Muf-topp var med på spritfesterna
Enligt flera källor har riksdagskandidaten och Muf-toppen André Assarsson
under flera år inte bara varit väl medveten om spritfesterna med minderåriga
i Helsingborg. Han ska också ha varit en pådrivande kraft bakom samma fester
som han förra veckan inte ville kännas vid.
– Han ljuger rakt upp och ner, säger Gustaf Rosander, som för två år sedan
ville stoppa festerna.
Bildmaterial
På nätverkssajten Facebook har inbjudningar till fester i Mufs lokaler duggat tätt. André Assarsson har varit ständig inbjuden gäst och flera bilder, däribland en där han festar med en minderårig kompis, vittnar om att han ofta deltagit.
Gustaf Rosander är idag 18 år. För två år sedan försökte han få André Assarsson att stoppa festerna i Muf:s lokaler på Prästgatan.
Assarsson och spritfesterna
#Redan för ett år sedan fick Mufs förbundsledningen vetskap om problemen med festerna - trots det fortsatte André Assarsson att gå på dem.
#Enligt Gustaf Rosander lovade Assarsson redan för två år sedan att han skulle stoppa spritfesterna med minderåriga.
#En person som tidigare var del av den innersta Muf-kretsen i Helsingborg pekar ut André Assarsson som en drivande kraft bakom spritfester och alkoholförsäljningen till minderåriga.
#Ett fotografi från en fest i lokalen på Prästgatan visar Assarsson tillsammans med en då minderårig kompis och ett flertal ölburkar.
#André Assarsson har blivit inbjuden till samtliga fester i lokalen som annonserats på Facebook - tillsammans med flertalet minderåriga.
#Han är sambo med Carina Persson som är vice ordförande för Muf Helsingborg - och som tillsammans med övriga i styrelsen nu sparkats.
Muf-skandalen
#HD och City avslöjade i förra veckan att Moderata ungdomsförbundet i Helsingborg ordnat olagliga spritfester i sin lokal på Prästgatan. De säljer alkohol till minderåriga - och bryter mot lagen på en rad andra punkter.
#Kommentarerna som trillar in på hd.se talar sitt tydliga språk: Spritfesterna har varit välkända bland unga under lång tid. Men varken polisen eller socialen säger sig ha känt till problemet.
#Efter tidningens granskning framkommer det att när Peter Danielsson, kommunstyrelsens ordförande och Christian Orsing, gruppledare för Moderaterna i Helsingborg, tillhörde Muf-toppen 1998 gjorde polisen spritrazzia i ungdomsförbundets lokal.
#Centrala Muf och Moderaterna i Helsingborg gör gemensam sak och beslutar att samla in alla nycklar till lokalen.
#Ungdomens nykterhetsförbund, Unf, väljer att polisanmäla Moderata ungdomsförbundet i sin helhet.
#Unf kräver att Muf i Helsingborg ska betala tillbaka det statliga bidrag de fått från Ungdomsstyrelsen under den tid som spritfesterna har pågått. Samtidigt vill Grön ungdom stoppa bidragen på regional nivå.
André Assarsson
Nuvarande politiska uppdrag:
1:e vice förbundsordförande MUF, sedan 2008.
Adjungerad ledamot i Moderaternas partistyrelse, sedan 2008
Styrelsesuppleant Öresundskraft AB, sedan 2009.
Styrelseledamot Helsingborgsmoderaterna, sedan 2009.
Styrelseledamot Tågaborgsmoderaterna, sedan 2009.
Kandiderar till riksdagen 2010
Tidigare uppdrag:
Förbundsstyrelseledamot Skånemoderaterna, 2006-2008.
Förbundsstyrelseledamot MUF, 2006-2008.
Distriktsordförande MUF Skåne, 2006-2008.
Vice distriktsordförande MUF Skåne, 2004-2006.
Politisk sekreterare Moderaterna Helsingborg, 2005-2006.
Vice ordförande Helsingborg MUF, 2003-2004.
Ombudsman Helsingborg MUF, 2002.
HELSINGBORG. I samband med tidningens avslöjanden i förra veckan erkände André Assarsson, 1:e vice förbundsordförande i Muf och riksdagskandidat, att han varit på fester i Mufs lokal när det sålts alkohol. Dock bedyrade han sin oskuld och förnekade inblandning i spritskandalen.
"Jag är medlem i Muf i Helsingborg men har igen direkt insyn i hur det går till på festerna", hävdade han då.
Hela skulden lades istället på den lokala styrelsen med ordförande Joel Berg i spetsen. Muf:s generalsekreterare Lars Rådén backade upp centralt - meddelade styrelsens avgång och vägrade kommentera André Assarsson.
Det är något som gör Gustaf Rosander upprörd.
— Han (André Assarsson reds.anm) ljuger rakt upp och ner. När jag för två år sedan sa till honom att det fanns minderåriga i lokalen som drack och köpte sprit lovade han att åtgärda det.
Då var Gustaf Rosander 16 år. Han hade varit på en fest i lokalen och druckit öl men när han kom hem funderade han på vad som egentligen försiggick.
— Att muta minderåriga med billig sprit är inte okej. En tid senare gick jag dit och sa till. Det var då jag pratade med André Assarsson.
Men inget hände. Och Gustaf Rosander orkade inte dra frågan vidare.
— Det kändes som ett för stort ansvar. Det var därför jag blev lättad förra veckan när jag slog upp tidningen och såg att någon hade tagit tag i det.
Nu har han startat Facebookgruppen "Vi som vet att han vet" - en grupp som på mindre än en vecka fått över 400 medlemmar.
— Den startades lite med glimten i ögat men ämnet är allvarligt. Många har vetat om den här verksamheten men ingen har gjort något. Och när André Assarsson säger att han inte har vetat om något så stämmer det inte.
En person som tidigare varit en del av den innersta Muf-kretsen i Helsingborg bekräftar bilden av André Assarsson som högst medveten om verksamheten. Dessutom menar källan att Assarsson varit en av de pådrivande krafterna bakom festerna.
— André Assarsson är alltid på festerna.
Flera bilder visar också att 1:e vice förbundsordförande i Muf har varit en frekvent gäst i lokalen på Prästgatan. En av dem visar när André Assarsson står bakom en minderårig kompis som har fullt med cider- och ölburkar framför sig.










Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus