Pojke svårt hundbiten på Dalhem
En pojke i tioårsåldern blev svårt biten av en hund på Silvåkragatan i
Helsingborg på måndagen. Tillsammans med en kamrat lekte han med hunden då
den av okänd anledning gick till attack. Pojken blev biten i armar och ben. "Han
fördes med svåra skador till Universitetssjukhuset Mas, UMAS, i Malmö",
säger Mikael Persson, informatör vid Skånepolisen.
HELSINGBORG. Enligt uppgift från polisens informationsavdelning vårdades pojken under måndagseftermiddagen nedsövd på UMAS avdelning för handkirurgi.
Skadorna bedöms inte som livshotande.
Enligt Mikael Persson var de två pojkarna ute och gick med hunden, som tillhör en av pojkarnas familj, och lekte med en boll. Då gick hunden, en rottweiler, plötsligt till angrepp.
En kvinna som bor i närheten hörde hur någon skrek på hjälp utanför huset. När hon tittade ut genom fönstret såg hon hur hunden huggit tag i den ene pojkens armar medan den andre pojken försökte få hunden att släppa greppet.
– Jag sprang ut och det kom även en annan kvinna samtidigt. Vi försökte få hunden att släppa pojken men den fortsatte hela tiden att hugga. Pojken hade djupa sår på armarna och det var mycket blod, säger kvinnan till hd.se.
Vad kvinnan kunde uppfatta hade de båda pojkarna varit ute på promenad med hunden.
– Det måste ha hänt något på vägen som fått det att slå slint i huvudet på hunden. Den var helt fokuserad på att ge sig på den lille pojken. Det var en otäck upplevelse och givetvis allra värst för pojken som drabbades, säger kvinnan.
Först när fler vuxna kom till platsen kunde hunden lugnas ner och senare tas om hand av ägaren.
Vittnen till händelsen stoppade en polispatrull som passerade platsen och polisen körde den skadade pojken till lasarett.













































































