Dagens datum: Onsdag 8 februari 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 25 augusti 2009 kl. 04:00Uppdaterad 25 augusti 2009 kl. 07:02

Jättevärmeverket tar form på Filborna

Planerna på ett gigantiskt sopvärmeverk på Filbornatippen avancerar. Samtidigt har projektet växt med en bortåt 60 meter hög ackumulator och skorstenen kan nå över 100 meter.


Bildmaterial

Så här kan den stora förbränningsanläggningen på Filbornatippen komma att se ut från Hjortshögsvägen, strax öster om Vasatorps trafikplats. Rakt över bilden går motorvägen och på åkrarna öster om den ska det nya industriområdet vid Tostarp växa fram. För illustrationen som här är beskuren och ritningarna svarar Grontmij i Malmö.

Energi till 20 000 villor

Bakgrunden till storsatsningen på Filbornatippen är att bland annat brännbart restavfall inte längre får deponeras. Stora mängder sopor måste i dag köras till förbränning i främst Malmö, Halmstad och Jönköping. Och transporterna och utsläppen från dem beräknas till följd av projektet totalt sett minska något.

Cirka 160 000 ton sopor i form av restavfall från hushållen och industrin ska enligt planerna kunna förbrännas i anläggningen. Den kommer på samma gång att generera fjärrvärme och el till cirka 20 000 villahushåll och bli viktig för kommunens energiförsörjning.


HELSINGBORG. Helsingborg får ett nytt landmärke med det avfallskraftsvärmeverk som NSR, Nordvästra Skånes renhållnings AB, och Öresundskraft vill uppföra på Filborna. Den kolossala anläggningen kommer att synas på långt håll, bland annat från E4, E6 och delar av stan.

Stadsbyggnadsnämnden väntas på torsdag skicka planen för projektet på remiss och ställa ut den. Tanken är att fullmäktige ska kunna klubba förslaget före jul och Jesper Baaring, Öresundskrafts projektledare, hoppas att även miljödomen kommer i höst och att finansieringen klarnar då. Slutnotan väntas bli cirka 1,6 miljarder kronor och målet är invigning i slutet av 2012.

Olika placeringar har studerats och efter synpunkter från bland andra länsstyrelsen, den tillförordnade stadsantikvarien Mia Jungskär och Helsingborgs naturskyddsförening har läget närmast motorvägen utgått. Det hade berört ett ekologiska känsligt område vid Ljunghems gård och med det nu aktuella huvudalternativet påverkas inte heller Hälsingborgs jaktskytteklubb på Rökille gård.

Samtidigt befarar stadsantikvarien att den storskaliga anläggningen ska få en drastisk effekt på landskapsbilden. Hon pekar även på närheten till det riksintressanta området vid Kropps kyrkby och tycker att totalhöjden ska begränsas.

Men den har nu i stället ökat. Tidigare har det talats om en delvis upp mot 50 meter hög byggnad på 7 000-8 000 kvadratmeter och en cirka 90 meter hög skorsten. Nu har en bortåt 60 meter hög rund hetvattenackumulator tillkommit sedan det visat sig att det krävs för tryckets skull. I gengäld sparas en stor fjärrvärmeledning till anläggningen vid Rönnowska in.

Dessutom kanske skorstenen måste bli nästan 100 meter hög på grund av rökgasreningen. Avsikten är att man ska ligga under normerna och med den tekniska utformning som valts släpps till exempel inget dioxin ut, som bland andra miljöförbundet Jordens vänner varnat för. Det förklarar Jesper Baaring och fortsätter:

— Vi har tagit till oss synpunkterna och landskapsbilden hade påverkats ännu mer med en placering intill motorvägen. När det gäller skorstenen följer vi länsstyrelsens råd men vi siktar ännu på att det ska räcka med 90 meter.

Tre förslag till gestaltning av kraftvärmeverket har gjorts av Grontmij i Malmö. Och de inblandade har tillsammans med stadsbyggnadsförvaltningen fastnat för lösningen som HD tidigare visat där anläggningen ser ut som en väldig skiva nerstucken i marken.

— Vi tar tag i platsen och dess topografi med kullarna. Den mjuka formen ska smälta in och den stora byggnaden och ackumulatorn ska "prata" med varandra. Samtidigt vill vi att anläggningen ska bli en egen gestalt som helsingborgarna ska vara stolta över, säger arkitekten Per Kinn på Grontmij.

Stadsbyggnadsnämndens ordförande Joakim Andersson (M) tycker att det skulle vara roligt om den stora byggnaden kan få ett särskilt uttryck. På samma gång betonar han att den tekniska funktionen styr.

Nämndens vice ordförande Bengt Larsen (S) tror att anläggningen ganska snabbt blir en del av landskapet vid tippen. Han hänvisar också till att Tostarps industriområde ska ta form strax intill och att bland annat det jättelika Ica-lagret inte heller ligger långt bort.

Jonas Nilsson 042-489 90 17

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

HD granskar Personal Direkt

Helsingborgs stad bryter med Personal Direkt

Granskning

HELSINGBORG Helsingborgs stad häver med omedelbar verkan avtalet med företaget Personal Direkt. Nyligen kunde HD avslöja hur företaget lurat både vårdanställda och kommunen. Men staden anser inte att de har något ansvar gentemot de tidigare anställda.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 10 kommentarer till artikeln

10 kommentarer

Inget bygge i Stadsparken

ÄNGELHOLM Majoriteten svängde. Nu säger även de borgerliga nej till bygge i stadsparken. Läs mer

Melodifestivalen 2012

Så låter andra startfältet

Schlagerbloggen 19:29  Schlagerbloggen har lyssnat på låtarna i deltävling två. Här är vad ni har att höra fram emot på lördag.
Läs mer

blåljus i 24HD Play

Ovanliga knivdåd och rån i Ängelholm

Ängelholm Veckans Blåljus om tre olika brott med kniv. Ett rån i Ängelholm, om knivdådet som tagit en ovanlig vändning från förra veckan och om tjejen som fick "hora" inristat på armen.
Se programmet i 24HD Play

Restaurangmat ger gemenskap

TOREKOV Under fyra träffar i vinter och vår bjuds flera äldre i Torekov på mat från lokala krögare. Här lägger man vikten lika mycket vid det sociala som vid vad som ligger på tallriken. Läs mer

Polisen fortsatt tyst om knivskuren kvinna

Landskrona Utredningen kring den 20-åriga kvinna som fick "hora" inkarvat i armen vid ett brutalt överfall i lördags, befinner sig i ett kritiskt läge. Det berättar polisen, som i övrigt är fåordig. Läs mer

Relaterat material

Hoten mot Lars Vilks

Vilks-målet överklagas

Lars Vilks

Göteborg Den friande domen mot de tre män som misstänks för förberedelse till mord på konstnären Lars Vilks överklagades på onsdagen av vice chefsåklagare Agnetha Hilding Qvarnström.
Läs mer

Person fick klippas ut efter krock på Garnisonsgatan

Helsingborg Vid halv 6-tiden på onsdagskvällen fick SOS Alarm rapporter om att två bilar frontalkrockat i korsningen av Florettgatan av Garnisonsgatan i närheten av Statoil i Helsingborg. Läs mer

Många frågor om livet efter studenten

Ängelholm Ängelholms gymnasister vill nästan alla plugga vidare. Men till brandman, fysiker eller stridspilot? Några fick svar under onsdagens utbildningsmässa. Läs mer

hdgalan 2012

Måns Zelmerlöw inför HDgalan

Sport Måns Zelmerlöw planerar en ny skiva och är också igång med förberedelserna inför sommarens allsång på Skansen. På torsdag kväll står han på Sundspärlans scen i egenskap av huvudartist på HDgalan.
se inslaget i 24HD Play

Relaterat material

Man påkörd av buss vid Knutpunkten

Helsingborg Strax före klockan 16 på onsdagen larmades polis och räddningstjänst om att en man blivit påkörd av en buss på bussterminalen på Knutpunkten. Läs mer

Nu är knuten på plats

LANDSKRONA Nu kan Carl Fredrik Reuterswärds berömda knut ses från motorvägen och långt utifrån sundet. Landskrona har med kraftvärmeverkets skorsten fått ett nytt blickfång.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 31 kommentarer till artikeln

31 kommentarer

Stadsbussarnas skyltning i olag

Helsingborg Efter en uppdatering av programvaran i Helsingborgs stadsbussar i fredags går det inte att lita på skyltningen. Fråga chauffören var bussen går innan du går på, är Arrivas råd till resenärerna. Läs mer

Det finns 6 kommentarer till artikeln

6 kommentarer

Polisen varnar äldre efter stöldförsök

HELSINGBORG De senaste dagarna har två fall av stöldförsök gjorts hemma hos äldre kvinnor i Helsingborg. I båda fallen har personer ringt på och påstått att man är från hemtjänsten. Läs mer

Helsingborgarna: "Sänk hastigheten för bilisterna"

Helsingborg Sänk hastighet för bilisterna och öka satsningen på cyklister och kollektivtrafik. Helsingborgarna har tyckt till om den framtida trafiken i stadens centrum. Läs mer

Det finns 22 kommentarer till artikeln

22 kommentarer

Ännu en friande dom i muthärva

Göteborg Det blev friande dom även i det andra målet i muthärvan som nu avgjorts i Göteborg.
Läs mer

Roberts skadad i storseger

Handboll Utklassningsseger med 42—16 mot Spårvägen. Läs mer

Grekiska krisförhandlingar pågår

Aten Strax efter klockan 16 sågs ledarna för de tre partierna i Greklands koalitionsregering anlända till den grekiska premiärministerns kansli för ett länge emotsett krismöte om de åtstramningar som långivare kräver för att bevilja ett andra stödprogram till det konkursmässiga landet.
Läs mer

Danskt hotell ödelagt i brand

Esbjerg Hotel Sönderhav i Kollund i Sönderjylland ödelades på onsdagen av en kraftig explosionsbrand. Läs mer

Antigaylag i Uganda på förslag igen

Kampala Ännu en gång har parlamentarikern David Bahati väckt förslag om att skärpa en lag riktad mot Ugandas homosexuella. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Helsingborg

Mest kommenterat på hd.se

Cityliv skriver varje vecka om folk som just bor, jobbar, studerar, shoppar, äter och verkar mitt i Helsingborg.
Till hd.se/cityliv

Kontakta oss:
Redaktionen | e-post
Nyhetschefer:
Brith Lindahl | e-post
Sofia Nilsson | e-post
Hitta: Kontoret i Helsingborg
Det händer idag i Helsingborg



Stadsbiblioteket är platsen för den som vill läsa artiklar om ett svunnet Helsingborg.Läs mer

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

Vår reporter Anna Öhman begav sig till ett gym för att se hur det egentligen står till med nyårslöftena.Se inslaget på 24HD Play

Det finns platser du helst vill undvika. Ramlösa station en frostig morgon i januari är en sådan.Läs mer och se inslaget

Helsingborgs symfoniorkester fyller 100 år. Och detta firas med ett flertal konserter där nyskrivet material blandas med gamla klassiker.
Se inslaget i 24HD Play

Lär dig mer om fartyget M/s Quest som ligger förtöjt i Helsingborgs hamn.Läs mer

Har du hittat någon bild i tidningen eller på webben som du gillar extra mycket? Så här gör du för att den ska bli din.Läs mer

Drottninghög i Helsingborg är nordvästra Skånes rödaste valdistrikt.Läs mer

Drottninghög – farligt eller familjärt? Det beror på vem man frågar. Polisen hårdsatsar för att öka tryggheten i området. Vi har pratat med de boende.
Läs mer och se inslaget där 24HD följer med narkotikapolisen ut en lördagskväll

"Det är du som är min ängel ju!" säger Bie Norling och ger Yasser Witwit en stor kram.Läs mer

Vi efterlyser Helsingborgare som pluggar utomlands eller har gjort det och som samtidigt har tagit lån via CSN. Mejla marcus.ekdahl@hd.se!

Allt såg så bra ut till att börja med. Nu är det inte lika roligt längre. Marcus Nilsson måste opereras.Läs mer och se inslag

Vi söker dig som bor eller jobbar i NV-Skåne och under förra året använde dig av eller utförde rut-tjänster. Kontakta 24HD:s reporter Anders Högmark, 042-4899406, anders.hogmark@hd.se.

Med Duvungarnas nya musikal "Snipp, snapp, snut" tar de ett nytt stilgrepp i genren.Läs mer

Nina Bauns albumdebut förra året fick strålande mottagande i hemlandet Danmark. Själv har hon redan gått vidare i karriären.Läs mer

Sedan nyinvigningen hörs musik längs med hela den södra delen av Kullagatan. Mysigt eller störigt?Läs mer

Att pensionärer ska jobba längre är redan verklighet – i Domsten. Här arbetar en handfull glada pensionärer – i ordets rätta bemärkelse – med att bygga seniorboende (!).
Läs mer


"Under min mer fertila period, om man så säger, led jag av stora moraliska dilemman."Läs Kenny Lindquists krönika här

Årets hittills dyraste hus i Helsingborg har sålts norr om Pålsjöbaden.Läs mer och se karta

Loreen prisades på Gaygalan i Stockholm när "My heart is refusing me" utsågs till bästa svenska låt.
Läs mer

Är redan lika bra som förra vintern och nu pekar det mesta på att han lyckas kvala in till VM i Istanbul.Läs mer

Kurvan för bostadsbyggandet i Helsingborg fortsätter att peka uppåt.Läs mer

2 juli spelar superstjärnan på Parken i Köpenhamn.Läs mer

En välmeriterad 27-åring från Thailand ska hjälpa till med träningen och även boxas för Helsingborgs Muay Thai.Läs mer och se inslag

På lördag står åter Kenny Jönsson i centrum i New York Islanders hemmaarena Nassau Coliseum.Läs mer

I sitt uppdrag som specialpedagog har Pia Meijer kontakt med elever och deras mentorer - och inte minst med föräldrar.Läs mer

Syskonens framgångar ger effekt i konståknings- klubbarna. Över 100 åkare ville tävla i "Inges minne" i Helsingborg.Läs mer

"Den ene kallar mig kommunistsvin, den andre kallar mig moderatmegafon."Läs Patrik Lundbergs krönika

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

Följ med trädgårdsmästaren Christer Nilsson som visar att det finns mycket att göra på Sofiero även på vintern.
Se programmet i 24DHD Play

På söndagen var det fullt i matsalen på Fröjdenborg. Många hade kommit för att fira Lilian Olsson som fyllde hundra år.Läs mer

När Mats Ludvigsson transporterar ut timmer med häst slår han vakt om en tradition och värnar om naturen.Läs mer

Gör som mormor - koka en kompott. En ljuvlig liten retrodessert för bistra vintertider.
Läs mer

Funktionsnedsättning. Så kallas det när man som Ebba Johansson har en diagnos som ADHD.Läs mer

Det senaste inom bröllopsklänningar, ringar och makeup visades under Kullabygdens första bröllopsmässa.Läs mer

Har precis släpat mig till redaktionen efter nattens Super Bowl-mangling.Läs mer

Oljudet från järnvägsbommarna är inte tillräckligt högt för att åtgärdas.Läs mer

Många släpper loss sina hundar på Nya kyrkogården och längs med gångarna ligger "visitkorten" på rad.Läs mer

I dagens Gluggen berättar HD-fotografen Göran Stenberg om hur han blev vittne till när dansk polis grep vad de trodde var Palmes mördare.
Se Gluggen i 24HD Play

Allt fler upptäcker fördelarna med materialet och nu tillverkas allt du kan tänka dig inom heminredning av bambu.Läs mer

Radarparet Filip Hammar och Fredrik Wikingsson ligger inte på latsidan.Läs mer

Alla pratar om Margaret Thatcher. Få pratar om thatcherismen.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Honda Civic 1.8 GT MT -11 Milano red
Pris: 168.900 kr

Peugeot 508 SW Active 1,6 e-Hdi Mcp (Bluetooth) -11 Grå aluminum metallic
Pris: 229.900 kr

Toyota Yaris 1,0 Edition Plus -10Grå metallic 3.400 mil
Pris: 109.500 kr

Volkswagen Sharan V6 HIGHLINE -05 Svart 14.150 mil
Pris: 109.900 kr

Citroën DS3 THP 150 Sport *Navi*HiFi* -12Grå thorium metallic 200 mil
Pris: 199.000 kr

Kia Cee´d 1,6 Crdi SW Komfort "NU : 152 900:-" -11 Grå metallic 2.177 mil
Pris: 152.900 kr

Opel Zafira II Enjoy 2.2 155Hk 7-Sits/Nya mod -05 Mörkblå 7.231 mil
Pris: 103.900 kr

Volvo XC70 D5 II PoleStar 214 hk -08 Brunmet 8.080 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo V70 II D5 Kinetic -08 Svart 18.856 mil
Pris: 169.900 kr

Peugeot Boxer Skåp 10m3 L2H1 3,0 HDi FAP 157hk -08 Vit banquise 1.800 mil
Pris: 219.900 kr

Honda Civic 1,8 GT Edition -11 Röd 2 mil
Pris: 164.900 kr

Volvo S60 T3 S/S Momentum Limited Edition -11 Ember svart metallic 3.603 mil
Pris: 215.000 kr

Mercedes-Benz C 180 Kompressor -09 Svart 4.384 mil
Pris: 259.000 kr


Copyright och information