The Tivoli vill ha klara besked
Massor av frågetecken omger Ångefärjestationens eventuella flytt till förmån för en kongressanläggning. "Skulle det gå så illa att fullmäktige klubbar igenom förslaget vill vi att man i beslutet garanterar vår verksamhet", säger Jocke Olin på The Tivoli.
Bildmaterial
The Tivoli låg bakom 300 arrangemang under 2009 – däribland konserter, ståuppkomik, musiktävlingar och nattklubb. Från vänster: Malin Branting, produktionsassistent, Johannes Kajrup, delägare, Hasse Jönsson, delägare, och Jocke Olin, delägare.
The Tivoli i korthet
Hasse Jönsson och Jocke Olin, båda med bakgrund som arrangörer av konserter och klubbar, öppnade The Tivoli 6 september 1996 i den gamla Ångfärjestationen.
Sedan dess har klubben växt i flera omgångar. The Tivoli är nu det näst största nöjesetablissemanget i Helsingborg efter Sundspärlan, med plats för drygt 800 gäster. Då är alla de fem barerna och tre dansgolven fulla. Det senaste tillskottet till The Tivolis scener var Cirkus, som öppnade i februari förra året.
The Tivoli ägs av Nöjesbolaget KAMP i Helsingborg AB, som omsatte knappt 26 miljoner kronor 2008. Rörelseresultatet var 220 000 kronor
The Tivoli arrangerar också konserter i Sofiero slottspark.
Helsingborg. Vad händer med The Tivoli om Ångfärjestationen tvingas maka på sig och dessutom krymper? Medan Facebook-gruppen "Bevara vårt The Tivoli – Låt Ångfärjestationen stå kvar!" samlat nästan 12 000 medlemmar har det förts vilda spekulationer.
Efter att ha ägnat en tid åt att smälta flyttförslaget bryter The Tivolis ägare nu tystnaden.
– Vi har vetat att det skulle hända något på tomten, men att huset skulle flyttas var omvälvande. Det skapar en orolighet i verksamheten och väcker en mängd frågor: vart är vi på väg och hur ska det gå till? säger Hasse Jönsson.
Han och parhästen Jocke Olin, samt Malin Branting, produktionsassistent, och Johannes Kajrup, delägare, är missnöjda med processen som lett fram till förslaget om ett kongresscentrum.
– Det borde ha varit naturligt för politikerna att ta en diskussion med oss. Där känner vi en stor besvikelse, säger Jocke Olin.
Vi sitter i Cirkus-avdelningen som invigdes för precis ett år sedan. Cirkus inkluderas inte i det aktuella förslaget. Flytten till en plats intill det gamla tullhuset på andra sidan Hamntorget omfattar bara den äldsta delen av byggnaden.
– Cirkus kostade i runda slängar 2,5 miljoner kronor att renovera, och förra sommaren moderniserades hela huset ur brandsäkerhetssynpunkt, säger Jocke Olin.
Han och kollegorna understryker hur viktiga ytorna är för The Tivoli-konceptet. Det är tack vare basverksamheten i Ångfärjestationen som de har möjlighet arrangera konserter på Sofiero och i Konserthuset, bland annat.
The Tivoli omsätter cirka 25 miljoner kronor årligen och deras olika arrangemang lockade i fjol 115 400 besökare.
Kan The Tivoli leva vidare i andra lokaler?
– Nej, absolut inte. Verksamheten sitter i huset och väggarna. Jag och Hasse har sagt att vi inte bygger upp detta en gång till. Utan huset läggs The Tivoli ner, så är det, säger Jocke Olin.
The Tivoli betalar hyra till kommunen. Men enligt förslaget tas hyresvärdskapet över av Midroc, som står bakom det vinnande förslaget. Vad konsekvenserna blir av detta vill The Tivolis ägare veta så fort som möjligt. De vill också ha besked om hur en flytt ska gå till rent praktiskt.
– Vi tål inte något längre avbrott. Mer än sex månaders uppehåll skadar verksamheten. Nattklubbspubliken är rörlig, säger Jocke Olin.
På onsdag 24 februari ska fullmäktige säga sitt om förslaget till en ny kongressanläggning. Klockan 17, innan politikerna bänkar sig, ska en manifestation genomföras utanför Rådhuset. I skrivande stund har 2 000 deltagare anmält sig via Facebook.
– Att politikerna tar hänsyn till oss är det minsta man kan begära, säger Jocke Olin.








Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus