Dalhemsskolan lyfter i betygssnittet
Skolverket släppte nyligen statistik över niorna slutbetyg i år. I två skolor i Helsingborg har betygs-nivån höjts markant sedan förra året. Det är Dalhemsskolan och Maria Parkskolan.
Bildmaterial
Ahmed Abdulal, Sara Elkarssifi, Åsa Karlsson, Josef Kiswani och Lena Cervin samarbetar bra och är glada över utvecklingen på Dalhemsskolan.
Helsingborg. Dalhemsskolan har gjort ett betygsmässigt lyft. På ett år har niorna höjt det genomsnittliga meritvärdet i betygen från 167,7 till 200,5.
Orsakerna är flera:
Skolan jobbar hårt med läs- och skrivutveckling.
Ett starkt elevråd som verkligen får vara med och påverka.
Elevernas miljöombud har föreslagit förändringar som ska minska stressen.
En satsning på studiero och läxhjälp.
Hela Dalhem har rustats upp och man har lyssnat på ungdomarnas synpunkter om vad som kunde förbättras.
För några år sedan var Dalhemskolan hårt utsatt för fönsterkrossning, skadegörelse och stölder. Efter varje helg hade något hänt. Nu är situationen annorlunda.
–Vi har inte haft någon större skadegörelse sedan nyår för två år sedan, säger biträdande rektorn Lena Cervin.
Skolan är inne i en positiv spiral. Vi låter två rektorer, en lärare och tre elever i nian berätta om varför det blivit så bra.
–Skolan är som vår andra familj, säger eleven Ahmed Abdulal.
–Vi äldre elever håller koll på de yngre och försöka peppa och hjälpa dem. Ofta lyssnar de mer på oss än lärarna, säger Josef Kiswani.
Högstadieeleverna läser en halvtimme varje morgon. En jättebra satsning tycker de.
–Det är väldigt avslappnande. Speciellt efter helgen då man kanske inte är sugen på att direkt börja lösa matteproblem. Jag tycker också mitt språk har utvecklats mycket genom läsningen, säger Sara Elkarssifi.
–Det sätter igång huvudet, sakta men säkert, tycker Josef Kiswani.
Skolan har utlyst en tävling där eleverna fick lämna in förslag på förbättringar. Vinnande förslag var att alla klockor i skolan skulle visa samma tid, då blir det inget tjafs om elever kommer för sent. Ett annat förslag är att eleverna regelbundet får massage och att man försöker ha bra aktiviteter på rasterna.
–Om eleverna är ute och gör saker blir det inte så stimmigt i skolan, säger Ahmed Abdulal.
Stämningen på skolan är bra, alla drar åt samma håll.
–Jag har varit på många skolor, men sällan upplevt ett sådant engagemang bland personalen, säger Lars Lundin, lärare i engelska och franska.,
En stor orsak till det positiva trendbrottet är att hela Dalhem rustats upp under senare år. När utemiljön skulle göras öppnare och säkrare lyssnade man på elevernas synpunkter. De visste var ungdomarna brukade hänga och var det kändes farligt.
–Upprustningen av Dalhem är ett tecken på att folket här är värt att satsa på. Vi vill visa att Dalhem är ett jättefint område och att folk är lika mycket värda. Vi är måna om att skolan syns i positiva sammanhang, säger rektorn Åsa Karlsson.
Hon är glad över betygslyftet men menar också att statistik kan vara lurig.
–Några elever som av olika anledningar har svårt att klara av undervisningen kan snabbt dra ner siffrorna, säger hon.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus