Stickkaféet som hjälper världens barn
I dag får vi uppleva en historia som blev verklighet tack vare Maude Siebing-Bengtsson och Birgitta Green.
Bildmaterial
I dag får vi reda på vilka personerna är på bilden som togs utanför Tremont – troligen i början av 1940-talet.
Foto: OKÄND
Birgitta Greens husläkare skickade en bild från Afrika som visar hur hennes nystickade tröjor kom till användning.
Maude Siebing-Bengtsson, till vänster, startade stickkaféet på Tågaborg, och Birgitta Green tog sedan initiativet till hjälpverksamheten. Nu söker man människor som ska resa ut i världen och som kan ta nystickade barntröjor och filtar med sig. Stickkaféet vill dessutom bli sponsrat med garn.
Foto: ROLAND STREGFELT
Maude Siebing-Bengtsson, till vänster, startade stickkaféet på Tågaborg, och Birgitta Green tog sedan initiativet till hjälpverksamheten. Nu söker man människor som ska resa ut i världen och som kan ta nystickade barntröjor och filtar med sig. Stickkaféet vill dessutom bli sponsrat med garn.
Foto: ROLAND STREGFELT
Helsingborg. Det här är en berättelse om social gemenskap och om viljan att hjälpa behövande människor i fattiga länder.
För två år sen ringde Maude Siebing-Bengtsson till Jourhavande reporter. Hon ville starta ett stickkafé på Tågaborgs träffpunkt.
Det blev genast napp och snart var 15 damer i full gång med att sy och sticka.
Antingen kunde man välja att sticka till sig själv eller att skänka prylarna till behövande människor.
En av de flitiga damerna var Birgitta Green. Vid ett läkarbesök fick hon reda på att hennes husdoktor skulle åka till Afrika för att arbeta.
— Kan du inte ta med dig lite av det jag stickat till småbarn, sa hon till sin doktor.
Jodå, han packade kofferten full och någon månad senare kom det flera bilder från Afrika där barn var iklädda Birgitta Greens färgglada tröjor.
Detta inspirerade henne att fortsätta.
Nu vill hon skänka ännu mera till behövande i fjärran länder.
— Vi vill komma i kontakt med läkare, tandläkare, missionärer eller andra som ska ut i världen. De får då ta med sig det vi stickat och sytt, säger Birgitta Green som hittills fått ihop 200 små tröjor.
Man syr även barnfiltar och man vänder sig till barn upp till tio år.
— Och finns det någon som vill hjälpa oss genom att skänka garn skulle det verkligen vara välkommet.
Numret till Birgitta Green är: 042-20 19 98.
Vi vill också nämna att stickkaféet är i gång varje onsdag mellan klockan 13.30 och 16 och att det är öppet för alla.
Träffpunkt Tågaborg ligger på Tågagatan 32.
FOTOT UTANFÖR TREMONT
Häromdagen visade vi ett foto som Sven-Erik Ottosson i Vallåkra sänt till oss efter att han hittat det i sina gömmor. Han efterlyste namnen på fyra personer som står utanför kaféet Tremont på Kungsgatan.
Svaret kommer från Margareta Jönsson i London:
— Kvinnan till vänster är min gudmor, servitrisen Ida Jakobsson, pojken är min pappa Per-Lennart Jönsson, flickan min faster Asta Jönsson och kvinna till höger servitrisen Magnhild som jag dock inte vet namnet på. Bilden måste vara tagen i början av 1940-talet.
VILKEN GUSTAV ADOLF?
Åke Asplund har läst i en krönika att Gustav Adolfs torg i Malmö är uppkallat efter Gustav IV Adolf som avsattes genom en kupp 1809.
— Hur är det med GA-torget, GA-kyrkan och GA församling i Helsingborg? Är det Gustav Adolf II eller IV som är fadder eller eventuellt någon annan Gustav Adolf?
Svaret kan man finna i Helsingborgs bevarandeprogram. Där kan man läsa att 1894 förekom manifestationer till minnet av Gustav II Adolfs födelse 300 år tidigare och att detta ledde till att torg, gata, skola och kyrka senare fick namn efter denne regent.
Jourhavande reporter tackar för i dag och har öppen telefon på tisdag förmiddag igen. Tänk på att det är alla hjärtans dag i morgon. Ha en god helg! Vi hörs!








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus