Avfallskraft ger Filborna ny profil
Det planerade avfallskraftvärmeverket på Filbornatippen blir genom sin storlek ett landmärke vid infarten. Projektet väntas gå på över 1,5 miljarder och målet är att det ska stå klart 2012.
Bildmaterial
En närbild på den kolossala anläggningen med samma gestaltningsförslag.
Enligt ett av de tre förslag till gestaltning som Grontmij i Malmö utarbetat ska det stora avfallskraftvärmeverket på Filborna utformas som en väldig lp-skiva nerstucken i marken eller i en back. I de två andra förslagen har anläggningen fått mer traditionella volymer.
HELSINGBORG. Det är en på alla sätt gigantisk anläggning som NSR, Nordvästra Skånes renhållnings AB, och Öresundskraft vill uppföra på Filborna. Bakgrunden är att bland annat brännbart restavfall inte längre får deponeras och NSR tvingas i dag forsla stora mängder sopor till förbränning i främst Malmö, Halmstad och Jönköping.
Avfallskraftvärmeverket föreslås bli 7 000-8 000 kvadratmeter stort och delvis upp mot 50 meter högt samt försett med en cirka 90 meter hög skorsten. Själva pannan är ungefär 40 meter hög.
Slutnotan väntas hamna på cirka 1,6 miljarder kronor, nästan lika mycket som för den planerade Södertunneln från Knutpunkten. Ett 20-tal nya jobb beräknas bli följden.
Det har redan varit en del turer kring projektet, när det gäller konsultupphandlingen och miljötillståndet som NSR vill komplettera varför en ny miljödom krävs. Den planerade kapaciteten har ökats och skorstenen höjts så att rökgaskondensering kan ske för att få mer energi ur röken.
För att anläggningen ska bli verklighet måste också planen för Filbornatippen ändras. Och på tisdag kl 18 är det samrådsmöte i Stadsbyggnadshuset på Järnvägsgatan.
Under planprocessen ska även en miljökonsekvensbeskrivning göras. Om inga hinder dyker upp räknar planarkitekt Thomas Holtenäs med att planen kan klubbas av fullmäktige före jul.
Kraftvärmeverket kommer att synas på långt håll, bland annat från E4, E6 och delar av stan. Olika placeringar studeras där byggnaden blir mer eller mindre framträdande. Stadsbyggnadsnämndens ordförande Joakim Andersson (M) hoppas att den utformas så att den "väcker positiv uppmärksamhet" och tre förslag har nu tagits fram.
— Vi vill också att det ska bli en anläggning som vi kan vara stolta över. Och vi räknar med många studiebesök när den är klar, säger Jesper Baaring, Öresundskrafts projektledare.
Enligt planerna ska cirka 160 000 ton sopor om året förbrännas här i form av restavfall från hushållen och industriverksamhet. Samtidigt genererar anläggningen fjärrvärme och el i så stora mängder att det räcker till cirka 20 000 villahushåll.
Öresundskraft ska stå för jätteprojektet men finansieringen är ännu inte löst. Enligt Jesper Baaring undersöks olika modeller och förhoppningar finns om att kommunen ställer upp som garant.
Det beräknas ta 30 månader från byggstart tills anläggningen är klar att tas i drift och siktet är inställt på att det ska ske vid årsskiftet 2012-2013. Men då krävs bland annat att planen inte överklagas. Enstaka bostäder finns cirka 500 meter öster om motorvägen medan till exempel Väla by ligger nästan en kilometer bort.
— Med reningsanläggningen hamnar utsläppen under normerna. Varken Helsingborgsluften eller några boende kommer att påverkas negativt. Det visar spridningsberäkningarna och några andra störningar ska inte heller uppstå, säger Jesper Baaring.
Eric Rönnols, tillförordnad miljöchef på NSR, pekar på att utsläppen får en helt annan spridning ovanför landborgen och att den här platsen miljömässigt sett är bättre än Västhamnsverkets. Bland annat eftersom hanteringen är helt sluten tror han också på en viss positiv inverkan på luktsituationen vid Filbornatippen.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus