att lockas med i gänget som utsätter andra för obehag. Något måste göras för att dämpa stämningen, säger Fredrik Hallberg.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus