Här är Sverigedemokraterna sämst i klassen
BORTA FRÅN POLITIKEN. Sverigedemokraterna propagerar för ordning och reda i skolan. Men i kommunfullmäktige är partiet sämst i klassen. SD har högst frånvaro av alla nio partier. En sverigedemokrat toppar listan över ledamöter som har missat flest möten och en annan ligger sexa.
Var femte ledamot kom inte
Ska det vara tillåtet att dricka öl och vin på Gröningen? Vilka regler ska gälla för fyrverkerier i staden? Det var några av frågorna som politikerna i fullmäktige skulle fatta beslut om onsdagskvällen 19 maj i år.
Men var höll de förtroendevalda hus?
Han är inte här, inte hon, inte han heller...
Mer än var femte ordinarie ledamot hade anmält förhinder, 14 av 65, och ersättare fick inta deras platser. Det är bottennoteringen sedan valet 2006. Vid ett genomsnittsmöte är 8 ordniarie ledamöter frånvarande, det vill säga 12 procent.
Fullmäktige — då kommer SPI
Kommunfullmäktige består av 65 ordinarie ledamöter från nio olika partier. HD har granskat ledamöternas närvaro på de 34 möten som hållits sedan valet 2006. Här är listan över hur hög frånvaro varje parti har, procentuellt sett. Siffran inom parantes står för hur många platser partiet har i fullmäktige.
1) Sverigedemokraterna: 16,7 procent (6 platser)
2) Centerpartiet: 16,2 procent (2)
3) Socialdemokraterna, 15,2 procent (22)
4) Vänsterpartiet: 14,7 procent (1)
5) Moderaterna: 11,8 procent (19)
6) Kristdemokraterna: 9,8 procent (3)
7) Folkpartiet: 9,3 procent (6)
8) Miljöpartiet: 7,8 procent (3)
9) SPI: 2,9 procent (3)
När en ledamot är frånvarande får en av partiets ersättare hoppa in och vara med på mötet. Det är sällsynt att någon stol står tom.
Ingen Zlatan-lön precis
#Kommunfullmäktige i Helsingborg har i regel ett möte i månaden, utom i juli då det är sommarlov.
#En ledamot eller ersättare i kommunfullmäktige får 1 090 kronor i månaden i fast arvode.
#Normalt hålls mötet i Rådhuset en onsdagskväll och då får varje ledamot och ersättare 300 kronor var, oavsett om sammanträdet pågår i två eller sex timmar.
#Undantaget är budgetsammanträdet i juni varje år. Det pågår i regel från morgon till sen kväll. Då får varje fortroendevald 545 kronor första timmen och därefter 136 kronor för varje påbörjad halvtimme.
Helsingborg. Sverigedemokraten Lars Nilsson har missat 44 procent av de möten som kommunfullmäktige haft sedan valet 2006.
Partiets mest framträdande politiker i Helsingborg, Björn Söder, har varit borta vart fjärde sammanträde.
Pontus Bergqvist, SD-ordförande i Helsingborg, är visserligen bara ersättare i fullmäktige. Men han har varit frånvarande nära hälften av gångerna.
Sammantaget är Sverigedemokraterna det parti som har högst frånvaro i Helsingborgs "riksdag". Det visar HD:s granskning av de 65 ledamöterna i fullmäktige.
— Det är ju inte bra, säger Kaarina Andersson, som är SD:s gruppledare i fullmäktige.
Hon tillägger dock att partiet sällan har haft någon tom stol under mötena. Oftast har ersättare hoppat in och tagit plats i stolarna när ordinarie ledamöter varit borta.
Det civila jobbet, familjen och andra politiska uppdrag är skäl som de frånvarande sverigedemokraterna anger.
Men den låga närvaron rimmar ändå illa med partiets politik.
SD propagerar för ordning och reda i samhället. Bland annat vill partiet införa skriftligt omdöme i ordning och uppförande i skolan och pekar på problem som skolk och sen ankomst.
Borde inte ni föregå med gott exempel då?
— Jo, det är klart.
Men det gör ni väl inte?
— Nej, vi får skärpa till oss och se till att folk kommer, helt enkelt. Man kanske får styra om sitt jobb på något sätt. Eller så får vi försöka få in ledamöter som inte har arbeten eller andra uppdrag som gör att det kolliderar. Vi får diskutera detta, säger Kaarina Andersson.
Sverigedemokraterna har sex av 65 ledamöter i fullmäktige. Hälften är nästan alltid på plats. Deras flitiga deltagande väger till viss del upp att andra i partiet är borta ofta.
Centern har däremot bara två ledamöter, Maria Nilsson och Dick Olsson. De tillhör inte värstingarna när det gäller frånvaro, de har missat fem respektive sex möten var.
Men räknat i procent innebär det ändå att Centern ligger på andra plats efter SD.
Har lilla C svårt att samla flocken?
— Inte alls, säger partiets gruppledare Maria Nilsson.
Hon har själv missat två möten i samband med att hon blev mamma. Sjukdomar är ett annat skäl till att hon och Dick Olsson varit borta.
Men partiet har också en medveten strategi.
— Ibland lämnar vi över till våra ersättare. De ska få möjlighet att träna på hur det är att sitta i fullmäktige. Och vill de gå upp och debattera i en speciell fråga så ska de få prova på, säger Maria Nilsson.
Då kliver hon och Dick Olsson åt sidan. Och blir en plump i HD-granskningens protokoll.
I MORGON: De hittar alltid till Rådhuset










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus